anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Test pe "nevazute", care poza iti place mai mult?

RafaHelper
#StarMember

Se dau 2 telefoane si mai multe poze făcute pe mod standard, fără alte setări, fără filtre.

Mai jos puteți vedea si alege ce poza va place cel mai mult pentru fiecare set. Peste 5 zile va spun si ce telefoane am folosit.

Pentru a alege scrie SET 1 - stânga sau dreapta

SETUL 1

RafaHelper_0-1712050469269.png

SETUL 2

RafaHelper_1-1712050544237.png

SETUL 3

RafaHelper_2-1712050620524.png

SETUL 4

RafaHelper_0-1712052360922.png

SETUL 5

RafaHelper_4-1712050761227.png

SETUL 6

RafaHelper_5-1712050866605.png

SETUL 7

RafaHelper_0-1712051106808.png

Sunt curios ce va place mai mult.

107 Răspunsuri 107

Cred ca o sa ai o surpriza. 🙂

Client Orange

Poza 1 și poza 6

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

E momentul sa dezvalui si eu ce telefoane am folosit.

Atat la setul 1, cat si la al doilea, ordinea este Huawei P30 Pro, Honor Magic 4 Pro si Honor Magic 6 Pro, cel mai nou produs si cel mai laudat in acest moment. Pe telephoto se vad clar diferentele, Magic 6 Pro, cum spunea si Flo, e cel mai bun pe detalii clare.

Am zis sa fac comparatie intre telefoane din aceeasi gama, ca sa se vada clar diferentele si evolutia.

 

Acum nu știu care ce preferă, însă pentru mine oricât de cu brio ar trece un model la testul ”artistic”, pentru mine contează nota obținută de un model la ”tehnic”. Cum menționam, dacă vreau performanțe FOTO îmi cumpăr un aparat foto (dar nu e prioritar), dar de la un telefon doresc COMUNICARE și abia apoi.... CULOARE. 

Per ansamblu a fost o comparație interesantă în cazurile prezentate, eu personal observând că până și ”default”-ul este diferit de la un model la altul, ceea ce poate spune ceva mai ales despre calibrare (limite) în ceea ce privește oricare dintre modelele analizate.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Diseara o sa fac o poza si cu aparatul foto, care are un zoom optic mare, de 40x, un Canon 740hs.

Pe cât posibil la aceiași ”panoramă” pentru a putea compara detaliile între ele 🙂

Si din nou Huawei ma surprinde intr-un mod placut. Si aparent si aici am ales unul de-un fel si unul de alt fel. :))

Ma asteptam ca unul dintre ele sa fie un Honor, dar nu ma asteptam ca singurul care a surprins norul ala de pe cer in prima poza (e adevarat, in defavoarea unora dintre celelalte detalii) sa fie Huawei-ul. Foarte interesant si testul tau!

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Momentul adevărului 🙂

Pozele din partea stânga au fost făcute cu un Huawei Mate 20 Pro, iar cele din dreapta cu un XIAOMI 14

Voi ați votat cu 23 de puncte pentru Huawei Mate 20 Pro si 33 puncte pentru XIAOMI 14

Scopul acestui test a fost sa vad ce poze par mai plăcute ochiului pentru ca eram indecis daca sa păstrez sau nu noul Xiaomi 14. 

Prima poza a fost făcută cu camera telefoto pe un zoom de 3.2x, restul cu camera principala. 

Am uitat sa fac o poza cu camera ultrawide sa vedem si acolo, dar revin zilele astea cu câteva exemple 😄

Din punctul meu de vedere nu exista diferențe atât de mari intre camerele celor doua telefoane. 

Exista o diferența de 5 ani tehnologici intre aceste doua telefoane, iar din punctul meu de vedere exista diferențe foarte mici. Încep sa cred ca de câțiva ani tehnologia sta pe loc si doar vedem același hardware in carcase noi colorate.

RafaHelper_0-1712487611220.png

 

Mulțumesc celor care au votat si s-au distrat cu ocazia acestei postări. 😄

Stai asa. Deci tu imi spui ca am ales o data Huawei, o data Xiaomi? Si ca la seturile 6 si 7, partea stanga este facuta cu acelasi telefon, in cazul asta, Huawei-ul? Pentru ca daca da, e foarte interesant rezultatul. :))

Client Orange

Da, asa este. 🙂

Looool… Iti spun sincer ca n-am vazut-o venind. Am crezut ca pozele sunt amestecate. Si puteam sa jur ca 6 - stanga si 7 - dreapta sunt unul si acelasi telefon.

Waaw… Foarte tare! S-a tinut foarte bine Huawei-ul. Ma asteptam sa fie o diferenta mult mai evidenta. Bine, la unele chiar a fost. Dar nu ma asteptam sa faca (inca) poze atat de reusite.

Client Orange

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Huawei a dezvoltat partea de foto mai mult decat competitorii principali, chiar au fost pionieri, mai ales pe partea de zoom/telephoto, prin P30 Pro.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Nu sunt prea concludente diferentele, avand in vedere ca se compara 2 telefoane total diferite. Ar fi trebuit cu unele din aceeasi categorie, chiar aceeasi firma, ca sa se sesizeze diferente reale. Mate 20 pro e varf de gama, special creat pe partea foto. Xiaomi 14 e mai nou, dar nu e facut special pt foto. Totusi, se vad cei 5 ani diferenta. Si eu o vad la batranul meu P30 Pro, care da rateuri la focusare noaptea si la macro are de suferit.

@delfinas scopul acestui test e doar personal, nu am făcut nimic profesional si nici nu am dorit asta. Pentru mine este foarte relevant acest test, vorbim de 2 telefoane care sunt/au fost vârf de gama pentru ambele companii.