anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Există vreo aplicație de localizare a numărului apelant?

Sorin_11
Junior entuziast
Există vreo aplicație cu care să localizeze un număr de telefon de pe care ai fost sunat. De ce mă interesează??? Căci destul de regulat primesc diverse apeluri ba cu un prefix de țară "ciudat", de pe numere necunoscute sau de pe numere care nu sunt salvate în agenda teleonului și de pe care sunt apelat uneori insistent sau la ore destul de mici. Tin să precizez că nu desfășor vreo activitate în urma căreia numărul de telefon să aibă parte de o largă publicitate și îl dețin de cca18-19 ani.
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @Sorin_14, ‏‏‎ ‎ Nu exista o astfel de aplicatie. Pentru a preveni genul asta de apeluri indentifica sursa acestora. Daca te suna un numar din Romania, raspunde si vezi ce doreste iar la final intreaba de unde au numarul tau, dupa ce afli le poti comunica sa te stearga din baza de date pentru a nu mai fi contactat ulterior. PS: @Vio73 poti sa faci la fel pentru a scapa de tigai, varianta cu ocupatul nu este o solutie. ‏‏‎ ‎ De altfel, ar trebui sa ai in vedere ca atunci cand participi la un concurs si ti se cere numarul de telefon, sau iti faci card la vreo farmacie si oferi numarul de telefon, iti asumi faptul ca accea companie dar si companiile afiliate poate/pot folosi numarul tau de telefon pentru a te contacta. Tot ele pot vinde baza de date, printre care se afla si numarul tau de telefon, la companii terte care si ele la randul lor te pot contacta. ‏‏‎ ‎ Numerele din afara le poti bloca folosind optiunea din telefon daca ai apeluri frecvente de la acelasi numar. Daca nu sti cum sa faci acest lucru, spune-ne ce model telefon ai si te putem ajuta.

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

Neaplicabil
Vezi daca seamana cu ce s-a postat aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2139326-apeluri-necunoscute-numar-extern S-ar putea sa fie aceeasi problema. Actualizeaza-ti eventual si preferintele GDPR de pe nr tau. Mai multe informatii in sensul asta poti gasi aici: https://www.orange.ro/gdpr/.

Sorin_11
Junior entuziast
Am văzut că în comunitate sunt mai multe întrebări de la alți membrii cu aceleași probleme sau ceva similar. Dar de indicat este să se evite să se răspundă la astfel de numere sau să fie apelate. Însă riscuri mari sunt pentru persoanele în vârstă deoarece acestea au o naivitate și o curiozitate mai aparte.

Razvan
#StarMember
Nu există, însă chiar dacă ești sunat de pe numere internaționale ciudate, nu vei fi taxat decât dacă vei suna înapoi. La smartphone, se poate bloca acele numere care te deranjează și ele vor primi mesaj de fiecare dată că ești ocupat, iar tu vei fi notificat ca ai avut un apel/sms de la numărul respectiv.

Ascary
Campion certificat
Exista programe de localizare a unui apel insa aceste nu dunt accesibile utilizatorului obisnuit.

Vio73
#StarMember
Eu nu știu să existe, dar poți să le spui că ești ocupat momentan și scapi repede de ei. Și pe mine mă sună la intervale regulate ăia cu tigăi și alte minuni, dar le spun că sunt foarte ocupat și nu pot vorbi. Sună iar peste 2-3 zile, aceeași poveste și nu mai sună apoi o bucată bună de timp. Și eu am numărul de vreo 22 de ani.

Anonim
Neaplicabil
Da, e o problemă des întâlnită. Eu am blocat numerele necunoscute (mă refer la cele ascunse, nu la cele care nu le am în agendă). Nu folosesc nicio aplicație pentru asta, din meniul telefonului (setări apeluri) am activat blocarea.

FaraUnID
Campion certificat
Exista aplicatii de localizare a telefonului in care se afla cartela SIM cu numarul care te apeleaza doar ca telefonul tinta trebuie sa aiba instalata aplicatia respectiva.

Ascary
Campion certificat
Parca si Google avea ceva asemanator cu localizarea telefonului in conditiile in care acesta are datele activate (sau wifi). Se forma un grup cu membri si toti stiau unde se afla unul din grup daca se dorea.

Jay
Campion certificat
Am văzut o perioadă, dar, nu mai stiu pe ce site-uri imi apărea, o reclama cu o astfel de aplicatie.. suna foarte interesant, dar, cum spunea si @FaraUnId, am citit recenziile si, conform comentariilor, pentru a putea vedea locația unui telefon, acel telefon trebuia sa aiba instalată aplicația.. altfel, n-ai ce face doar tu cu aplicația.. Eu, de obicei nu raspund, daca e din afara tarii, iar din țară, daca se intampla sa sune mai mult de 1-2 ori, blochez numărul.. inca n-a fost nevoie sa fac asta, până acum..:)

RafaHelper
#StarMember
Salut @Sorin_14, ‏‏‎ ‎ Nu exista o astfel de aplicatie. Pentru a preveni genul asta de apeluri indentifica sursa acestora. Daca te suna un numar din Romania, raspunde si vezi ce doreste iar la final intreaba de unde au numarul tau, dupa ce afli le poti comunica sa te stearga din baza de date pentru a nu mai fi contactat ulterior. PS: @Vio73 poti sa faci la fel pentru a scapa de tigai, varianta cu ocupatul nu este o solutie. ‏‏‎ ‎ De altfel, ar trebui sa ai in vedere ca atunci cand participi la un concurs si ti se cere numarul de telefon, sau iti faci card la vreo farmacie si oferi numarul de telefon, iti asumi faptul ca accea companie dar si companiile afiliate poate/pot folosi numarul tau de telefon pentru a te contacta. Tot ele pot vinde baza de date, printre care se afla si numarul tau de telefon, la companii terte care si ele la randul lor te pot contacta. ‏‏‎ ‎ Numerele din afara le poti bloca folosind optiunea din telefon daca ai apeluri frecvente de la acelasi numar. Daca nu sti cum sa faci acest lucru, spune-ne ce model telefon ai si te putem ajuta.

Petre_Nicholas
Junior entuziast

Te ar ajuta foarte mult acest link

https://goandfind.info/ro

Iti recomand daca ai mare nevoie.....

Razvan
#StarMember
Ai utilizat acest link pentru localizarea telefonului?

Sorin_11
Junior entuziast
Eu nu dau numărul de telefon oricui și nici nu știu să fi participat la vreun concurs la care să fi dat numărul de telefon sau în cazul în care mi se cere numărul de telefon sau alte date refuz să fie folosite în scopuri publicitare. Dar majoritatea apelurilor de tip "anonim" sunt escrocherii cu supra taxă și sunt foarte riscante pentru naivi și curioși sau pentru persoanele în vârstă deținătoare de abonamente, că le vin niște facturi de își fac zeci de cruci când citesc suma de achitat.

FaraUnID
Campion certificat
Site-ul goandfind.info este o mizerie plus ca ai mai venit si cu link de Google Click Identifier personalizat hxxx://goandfind.info/ro?gclid=XXXXX astfel incat fiecare click pe acel link sa fie monitorizata si platita.