anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Asus rog phne 7 - apel 4G

Iulian78
Junior entuziast

Știe cineva daca la asus rog phne 7 când apelezi o persoana și am semnal le telefon 4 g sau 5g de ce îmi schimba semnalul de la 5 g in h in momentul apelului?

După ce închid apelul semnalul de rețea revine la 5 g sau 4 g

 

70 Răspunsuri 70

FLo1
#StarMember

@Iulian78: Bun veni în Comunitate. Telefonul nu poate avea și voce și date în același timp la aceiași parametri. De aceea în timpul unui apel telefonul comută pe 4G. Ca să înțelegi mai bine, de exemplu, la multe telefoane 4G, în timpul unui apel, acestea comută automat în 3G, din aceleași motive. 

Iulian78
Junior entuziast

Adică așa funcționează telefonul?

Am impresia cu nu functioneaza apelul 4 g volte și vroiam să îl trimit in service

M-i se pare ciudat sa schimbe de la 5g sau 4g direct in h

@Iulian78: E o întreagă poveste mai tehnică privind agregarea benzilor necesare pentru ca semnalul telefonului tău să fie pe 5G și nu 4G. Dar în principiu aceasta este cauza. Nu e telefonul defect. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu știu ce să zic, dar cred că ar trebui să rămână în 4g! Ai setat apelul 4g?

Să te uiți în setări pentru că probabil trebuie bifat apelul 4g!

Baftă!

Iulian78
Junior entuziast

Este setat și apelul 4 g

Vio73
#StarMember

Atunci nu ar trebui să se comute când este în 4g pe H+ în timpul apelului. Poți întreba la suportul lor, dacă nu este luat de la Orange.

Iulian78
Junior entuziast

Am sunat și la ei au spus că am simul activat pentru apelul 4g ,dar modelul telefonului nu se afla in lista lor de telefoane compatibile cu apelul 4 g

Aia am văzut și eu aici:

https://www.orange.ro/servicii/apel-4g/

Posibil să nu fie ceva activat și de aia să nu-ți funcționeze! Ai bifa de apel 4g activă, la categoria apeluri? Îți scrie pe undeva că e Volte activ sau apare iconiță pe ecran? Poți atașa o poză?

Iulian78
Junior entuziast

Nu are otiuna asta la setări apel,doar la internet și rețea are agrearea automata de operator  rețea lte

Cei de la asus au spus că asta e la ei opțiunea de apel 4g 

Iulian78
Junior entuziast

Screenshot_20231012-161125_Settings.jpg

Posibil, dar nu este în rețeaua Orange. Deci nu ai disponibil acest serviciu pe acest telefon, în rețeaua Orange! Și cam asta este explicația pentru care îți trece pe H+ în timpul apelurilor 4g/5g!

FLo1
#StarMember

@Iulian78: Soluția e simplă: Datele mobile îți rămân în 5G sau 4G (cum dorești) și nu vor trece în ”H” DOAR dacă dezactivezi ”apel 3G/4G”. Cauza: nu poți avea ambele servicii în același timp pe întreg spectrul de benzi utilizat. Va trebui să alegi între voce sau date mobile. Te rog verifică și revino pe topic cu o confirmare în acest sens.

Iulian78
Junior entuziast

La setări apel nu am funcție de apel 3g sau 4 g 

O găsesc doar la rețea preferata

Screenshot_20231012-164541_Settings.jpg

Da, configurarea e de pe SIM, nu de la apeluri pentru că se face pentru fiecare SIM separat.