anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cati clienti telekom cu abonamente de 5 euro ful minute si net in 4G sunt acum in 3G pe orange in zone cu 4G???

Lordul
Junior entuziast
Cati clienti telekom cu abonamente de 5 euro fara perioada contractuala cu minute si net national NELIMITAT in 4G sunt acum in 3G pe orange in zone cu 4G ???
81 Răspunsuri 81

BlackWolf
Senior certificat
Asa este, au pierdut mulți clienți asa. Eu am plecat acum 3 ani de la Vodafone la Orange tocmai pentru ca pe cei de la Vodafone rămăseseră în urma cu infrastructura, nu mai modernizasera nimic și deja erau enervanți. Aveam H+, nu era 4G. Atunci Orange rupeau, aveau deja 4G de ceva timp aici. Și ca să vezi ce chestie, după 3 luni după ce m-am mutat pe Orange, s-au gândit și cei de la Vodafone și au modernizat toate antenele si au ajuns la nivelul Orange-ului în zona. Mi-a fost ciuda ca nu am mai așteptat, dar asta era de-acum, nu aveam de unde sa stiu ce au de gând sa facă. Și eu am reziliat când Vodafone avea viteze de vreo 20 Mbps în H+, nu 2 ca Orange acum în 4G. Acum în iarna am renunțat la Orange și m-am întors la Vodafone, ca nu se mai putea asa, era dezastru. Aveam de lucru și crăpa netul. Nu îmi mai încărca nici documentele online și trebuia sa o iau de la capăt. Luni întregi de înjurături, nervi și sesizări. Și era din ce în ce mai rău. Aici este Telekom pe sarma, dar e asa de bun încât îmi garanta doar o viteza de 5 Mbps. Mai era și 100 lei pe luna. Și eu stau tot pe malul unui lac și sunt vile pe aici, la 10 km de oraș, dar nu a interesat pe nimeni sa aducă fibra aici. Digi s-a oprit cu fibra la 500 m de mine și nu au vrut sa o aducă aici nici cu cerere și plata suplimentara. Tu ai fost mai norocos. Și Digi sunt slăbuți și neserioși, nu mai am încredere în ei. Bataie de joc.....

Razvan
#StarMember
Vodafone a făcut ran sharing pe 4G după modelul 3G și de asta le-a crescut acoperirea peste noapte pe 4G. În schimb Vodafone a implementat cu succes acoperirea în banda N1 pe 5G, la ORO crapă modemul în continuare, în trafic.

BlackWolf
Senior certificat
Da. Eu am impresia ca ei impart doar stalpii antenelor. Vodafone si-a montat antene pe stalpii Orange si invers. Nu fac si Roaming national intre ele

Razvan
#StarMember
În zona rurala emit de pe aceeași antena, se vede pe cell mapper, dacă te uiți la ID-ul antenei.

BlackWolf
Senior certificat
Pai asta e nedumerirea. Cum imi dau seama dupa id? Uite, pe mine ma intereseaza la antenele astea 3. Astea care si cum sunt? Atasez link: https://www.cellmapper.net/map?MCC=226&MNC=10&type=LTE&latitude=46.929091418404994&longitude=26.234897107065592&zoom=14.071775715358026&showTowers=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=Last&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true&mapType=roadmap#

BlackWolf
Senior certificat
Atașez și screenshot de orientare, în caz ca apare aiurea link-ul. Nu m-a lăsat sa îl adaug după...

Razvan
#StarMember
Astea sunt pe Orange. La Vodafone începe deobicei cu 9.

Razvan
#StarMember
https://www.cellmapper.net/map?MCC=226&MNC=10&type=LTE&latitude=46.85052600793992&longitude=26.13119687544867&zoom=10.838365531016624&showTowers=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=Last&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true&mapType=roadmap Acoperire ORO 4G prin antenele vodafone, cele cu 9xxxxx.

BlackWolf
Senior certificat
Pai asta e chestia, ca cel puțin la 2 din cele 3 turnuri pe care le-am pus eu sunt date greșite în Cellmapper. Dacă e sa ma iau după el, Vodafone nu are nici un turn în 30 km. Și eu am semnal full 4G pe Vodafone. E imposibil în zona asta. Cele 2 turnuri din margini or fi fost a Orange-ului, dar sigur sunt în ransharing cu Vodafone-ul, cele cu benzile 3 si 20. Au și antene suplimentare pe ele. Cel din dreapta e confirmat și de un manager Vodafone. Cel din mijloc doar cu banda 3 nu are treaba cu Vodafone, e doar Orange...

Lordul
Junior entuziast
Inca astept sa ma sune de joi de pe la 13 si ceva ... :((( Oare cand or suna ??? Ce ziceti mai suna ??? :((( Uite viteza de net pe TELEKOM.ro la interior ... Cum era ... vrei un abonament in cea mai rapida retea de telefonie ? la numaru unu mondialu pe romania orange ... Surpriza da i-o crapat reteaua este INACTIVA ... si asta deoarece clientii au depasit viteza ADMISA si li s-au suspendat numerele de telefon ... pot apela doar 1930 !!! Pam pam .

Lordul
Junior entuziast
Ups GLUMEAM atasul dinainte era viteza prin wifi cine se uita atent se si vede ...:))) Asta ii viteza la telekom .ro inauntru , prin cativa pereti ... , sare si de 40 de Mbps inauntru , am pus unu cam care o iesit de mai mult ori la fel cam in jur de 34 - 35 Mbps. Pentru e mai mult decat multumitor netul asta pe telefon , afara merge si mai bine ... Primul semnal e de la orange al doilea full 4 G telekom.ro . ....

