anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum scap de notificări de la site-uri dubioase

Tina
Cunoscător certificat
De doua zile, pe telefonul soțului, Samsung J5 2017, apar niște notificări de pe site-uri mai dubioase. De la reclame la medicamente pentru oase, par, unghii, la medicamente pentru potenta. Cum scap de ele? Antivirusul nu depistează probleme. Am șters istoricul browserului, am blocat notificările de la jocuri și aplicații. Degeaba, tot apar. Am nevoie de ajutorul vostru. Ce ma sfătuiți? Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Cosmin_Ionuț
Junior
După cum ați observat, ștergea istoricului nu vă va șterge și permisiunile pentru notificări. Nu trebuie să vă ingrijorați, doar pentru că primiți notificări ciudate asta nu inseamna ca telefonul dumneavoastra a fost infectat cu malware. Pentru a dezactiva notificările trimise de anumite site-uri prin intermediul browserului puteți folosi mai multe metode. Eu vi le recomand pe următoarele două: ___________________________________ 1. Prima metoda nu va va șterge istoricul, parolele, marcajele sau alte date pe care le-ați salvat pe diferite siteuri. Permite sau blochează notificările de la toate site-urile ** Pe telefon deschide aplicația de browser. **. În dreapta barei de adrese, atinge Mai multe apoi Setări. ** Atinge Setări pentru site-uri apoi Notificări. ** În partea de sus (dreapta) veti avea butonul care activeaza sau dezactiveaza notificarile. ** Apăsați pe buton pentru a dezactiva notificarile. ___________________________________ 2. Cea de-a doua metoda va va sterge toate datele aplicației implicit stergand toate permisiunile pentru notificări . ** Intrati in setarile telefonului. ** Atingeti aplicații. Atingeți aplicația de browser pe care o utilizați. ** Stergeti datele aplicației. ___________________________________ Pentru a evita ca aceasta problemă sa va reapară, in momentul in care navigati pe diferite site-uri să nu vă mai dati acordul de a primi notificării ( de obicei cand deschideti un site acesta va întreabă daca doriti sa primiți notificari de la acel site. Tot ceea ce trebuie sa faceți este sa refuzați). Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

teacher_
#StarMember
Dacă apar reclame, înseamnă că ai fost in trecut pe site-uri complementare, și ai primit ceva malware... Uite aici detalii, poate te vor ajuta... https://support.google.com/chrome/answer/2765944?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=ro

Cosmin_Ionuț
Junior
După cum ați observat, ștergea istoricului nu vă va șterge și permisiunile pentru notificări. Nu trebuie să vă ingrijorați, doar pentru că primiți notificări ciudate asta nu inseamna ca telefonul dumneavoastra a fost infectat cu malware. Pentru a dezactiva notificările trimise de anumite site-uri prin intermediul browserului puteți folosi mai multe metode. Eu vi le recomand pe următoarele două: ___________________________________ 1. Prima metoda nu va va șterge istoricul, parolele, marcajele sau alte date pe care le-ați salvat pe diferite siteuri. Permite sau blochează notificările de la toate site-urile ** Pe telefon deschide aplicația de browser. **. În dreapta barei de adrese, atinge Mai multe apoi Setări. ** Atinge Setări pentru site-uri apoi Notificări. ** În partea de sus (dreapta) veti avea butonul care activeaza sau dezactiveaza notificarile. ** Apăsați pe buton pentru a dezactiva notificarile. ___________________________________ 2. Cea de-a doua metoda va va sterge toate datele aplicației implicit stergand toate permisiunile pentru notificări . ** Intrati in setarile telefonului. ** Atingeti aplicații. Atingeți aplicația de browser pe care o utilizați. ** Stergeti datele aplicației. ___________________________________ Pentru a evita ca aceasta problemă sa va reapară, in momentul in care navigati pe diferite site-uri să nu vă mai dati acordul de a primi notificării ( de obicei cand deschideti un site acesta va întreabă daca doriti sa primiți notificari de la acel site. Tot ceea ce trebuie sa faceți este sa refuzați). Succes!

