anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Acte necesare pentru schimbare titular pentru persoane juridice

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

S-a discutat în comunitate despre schimbarea de titular pentru persoană fizică și ne dorim să abordăm în acest topic și schimbarea de titular pentru persoană juridică.

 

Pentru cesiunea între o persoană fizică și o persoană juridică sunt necesare următoarele acte:

 

- persoana fizică

  • cetățeni români: carte de identitate/buletin de identitate/ carte de identitate provizorie                                              
  • cetățeni străini: paşaport şi legitimație de şedere/ certificat de rezidență/ permis de şedere pe termen lung
  • documentele trebuie prezentate în original

 

- persoana juridica: 

  • Certificatul de înmatriculare la Registrul Comerțului – CUI (pentru S.C.) sau Certificatul de înregistrare în scopuri de TVA pentru persoanele juridice plătitoare de TVA 
  • un act care sa ateste persoana/ persoanele fizice care reprezinta legal persoana juridică: 

           - statutul firmei sau 

           - ultima cerere de mențiuni de la Registrul Comertului în care sa figureze persoana/ persoanele fizice care reprezintă legal                            persoana juridica sau 

           - certificat constatator (nu mai vechi de 5 zile calendaristice) de la Registrul Comerțului (în care sunt mentionați/ identificați                          administratorii/ împuterniciții societății) - dacă persoana care semnează contractul de abonament este administratorul societății 

  • împuternicire (valabilă 3 zile calendaristice) dată de administrator pentru a semna contractul de abonament - în cazul în care administratorul deleagă o terță persoană pentru a semna contractul de abonament
  • cartea de identitate/ pasaportul (pentru cetățean strain) al persoanei cu care se semnează contractul de abonament, administrator sau împuternicit
  • ștampilă (din 23.07.2015 este necesara doar pentru persoanele juridice de drept public)
  • documentele trebuie prezentate în original

 

Pentru schimbarea de titular între 2 persoane juridice, atât cesionarul cât și cedentul trebuie să prezinte în original documentele de mai sus.

 

O schimbare de titular se poate face doar după un an de la încheierea contractului de abonament, în orice Orange Shop. 

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember
Foarte utile informațiile prezentate pentru doritori. Mulțumim!

Trixen
#StarMember
Daca titularul actual este o persoana juridica si vreau un transfer catre o persoana fizica oare procesul e similar? Am fost intr-un Orange Shop (nu Store) si mi s-a cerut o taxa de 1000 lei pentru aceasta schimbare. Asta in conditiile in care mai sunt doar 4 luni din perioada minima a abonamentului. Nu am vazut nicaieri sa scrie nimic de taxe asa ca o descriere a pasilor si documentelor necesare in acest context m-ar ajuta foarte mult.

Salut, Trixen, Pentru schimbarea de titular este necesar ca vechiul si noul titular sa se prezinte impreuna la un Orange Shop pentru semnarea unui contract de cesiune, prin care noul titular preia toate drepturile si obligatiile vechiului titular, iar actele necesare cesiunii sunt cele mentionate mai sus. Referitor la taxele ce pot aparea, in cazul cesiunii, plata ratelor ramase se solicita a fi facuta in totalitate, daca pe codul de client cedent nu ramane activ niciun contract de abonament. Totodata, Orange Romania isi rezerva dreptul de a solicita noilor clienti valoarea unuia sau a mai multor abonamente, in avans. Valoarea avansului va fi stabilita de Orange Romania si va fi returnata clientului sub forma de reducere la plata abonamentului in primele luni de facturare. Informatii despre plata abonamentului in avans, sunt prezentate chiar aici https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-fac-o-schimbare-de-titular-79.

Trixen
#StarMember
Iti multumesc mult pentru raspuns.

AlexCo
Începător

Se poate face acesta cesiune si online sau e necesara deplasarea in Orange Shop? In cazul meu particular doresc sa transfer abonamentul de pe PFA-ul meu pe persoana fizica (tot eu).
Multumesc.

Salut, Alex! Bun venit în Comunitate!

Momentan schimbarea de titular se poate realiza doar într-un Orange Shop.

Se pare că orange nu știe că există semnătură electronică. În era digitizării ditamai firma cu pretenții până la Soare și dincolo cere acte în original și la ghișeu. Rușinos! Până și micile primării de comune primesc acte online și semnate electronic, orange nu. Bine că și-au pus robot telefonic cu care nimeni nu se poate înțelege. Treziți-vă și vedeți realitatea măreți conducători de oranje.