BlackWolf
Senior certificat
Lordul, naspa, eu nu cred ca o sa te sune, trebuie ori sa te duci tu peste ei, ori sa suni tu cumva de pe un alt telefon. Pai tu ai 53 Mbps pe download pe fibra? Mi se pare foarte, foarte puțin, chiar și pe wifi. Pe mobil e ok 35-40 Mbps, în principiu aproape pentru tot ce ai nevoie. Nu e rau. Eu pe Vodafone pe date mobile prin casa am în jur de 60 Mbps. Pe afara am puțin mai mult. Pe Vodafone-ul din router pe care îl folosesc ca internet fix 4G am în jur de 100 și ceva Mbps. Bine, routerul e la geam și am și 2 antene externe suplimentare puse sus pe geam...

Lordul
Junior entuziast
AAA era sa uit sau nu ... le-am scris la telekom.ro pe facebook ... si primesc un mesaj standard azi ca, clientii telekom fix bla bla bla ... au fost preluati de orange .... bla bla Nici macar nu s-au obosit sa citeasca ce le-am scris ... Incerc sa iau legatura cu ei la 0766121234 ... la 1234 care te trimite direct la 1930 care acu ii orange comunications Ce vorbesti un robot care iti spune de un abonament de 14 euro si ceva telefoane daca vrei sa devii client telekom ... nu poti ajunge la un operator nici cum din meniul ala ... Incerc sa la las numarul pe telekom.ro si sa fiu sunat ... cateva ore imi tot aparea ca a aparut o eroare sa incerc mai tarziu ... Le scriu mai pe scurt ce doresc si zic la misto ca nici macar nu s-au obosit sa citeasca ce doresc , posibil din cauza ca au foarte multi abonati ... bineinteles ca or ramas in fundul gol acu ... Si aproape sa renunt la ideea cu portarea inapoi cand vad ca nu le mai merge nimic ... Totusi pana la urma citeste cineva probabil ce le-am scris a doua oara fiind mai putin si imi zice sa le las numarul sa ma sune ... le las numarul si in vreo ora ma suna ... Au inca vechile abonamente de 5 euro nelimitat minute nationale si sms parca , net nelimitat 4 G si 200 de min internationale zona 1 cu PERIOADA CONTRACTUALA pe 2 ani sau la 6 euro acelasi abonamet FARA PERIOADA CONTRACTUALA .. le-am luat pe alea de 6 euro , nici nu prea am mai incercat sa negociez nuam sa scap de astia d ela orange oadata !!! pam pam ... la sfarsit imi zice ca o sa fie o taxa de curier de 17 lei pe numar portat ... incerc eu sa ii explic ca nu ii normal vin toate la mine de ce sa platesc 3 colete ... sa le trimiat intr-un colet toate... nu ca nu se poate .... DAR de FAPT era TAXA de procesare cererea de portare si simurile , i-am si zis cand m-am prins ... putea spune de la inceput nu ca tre sa platesc la curier 3 colete a 17 lei si apar pe prima factura ... Urmeaza sa renunt si la fix zilele astea si sa vad ce televiziune are digi si posibil sa raman doar cu fibra de la ei ca nu am alta optiune ! Peste 5 zile numarul suspendat nici macar sa poti vorbi pe 3 G daca 4 G nu merge cum zic ei ... dar semnal este si 4 G ca il gaseste telefonul. Sper sa le plece toti clienti TELEKOM.ro de telefonie mobila inapoi si multi din cei ce ii au ei ca isi bat joc acum si de unii si de altii! ( cam ce o patin vodafonul cu cativa ani in urma ) . Go back clientii de telefonie telekom.ro .. 6 euro FARA LIMITE ... FARA PERIOADA CONTRACTUALA ... intradevar ca exista riscul de PRACTICAREA cresteri pretului ... da posibil aia sa fi fost telekomu fix si astia sper sa nu mai creasca abonamentele .. Ar trebui sa imi dea ceva acestia de la telekom ... da nici macar 1 euro redus ca portez inapoi 3 numere

Lordul
Junior entuziast
Daca iti arat pe fibra direct dai cu routeru si atenele de pamant ... 900 - 950 Mbps cu facebook deschis scade lintre 700 - 900 Mbps ... 35 - 40 Mbps in casa la telefon fara nici o antena nimic si prin catiava pereti antena e undeva in spatele casei si sun 2-3 pereti in linie dreapta ... e drept ca is de caramida si boltari da sunt ! Afara nu am mai iesit sa testez in linie dreapta fara nici un obstacol ... Si cred dar habar nu am ca nu l-am mai butonat de mult pe routeru meu de cand nu mai am moziila nu mai pot intra pe el de ani buni si am citi pe aici ca varinata de mozila cu ultimul update nu mai mere tre sa nu faci update la el , posibil sa vorbesc aiurea da atat duce routeru pe wi-fi sau e setat din el la viteza asta ... la upload duce mai mult vad ... nu prea m-o interesat asa mult wi - fi - ul ...si acum mii lene sa ma uit pe specificatiile lui sa vorbesc concret si nu amintiri ... PE MINE FIBRA CE INTRA IN CALCULATOR ma intereseaza ... da de vre-o luna ii MEGA lag si delay la ce fac io ... or rezolvat-o orange ... si mergea aproape PERFECT . M-am cam saturat da cautat si gasit solutii ... IT ... si ce stiam multe le-am uitat ...

Lordul
Junior entuziast
uite netu ptin fibra ... :))) speed test by Oakla cica ... eu zic sa iti pui fibra de la telekom ... :((( aaa sau orange acu ... o sa umple acu mediul rural de fibra numaru unu mondialu care este ... da ei fac banci si abonatii de mobil ii suspenda si isi bat joc de ei si de unii si de altii .