anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce sunt Widget-urile?

Jay
Campion certificat
Ce sunt widget-urile si la ce folosesc? Am tot auzit denumirea, dar, nu stiu ce sunt..
Am vazut ca mai exista un subiect asemanator, dar, nu despre ce sunt acestea..
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Sunt utile pentru ca nu trebuie sa stai sa cauti in telefon aplicatia X sau Y si dupa aia sa o deschizi. Un widget este o mini fereastra de forma unei scurtaturi pe ecranul dispozitivului si in care sunt afisate informatiile esentiale si actualizate despre un produs sau un serviciu. Cel mai bun exemplu ar fi widget-ul aplicatiei meteo (weather) care de cele mai multe ori este preinstalat pe mai toate telefoanele. Acest widget meteo il configurezi in momentul in care configurezi si telefonul, dupa care nu pea mai ai treaba cu el. Cum s-a punctat deja, aceste widget-uri sunt personalizabile in functie de preferintele utilizatorului, dar sunt consumatoare de resurse, unele necesita conexiune la internet, iar unele intra cu barda in datele tale personale. Ca si in cazul unei aplicatii, trebuie acordata o atentie sporita provenientei acestora si permisiunilor acordate.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Pastilchen
Explorator
"Un widget este o simpla extensie a unei aplicatii, fiind o parte a aplicatiei deja instalate (...). Widget- urile vin în toate formele și dimensiunile, " Sursa: https://www.samsung.com/ro/support/mobile-devices/ce-sunt-widget-urile-si-cum-le-pot-adauga-la-telefonul-meu-smartphone-sau-tableta/ Practic, sunt iconițe ale unor mici aplicații care oferă acces imediat la informații, aflându-se pe desktop, ecran; chiar înfrumusețează ecranul aparatului. Ex.: vremea, calendar, antivirus ș.a.

Vio73
#StarMember
Sunt personalizabile și se regasesc pe orice ecran disponibile pentru acces rapid.  Cu ajutorul acestor extensii poți afla lucruri despre vreme, despre dată, despre anumite caracteristici ale telefonului, etc.

Razvan
#StarMember
O extensie cu dimensiuni variabile a unei aplicații preinstalate în telefon, deobicei aplicația meteo.

Miha_Z
#StarMember
Widget-urile ofera acces rapid la informatii fara a fi necesar sa deschideti aplicatia care gestioneaza aceasta informatie. Este o parte a aplicatiei deja instalate. Pentru a adauga cu usurinta un widget la ecranul de start atingeti pictograma Apps Icon si apoi atingeti fila Widgets din partea de sus a ecranului. Pozitionati widget-ul pe ecran si eliberati-l in pozitia dorita. Sunt multe widget-uri pentru vreme, ceas, calendar... chiar si Orange a creat widget-ul My Orange unde ai acces la informatii despre contul tau, direct pe ecanul telefonului.

Laura_cio
Senior
Widget-urile figurează ca niște extensii ale unor aplicatii care te ajuta sa obții informații rapide și utile de la aplicațiile preferate. Poți sa le elimini sau sa le adaugi pentru ca cele preferate sa apara in partea de sus. Cele mai utilizate sunt: Activitate Calendar Contacte FaceTime Găsire prieteni Mail Hărți Muzică News Note Telefon Poze Mementouri Bursa Sfaturi Vremea

Romeo_
Senior certificat
Jay,eu le zic aplicatii ca mi se fastabalbaceste limba-n gura cand pronunt “widget-uri” 😉

FaraUnID
Campion certificat
Exista widget-ul aferent aplicatiei My Orange aici https://www.orange.ro/help/cum-instalez-widget-ul-my-orange-7988 - Prin instalarea widgetului pe telefonul tău, poți vedea și mai ușor informațiile care te interesează, fără să deschizi aplicația My Orange: factura ta, creditul disponibil, o resursă la alegere și consumul. - Widgetul poate fi personalizat în funcție de culoare sau dimensiune. - Widgetul se actualizează automat la maxim 2 ore sau la cerere prin apasarea butonului de refresh.

Jay
Campion certificat
@FaraUnID, am vazut acest subiect, dar, nu m-a ajutat.. Ca sa ma intereseze cum se instaleaza, parerea mea este ca ar trebui, mai intai, sa stiu ce sunt si daca-mi sunt utile la ceva.. nu toata lumea este experta, unii au nevoie sa stie si lucruri mai simple, ca mine acum, multumesc! 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Sunt utile pentru ca nu trebuie sa stai sa cauti in telefon aplicatia X sau Y si dupa aia sa o deschizi. Un widget este o mini fereastra de forma unei scurtaturi pe ecranul dispozitivului si in care sunt afisate informatiile esentiale si actualizate despre un produs sau un serviciu. Cel mai bun exemplu ar fi widget-ul aplicatiei meteo (weather) care de cele mai multe ori este preinstalat pe mai toate telefoanele. Acest widget meteo il configurezi in momentul in care configurezi si telefonul, dupa care nu pea mai ai treaba cu el. Cum s-a punctat deja, aceste widget-uri sunt personalizabile in functie de preferintele utilizatorului, dar sunt consumatoare de resurse, unele necesita conexiune la internet, iar unele intra cu barda in datele tale personale. Ca si in cazul unei aplicatii, trebuie acordata o atentie sporita provenientei acestora si permisiunilor acordate.

Razvan
#StarMember
Super, nu știam ca există și pentru aplicația My Orange.

Miha_Z
#StarMember
S-a dezbatut acel subiect acum o luna. Mai multe detalii gasesti aici: https://comunitate.orange.ro/questions/1987321-instalez-widget-my-orange

Ascary
Campion certificat
Eu mi-aș dori un widget Comunitatea Orange 🙂

Vio73
#StarMember
Da, ar fi interesant.