anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

/!\ 0364 431 430 -> SPAM ("studii sociologice") -> BLOCK!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Recomand blocarea si raportarea numarului. 

Daca vreti si alte pareri:

https://ro.unknownphone.com/numar-de-telefon/0364431430

https://www.listaabonatilor.ro/numarul/40364431430

https://www.cinesuna.info/0364430431

https://slick.ly/ro/0364431430

O singura intrebare: de unde au firmele astea numerele de telefon? O baza de date? A cui? Cine le-a dat acces la ea? 

Client Orange
13 Răspunsuri 13

FLo1
#StarMember

Mai bine să nu știi Radule. Nu de alta dar nu merită să îți schimbi părerea despre o multinațională din cauza unor manevre cu date GDPR. În final nu vei avea de câștigat mare lucru, dar de pierdut cu siguranță.

@arsradu ii poți întreba chiar pe ei de unde au baza de date si poate o sa primești mai multe detalii. Unii mi-au zis ca de la Catena, alții ca de la Dr.Max, ce e clar este ca le solicit de fiecare data sa șteargă numărul meu din baza de date si sa nu ma mai contacteze. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu nu-mi dau numarul de telefon la chestii de genul asta. Exact din cauza asta. Daca singura varianta de a avea un cont este cu numar de telefon, prefer sa nu-mi fac cont in primul rand.

La ultimul apel nu am raspuns. Iar data trecuta cand m-au sunat, le-am spus ca nu vreau sa particip si cu asta basta. N-am mai stat sa intreb de unde au numarul meu, pentru ca raspunsul ar fi fost probabil, ca si in alte ocazii: "dintr-o baza de date". Sau: "nu stim".

Problema e ca cei care te suna sunt simpli angajati call center. Nu au de unde sa stie toate chestiile astea. Ei isi fac partea. Si, evident, ca nu au niciun interes sa-ti stearga tie numarul de telefon din baza lor de date. Problema e la un nivel mult mai inalt.

Mai e o posibila explicatie. In cazul meu, numarul e portat din Vodafone. Deci, daca au baza de date de la Vodafone, evident ca o sa ma sune si la Orange, ca e acelasi numar. Deci se pare ca nici Vodafone nu prea intelege conceptul de GDPR. Si evident ca nefiind client Vodafone, nici nu poti sa-ti modifici preferintele GDPR pe partea lor. Eu am facut-o deja si cat am fost la ei, dar se pare ca unele setari "dispar" in timp. Sau sunt pur si simplu ingnorate, pentru ca, daca e rost de facut bani, de ce sa nu faca si ei un ban cinstit, nu?

Client Orange

Probabil ca nu au un interes, dar unii chiar se mai implica si poți afla informații interesante iar ei oricum trebuie sa noteze undeva statusul apelului tau, alții poate vor nota ca nu dorește sa mai fie sunat pe viitor. Poate data viitoare cineva chiar iți va da skip 😄

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, ce bine ar fi daca ar fi asa de usor. Pe acelasi principiu, mi-as dori ca cei care fac manarii de genul asta cu baze de date sa noteze si sa foloseasca preferintele GDPR ale userului (ce rost mai au acele preferinte, daca sunt ignorate cu totul?!) si sa nu sune in primul rand.

Dar, ca si in cazul tau, interesul primeaza, asa ca rezultatul e cel pe care il putem vedea. 🙂

Client Orange

Blue12
Senior

Cand eram la Telekom (fix) ma sunau si pe mine de la tot felul de numere dubioase spunand ca sunt agenti Telekom si ca am facturi neachitate de luni de zile, sau am cost suplimentar, desi toate platile erau la zi. Am facut multe sesizari catre ei in acest sens, nu s-a rezolvat mai nimic. De cand am fost preluat de OROC nu mai am problema asta. Parerea mea este ca cineva din interiorul oricarei companii, vinde datele personale ale clientilor catre tot felul de corupti, altfel nu-mi explic de unde sa aiba acces la informatiile noastre.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Raspunsul standard este: "sigur ati dat dvs numarul undeva". Si sunt sigur ca, probabil, pentru majoritatea oamenilor, se poate sa fie asa. Dar ma stiu pe mine. Si stiu ca nu-mi dau numarul de telefon oricui. Tocmai din cauza asta. In plus, mai e o chestie. Sa presupunem prin absurd ca ti-ai dat numarul de telefon la crearea unui cont la Dr Max, de exemplu. Pai, ti se pare normal ca, ulterior, Dr Max sa iti dea mai departe numarul de telefon altor firme de care n-ai auzit in viata ta, la care NU ai niciun fel de cont, ca sa te sune sau sa-ti foloseasca datele personale?

