anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce sa aleg intre iPad si laptop?

Ilie_Catalin
Junior entuziast
Nu am stiut ce categorie sa aleg in primul rand. Si in al doilea rand ce sa aleg dintre un ipad de 2000 ron sau un laptop de 2000 ron tinand cont ca sunt student nu am nevoie de cine stie ce performante. Cam zoom si alte aplicatii pentru scoala si netflix. [scuze daca am scris ceva gresit]
30 Răspunsuri 30

Ilie_Catalin
Junior entuziast
@rafa.helper Ai spus sa iti trimit link dar eu nu m-am decis la un laptop anume m-am decis la un ipad generatia a 8 2020 si nu stiu ce sa aleg dintre el si un laptop de 2000 ron. [scuze daca am scris ceva gresit dar ma grabesc ]

RafaHelper
#StarMember
@Ilie, iPad 8 este o tableta buna ca și specificați. Cred ca cel puțin 5 ani de acum incolo nu vei observă o încetinire in utilizarea acesteia. Cand o să te decizi la un laptop te așteptăm cu un link si vom putea sa iti dam mai multe sfaturi atunci. Pana acum ce ai folosit pentru studiu, facultate?

Ilie_Catalin
Junior entuziast
@rafa.helper M-am decis ipad 8 vs. https://altex.ro/laptop-asus-e410ma-eb268t-intel-celeron-n4020-pana-la-2-8ghz-14-full-hd-4gb-ssd-128gb-intel-uhd-graphics-600-windows-10-home-s-albastru/cpd/LAPE410MAEB268T/ cred ca lam trimis bine

Ascary
Campion certificat
Am impresia ca memoria laptopului este onboard (integrata) si cum 4GB mi se pare cam putin pentru un laptop cu Windows si nu exista posibilitatea upgradarii RAM-ului macar la 8GB,cam iese din discutie.

Ascary
Campion certificat
Daca te-ai hotarat la iPad ai facut o alegere buna. Bijuteriile astea de la Apple moarte n-au. Eu am un iPad de vreo 10 ani si merge si acum ca in prima zi. Nu te speria ca Apple nu are reprezentanța oficiala in Romania,iStyle este Premium resseler in tara noastra, unde iti poti repara in garantie,post garantie sau oricand (contra cost) iPadul daca din greseala l-ai trantit pe jos. Nu vei simti niciodata nevoia de upgrade la RAM sau procesor,corelarea intre acestea doua fiind perfecta iar tableta iti va merge brici. Poate doar spatiul de stocare sa ti sa para insuficient la un momendat,insa acum exista sdcard-uri de mare viteza,generoase ca spatiu si destul de accesibile ca pret,asa ca oricand ai putea rezolva si problema asta. Asa ca Ilie go Apple 🙂 ,mergi pe mana lor si nu vei regreta. Te asteptam cu vesti.

Ilie_Catalin
Junior entuziast
@Ascary da o sa aleg ipad in primul rand pentru ce ai spus si in al doilea rand am deja iphone 11 si airpods 2 si sunt foarte bune plus ca fratele meu geaman ma bate la cap sa imi iau ipad. Dar am o mica dilema eu la scoala ma ocup cu robotica si imi mai trebuie niste coduri de exemplu sa le inserez in placa arduino se poate face asta de pe un ipad????? daca da, nu o sa mai stau pe ganduri [ iar scuze daca am scris ceva gresit ]

Ilie_Catalin
Junior entuziast
Din cate mesaje am primit momentan doar Ascary a raspuns a zis ca ipadul e mai bun decat laptopul care l-am precizat dar mai am o intrebare. Pe ipad, merge arduino?? Am nevoie pentru robotul la care lucrez.

Ascary
Campion certificat
Ilie eu nu am folosit Arduino dar am cautat si din spusele unora nu ar merge,totusi am gasit aceasta aplicatie in Apple Store. Uita-te si tu poate ti dai seama de mai multe,eu fiind newbie in domeniu :) https://apps.apple.com/us/app/arduinocode-arduino-ide-compiler-uploader-serial-monitor/id1068753028 __________________________ Vad ca si creatorul de aplicatii Smirnov a gasit o cale de a scrie coduri pe iPad cu arduino,dar nu-mi dau seama cum a legat arduino la iPad: https://www.youtube.com/watch?v=z73WehtsE-A&ab_channel=AntonSmirnov

Ilie_Catalin
Junior entuziast
@Ascary multumesc o sa aleg ipad desi videoul nu tocmai o sursa verifica o sa incerc cu un adaptor de la lightning la USB 🙂

RafaHelper
#StarMember
@Ilie, daca vrei sa folosesti Arduino iti recomand laptop-ul, a programmer need a keyboard. Daca aveai de gand sa folosesti doar pentru ce ai zis initial iPadul ar fi fost numai bun, dar daca vrei sa programezi clar iti trebuie un laptop. In plus pentru Arduino o sa ai nevoie de un port USB, iar pe iPAD ar fi posibil doar cu adaptori la fel si tastatura. Eu as alege laptop-ul in cazul tau. Pe laptop te-ai gandit sa utilizezi windows sau linux?

Ilie_Catalin
Junior entuziast
@rafa.helper Scuze ca am raspuns tarziu dar daca o sa imi iau laptop o sa fie pe Windows si ca sa fie clar nu codez intens doar uneori pentru robotul la care lucrez dar nu stiu daca e mai bun iPad sau laptopul acela nu ma lasa sa trimit linkul dar il găsești la unele din comentariile mele te rog sa le compari si trebuie sa fie neaparat acel laptop ca e singurul care se încadrează cat de cat in bugetul meu trebuie sa il iau neaparat de pe Altex ca de acolo își ia si fratele meu care sa decis pe iPad ( scuze daca am scris gresit ) pozele sunt cu robotul laptopul si iPadul 🙂

RafaHelper
#StarMember
@Ilie Catalin, acel laptop il poti lua si mai ieftin, de ce vrei sa il iei de la Altex? Uite un link aici cu el mai ieftin: https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/14-e410ma-fhd-procesor-intel-celeron-n4020-4m-cache-up-to-280-ghz-4gb-ddr4-256gb-ssd-gma-uhd-600-no-os-peacock-blue/ Singura diferenta este ca la Altex vine cu Windows-ul preinstalat, dar e o diferenta de 500 de lei iar o licenta de Windows 10 PRO o poti cumpara cu 10 euro, (50 lei). Daca esti pasionat de IT si crezi ca vrei sa aprofundezi domeniul eu zic sa iti iei laptop. Poti sa mai astepti, nu are rost sa te grabesti acum, in ianuarie o sa fie reduceri pentru ca se fac lichidari de stocuri sau poti cumpara IPAD-ul si vezi cum e, daca nu iti place il poti returna.

Ilie_Catalin
Junior entuziast
Da m-am decis la ipad multumesc pentru raspunsuri si sugesti.

Roxy_3
Explorator entuziast
Cred ca depinde de nevoile tale. Poate acum ai nevoie doar de puține resurse. Eu as merge pe un laptop , ipad inca nu am utilizat si nu stiu exact cu ce se mănâncă. Dar cred ca laptopul isi face foarte bine treaba.

Ilie_Catalin
Junior entuziast
@Roxy_3 Am achiziționat deja un iPad