anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Marire abonament cu 2 euro pe serviciu de la 1 aprilie 2024

Flavius4566
Explorator

Salut ....a mai primit cineva înștiințare de mărire abonament cu 2 euro pe serviciu de la 1 aprilie 2024 ?e normal sa mărească an de an ???Abonamentul rămâne valabil pana la data scadentei sau cu mărirea se prelungește automat cu încă 2 ani?

24 Răspunsuri 24

Anonim
Neaplicabil

Salut

Nu am primit o astfel de notificare menționând că sunt client Orange Romania.

Răspunsul la prelungirea abonamentului in urma majorării îl ai în notificare.

IMG_20240222_063526.jpg

 In ceea ce privește corectitudinea aceasta nu mai exista de foarte mult timp .

Furnizorii aplica in contracte clauze favorabile lor iar instituțiile statului român fac pași timizi in ceea ce privește drepturile clienților.

Întrebarea mea este daca ar fi invers in "contextul actual al economiei" și clientul nu mai are aceleași venituri ar putea micșora abonamentul sau rezilia contractul fara penalități ( exemplu un client este concediat).🤔

Cred ca Orange vrea sa se debaraseze de abonați Orange romania comunications și nu știe cum ...

Problema este simplă: serviciile nu sunt obligatorii,  iar fiecare se "întinde" cât îi permite "plapuma". În caz contrar, viața "e greu" și cere sacrificii.

Anonim
Neaplicabil

Clientul își asumă un contract pe 2 ani nu și eventualele măriri.

Să își asume și furnizorul responsabilitățile și riscurile aferente contractului pe 2 ani.

Conform legii 193 din 2000, poți renunța la orice contract chiar dacă ești în perioadă contracuală

Corect, asa este

Anonim
Neaplicabil

Cu penalizări desigur.

Daca ai primit reduceri și pleci fără motiv întemeiat.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Contractual, este normal sa te notifice (asa cum si tu poti notifica la randul tau o modificare contractuala).

Din ce inteleg, contractul isi mareste pretul, dar nu si periaoda. Vei primi o bonificatie de 100 minute internationale pentru urmatoarele 24 de luni (daca le folosesti, poti considera ca platesti o extraoptiune, desi, la 2E/serviciu... adunat la mai multe servicii folosite...). Ai optiunea renegocierii contractului.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Din cate stiu, si Telekomul facea acelasi lucru. Intrucat Orange Romania Communications nu e altceva decat Telekom Romania Communications, acum cu sigla Orange, nici nu ma astept la altceva.

Cu toate aste, dupa cum spuneau si colegii, si dupa cum scrie chiar in screenshot-ul atasat de tine, perioada contractuala ramane aceeasi. Deci nu, nu se prelungeste abonamentul cu inca 2 ani. 

Client Orange

dragosbrm
Explorator entuziast

Așa este! Am ajuns de la abonament de 5E la abonament de 11E cu aceste majorări, pentru ca nu aveam perioada contractuala. Am plecat imediat,la orange, unde nu am patit sa mi se intample asta

FLo1
#StarMember

Flavius, a sosit momentul de a verifica în contractul semnat dacă este prevăzută și acceptată o astfel de clauză. Dacă nu este prevăzută, atunci pui mâna pe telefon, contactezi Serviciul clienți și menționezi condițiile în care relația contractuală poate continua. Dacă se acceptă vei fi fericit, altfel ai opțiunea denunțării contractului.

Flavius4566
Explorator

Salut !la ce adresa de e-mail pot rezilia abonamentul orange romania comunications ,unde găsesc formular ???

Ai detalii despre această solicitare aici: https://comunitate.orange.ro/t5/altele-orange-romania/reziliere-contract/td-p/142762

Mai exact, utilizând formularul de contact disponibil aici: https://www.orange.ro/contact/

Nu ma interesează sa iau legătura cu ei ...doresc sa le trimit direct cererea de reziliere