anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Calculare puncte thank you

Andy77
Junior entuziast

Bună ziua tuturor.Am și eu o nelămurire referitor la calculul punctelor Orange Thank You.Precizez că nu am card Orange Money,deci am doar un abonament de 30 euro și cu rata de 91 Ron la telefon.Am înțeles că se dă 20 %din valoarea facturii fără TVA dacă plătești înainte de scadență.Iau un exemplu: luna asta am avut de plată 396 Ron și am primit 5.22 puncte. Vreau să știu dacă e corect,că mie nu prea îmi iese.Asta înseamnă că factura mea ar însemna să fie de 26 euro fara TVA,că să îmi dea 20 % din ea 5.22,sau nu ?E posibil să greșesc?Poate să mă ajute cineva care poate se pricepe mai bine ca mine? Mulțumesc.

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Andy, nu ți se dă 20% din factura înapoi. Din câte știu, nici rata telefonului nu se ia în calcul.

DETALII: https://comunitate.orange.ro/t5/orange-thank-you/se-aloca-puncte-thank-you-la-plata-ratelor-orange/t...

Se ia în calcul factura pt servicii, fara TVA și tu se dau puncte 20% din valoarea de calcul, IN PUNCTE.

Punctele OTY se alocă doar dacă plata e făcută online.

"Punctele Thank You se alocă astfel:

Am tot căutat un subiect mai vechi pe tema asta, care a suscitat mult interes și controverse la vremea aceea. Voiam să preiau exact metoda de calcul, sa nu existe contestații:

"pentru un consum facturat de 100 Euro, formula de alocare puncte este: 20%*100= 20 euro *0.10 = 20 OTY (unde 1 OTY = 10 centi). "

DETALII: https://comunitate.orange.ro/t5/factur%C4%83/nealocare-puncte-orange-20-din-valoarea-facturii/m-p/77...

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

FLo1
#StarMember

@Andy77: Calculul se face la valoarea în euro fără TVA a facturii, adică aproape 26€.... exact cum ai bănuit. Calculul tău este corect. Mai multe detalii despre programul de fidelizare Orange Thank You regăsești aici. Numai bine.

Andy77
Junior entuziast

Ok.Adica,dacă am dreptate,din aproape 80 euro plată totală pe lună (adică 397 Ron) cu TVA,aproape 54 euro reprezintă TVA-ul?Eu zic că ceva e in neregulă,pt că asta înseamnă că TVA reprezintă mai mult de 50% !!Ceea ce e imposibil,chiar dacă suntem în Romania.Nu e așa?Sau poate iar nu am eu dreptate și nu știu despre ce vorbesc?! Îți mulțumesc pentru răspuns oricum.

@Andy77: Din detaliile oferite nu înțeleg de unde plătești 80€ când abonamentul cu TVA inclus e de 30€. Fără date concrete sunt doar răsturnări ale declarațiilor pentru a potrivi contextului dorit.

delfinas
#StarMember

Andy, nu ți se dă 20% din factura înapoi. Din câte știu, nici rata telefonului nu se ia în calcul.

DETALII: https://comunitate.orange.ro/t5/orange-thank-you/se-aloca-puncte-thank-you-la-plata-ratelor-orange/t...

Se ia în calcul factura pt servicii, fara TVA și tu se dau puncte 20% din valoarea de calcul, IN PUNCTE.

Punctele OTY se alocă doar dacă plata e făcută online.

"Punctele Thank You se alocă astfel:

Am tot căutat un subiect mai vechi pe tema asta, care a suscitat mult interes și controverse la vremea aceea. Voiam să preiau exact metoda de calcul, sa nu existe contestații:

"pentru un consum facturat de 100 Euro, formula de alocare puncte este: 20%*100= 20 euro *0.10 = 20 OTY (unde 1 OTY = 10 centi). "

DETALII: https://comunitate.orange.ro/t5/factur%C4%83/nealocare-puncte-orange-20-din-valoarea-facturii/m-p/77...

Andy77
Junior entuziast

Ok,nu se ia în calcul rata de 90 Ron.Deci 14 euro.Deci din 80 euro rămân 66 euro.Fara TVA DE 16% rămân cam 55 euro.Eu zic că 20% din 55 euro înseamnă 11 euro Adica 11 puncte.Parca tot e mai mult de 5,2 puncte.Sau nu e?

 De unde  80 de euro? Daca abonamentul e de 30, fara tva ar veni cam 25 de euro.

Daca la 100 de euro, primesti 20 OTY, ar trebui la 25 de euro, sa ai 5 OTY.

Andy77
Junior entuziast

Restul de la 30 euro până la 80 euro sunt plati făcute pt a cumpăra ceva din Google Play Store cu plăti prin operatorul Orange.

Andy77
Junior entuziast

Sau nu intră nici astea in "factură"?Dacă nici astea nu intră în factură atunci tot mint pt că scrie că ți se dă 20% din factură.Daca nu intră nici rata la telefon,nici plati făcute prin operator,atunci ar trebui să spună că ți se dă 20%din (doar) abonament.Eu prin factură înțeleg ce plătesc eu pt ei.Cand îți vine factura electronică scrie mare sus FACTURĂ.Nu FACTURĂ doar pt abonament,sau FACTURĂ doar pt rată,sau FACTURĂ pt ale cheltuieli suplimentare.Scrie (doar) FACTURĂ.Eu asta înțeleg prin termenul factură.Toate aceste plăți la un loc către Orange.S.A.Deci cumva tot minciuna e și nu se specifica nicăieri că îți dă 20% din factură dar fara rată și alte plăți făcute tot prin Orange.Eu așa văd lucrurile vsi nu e cum trebuie.

Iti dai seama ca daca nu intra rata telefonului luat de la Orange, platile catre terti nu se iau in calcul la calculul punctelor OTY.

Eu fac diverse donatii prin SMS si alea nu se iau in calcul, chiar daca, per total, reprezinta mai mult decat abonamentul in sine.

Scrie: "din valoarea consumului facturat", cu alte cuvinte ar insemna "abonamentul".

 

 

 

Andy77
Junior entuziast

Ok,mă rog,poate așa o fi,dar eu oricum consider că e tot o minciună.Daca ar fi corecți,ar spune că ți se dă 20% doar din abonament,nu din factură.Ca atunci când întrebi să afli că de fapt în factură nu intră nici rata la telefonul pe care l-ai luat în rate din magazinul Online Orange,nu intră nici alte plăți suplimentare prin operatorul de telefonie Orange,cu toate că plățile le faci către Orange S.A.Fii ,frate,corect și spune că îți dau 20% din abonament.Atat.Oricum, mulțumesc tuturor pt lămuriri.Sa aveți o seară plăcută!

Cu plăcere, seara buna!!!