In felul asta, n-o sa stii niciodata de unde are nimeni numarul tau de telefon, pentru ca stii cui i l-ai dat TU, nu stii cu cine il imparte cealalta firma. De-asta am cerut si Orange-ului sa puna la dispozitie lista cu asa-zisii "parteneri" cu care imparte datele personale ale clientilor. Crezi ca am avut vreun succes? Ei asi. Ar fi fost prea frumos. Si atunci, cum as putea eu sa dau "da" pentru prelucrarea datelor mele personale, cand nu stiu la cine vor ajunge?!  Poate ca unora li se pare extrem faptul ca dau NU pe toate fronturile, cand vine vorba de preferintele GDPR. Pai, vazand cum sunt respectate acele preferinte, mai pot sa am incredere sa dau DA? NU! 

Mai demult, acum multi ani, ma sunasera de pe un numar de Grecia sau ceva, de la o firma de care n-am auzit in viata mea (firma romaneasca), sa-mi faca programare gratuita la un consult la inima. Nu aveam, si multumesc lui Dumnezeu, nu am probleme de inima. Dar dupa chestii de genul asta, incepi sa crezi ca ai nevoie. :)) Mai de curand, dupa ce m-am portat la Orange, m-a sunat o alta firma de studii de piata, Kantar International. Iar cand i-am intrebat de unde au numarul meu, raspunsul a fost: dintr-o baza de date. Well, daca stiam ca e atat de usor, nici nu mai intrebam... 🙂

E clar ca cei care suna nu stiu de unde au acele numere. Iar cei care stiu...nu sunt si cei care suna, si binenteles ca n-au niciun interes sa-ti dea tie prea multe detalii.

Client Orange

corina_ileana
Începător

Eu am cumpărat acum 3 ani de la Tele Shopping și de atunci suna des. Au nr. asemanatoare, diferă doar ultima cifră. Daca ii întrebi, îți spun că ai luat ceva de la ei acum "x" ani 

Dragosvr92
Începător

Adineauri ma trezira din somn... Raspunsai si auzi cum suna telefonul si inchisa imediat... Cum auzi ca suna ma pregatisem sa i "salut" cum se cuvine dar inchisara 

Isi dadura seama ca gresira numarul. Probabil se lovira la genuche si se inchisa telefonul 😉

Vio73
#StarMember

Pe mine m-a sunat zilele trecute o doamnă de la IRSOP, că face sondaje. M-a întrebat dacă vreau să particip la un sondaj și n-am avut de lucru să spun da. Vreo 10-15 minute mi-a pus întrebări despre partide politice, președinte, prim ministru, coaliția de guvernare, nivelul de trai, cu cine aș vota dacă ar fi duminică alegeri parlamentare, etc. De unde o fi avut numărul la care ,,a apelat aleatoriu" habar nu am.

Nu mă mai miră nimic!

BlackWolf
Senior certificat

Aoleu, și câte manevre se mai fac cu datele noastre. Acum vreo 2 săptămâni cred ca tot de pe numărul asta m-a sunat. M-a întreabat dacă am timp de un sondaj scurt, am zis ok, m-a întrebat din ce zona sunt, i-am zis de unde și după aia îmi zice ca ii pare rău, s-au terminat sondajele în zona asta, apoi inchide. Ăștia sunt și bătuți în cap, nici macar nu iau datele calumea și nu știu pe cine și unde suna. Mai nou ma tot freacă la cap de la Lensa ca să îmi fac programare pentru consultație gratuita :))

cc23
Începător

Numarul poate sa apartina unui serviciu intern. Fac cercetari privind identificarea, inregistrarea si monitorizarea  persoanelelor ce exprima opinii impotriva puterii, bazat pe opiniile exprimate online. O reintruchipare a Securitatii.