Ascary
Campion certificat
"Elimină anunțurile, ferestrele pop-up și programele malware nedorite" https://support.google.com/chrome/answer/2765944?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=ro

Vio73
#StarMember
Mai poți și așa: https://zonait.ro/sapte-moduri-in-care-sa-scapi-de-reclame-pe-android/ Succes!

Razvan
#StarMember
Dezinstalează aplicatia de browsing, și reinstalează ulterior, dacă este google Chrome, dezactivează aplicația, revine la setarile inițiale, restart la telefon și ulterior actualizare la ultima versiune.

Jay
Campion certificat
Ce de soluții, eu am pe telefonul de serviciu adblock, dar, presupun ca ajuta la a nu se mai deschide alte reclame, nu stiu daca ajuta cu aceste notificari.. Din obișnuință refuz, indiferent ce vrea un site de la mine, citesc despre aprobari abia daca nu ma lasa sa citesc un articol care ma intereseaza, până nu setez la ce sa primească acces.. @Tina, după cum ne-ai obișnuit, astept sa vad care dintre soluții te-a ajutat cel mai bine.. 🙂

Anca07
#StarMember
Eu mai am instalata o aplicatie care blocheaza orice fel de reclame. Adblock plus pentru google chrome. Succes!

Razvan
#StarMember
Eu vad ca o ai instalată pentru Samsung browser.

Tina
Cunoscător certificat
Mulțumesc, tuturor, pentru sfaturi! In primul rând, va anunț ca am reușit. După ce am șters tot ce se putea șterge, am dezactivat toate notificările posibile, mi-am dat seama ca ceva îmi scapă, nu se leagă. De partea cu dezactivarea/ștergerea aplicațiilor s-a ocupat soțul meu. Doar ca i-a scăpat una, la care a șters scurtatura de pe ecran, dar aceasta a rămas instalată. Am găsit-o intr-un târziu, era o aplicație cu care s-a distrat in Weekend, “îmbătrânind” chipurile din poze. Nici nu știu dacă a realizat ca a instalat-o, sau dacă a avut sau nu scurtatura pe ecran. Noroc ca am intrat și am verificat in memoria telefonului. Am dezactivat-o și nu a mai apărut nimic. Voi alege ca soluție, recomandările lui Cosmin Ionut, pentru ca, da, așa trebuie procedat ca sa scapi de notificările dubioase. In plus, îmi place ca a spus și ce nu trebuie sa faci, in astfel de situații, pentru ca nu ajuta. Și eu eram conștientă ca dacă șterg istoricul, nu ma ajuta cu nimic, dar nu mai știam ce sa fac. De asemenea, am instalat și o aplicație contra malware. Dar, acum întrebarea mea este, ce face aceasta aplicație, in plus, fata de antivirus. Nu înseamnă același lucru, sau sunt diferite?

Miha_Z
#StarMember
Multumim de raspuns @Cosmin Ionuț. Am pus si eu in aplicare prima varianta. Oricum cand accesez diverse site-uri si-mi apar mesaje si sunt conditionata de "n"permisiuni, prefer sa ies si nu-l mai accesez.

Florin_D
Cunoscător certificat
Am patit si eu intr-o perioada sa primesc notificari de la diferite site-uri. Ajunsesera sa ma innebuneasca asa ca am inceput sa inchid si sa blochez fiecare site care nu ma interesa, acum nu mai primesc notificari decat de la ceea ce ma interesaza! Aaa am uitat sa specific ca aceasta problema am avut-o doar pe Android si doar pe Chrome.

Cosmin_Ionuț
Junior
@Miha Z, uneori informatiile de care avem nevoie se află pe astfel de site-uri. Deci, dacă dorim să continuam navigatul pe respectivele paginii trebuie sa fim de acord cu acele "n permisiuni /condiții". Astfel că, daca doriti sa continuați navigatul pe acele site-uri va sfatuiesc sa le deschideti într-o fila incognito, astfel datele pe care le-ati introdus pe site ( parole, formulare, permisiuni, etc.) nu vor fi salvate in aplicatie. Pentru a deschide o fila incognito: ** Pe telefon deschide aplicația de browser. ** În dreapta barei de adrese, atinge Mai multe apoi " Filă incognito nouă".