Cum pot face o schimbare de titular de abonament (persoană fizică)?

Vio73
#StarMember
Condițiile care trebuie îndeplinite.
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember

Trebuie mers în Orange Shop titularul și cel care va prelua abonamentul, se semnează un contract de cesiune, prin care noul titular preia toate drepturile si obligațiile, inclusiv vechimea în rețea.

Acte necesare:

  • cetățeni români: carte de identitate/ buletin de identitate/ carte de identitate provizorie
  • cetățeni străini: paşaport şi legitimație de şedere/ certificat de rezidență/ permis de şedere pe termen lung

Documentele trebuie prezentate în original. În anumite situații, Orange își rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare, cum ar fi o factură de utilități.

O schimbare de titular se poate face doar după un an de la încheierea contractului de abonament.

Pentru schimbare titular persoană juridică: https://comunitate.orange.ro/questions/2548863-acte-necesare-pentru-schimbare-titular-pentru-persoan...

10 Răspunsuri 10

Razvan
#StarMember

Trebuie mers în Orange Shop titularul și cel care va prelua abonamentul, se semnează un contract de cesiune, prin care noul titular preia toate drepturile si obligațiile, inclusiv vechimea în rețea.

Acte necesare:

  • cetățeni români: carte de identitate/ buletin de identitate/ carte de identitate provizorie
  • cetățeni străini: paşaport şi legitimație de şedere/ certificat de rezidență/ permis de şedere pe termen lung

Documentele trebuie prezentate în original. În anumite situații, Orange își rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare, cum ar fi o factură de utilități.

O schimbare de titular se poate face doar după un an de la încheierea contractului de abonament.

Pentru schimbare titular persoană juridică: https://comunitate.orange.ro/questions/2548863-acte-necesare-pentru-schimbare-titular-pentru-persoan...

Ascary
Campion certificat
Din păcate nu întotdeauna funcționează cesionarea. In cazul meu nu a funcționat. Fac demersuri de acum vreo 5 ani pe toate canalele posibile tip mers in Orange shop,cereri scrise direct la Orange sau telefonice. Ultima incercare am făcut-o acum o lună prin administratorii acestui site. Răspunsul este: sistemul nu permite cesionarea fara pierderea beneficiilor abonamentului actual. Frustrant.

Miha_Z
#StarMember
Intr-adevar pentru cesionare trebuie ca ambele persoane sa mearga in Orange shop cu actul de identitate la ei. Eu am cesionat 4 abonamente dar beneficiile nu s-au preluat. Punctele Thank You raman fostului titular de abonament si noul titular o ia de la zero.

Razvan
#StarMember
Acu voi vreti si punctele, stiam ca toate resursele care le contine acel abonament se preiau de catre acea persoana. La un moment dat am vrut sa cesionez un abonament unei persoane, dar am renuntat ca nu mi s-a parut de incredere, asta s-a intamplat prin 2015.

Ascary
Campion certificat
Persoana care preia abonamentul pierde toate beneficiile existente în contract și se actualizează la preluare cu oferta in vigoare al Orange.

Jay
Campion certificat
Contract de cesiune.. ambele persoane implicate se prezinta impreuna la un magazin Orange cu actele de identitate, valabil pentru persoane fizice.. Pentru persoane juridice, pe langa buletin este necesara si o imputernicire din partea firmei, daca cel care se prezinta nu este persoana declarata ca persoana de contact in baza de date Orange, plus stampila firmei.. Abonamentele pentru seniori si cele speciale nu pot fi cesionate.. Punctele thank you nu cred ca pot fi preluate, tu le pierzi pentru ca renunti la abonament, iar, cel care preia este client nou, teoretic..

Simulete_Geanin
Începător
Eu am abonamentul pe numele lui soacra mea si vreau sa il mut pe numele meu fara sa plec de acasa cu ea fiind bolnavă si nu poate pleca, cum procedam????

Ascary
Campion certificat
Trebuie sa sune ea neaparat la numarul 300 si sa ceara cesionarea . Eu asa am procedat pentru doua numere Orange. Am gasit intelegere. Dar ti-am zis,trebuie neaparat titularul sa vorbeasca la relatii cu clientii,apoi vei fi sunata si tu pentru confirmare.

Mariammm
Începător
Mama are 5 nr băgate la abonament.. Și as vrea sa mut 2 nr pe numele meu se poate? Mulțumesc

Ascary
Campion certificat
Da,sigur ca se poate. Trebuie sa mergeti impreuna intr-un Orangeshop si faceti cesiunea. Posibil sa o poti face si online sunand la nr 300 dar să fiți amândouă ca sa confirmati schimbarile.