anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care serviciu de telefonie din tara este mai bun în opinia dumneavoastră?

Dersky
Junior entuziast
Încercați sa răspundeți la întrebare făcând abstracție de faptul ca suntem pe comunitatea orange. ROG specificați pareri pro și contra pentru serviciile menționate de dumneavoastră.
25 Răspunsuri 25

Vio73
#StarMember
Salutare! Cel mai bun serviciu este cel care te ajută pe tine. Asta include operatorul care are semnal și viteze la internet care îți sunt necesare, la un preț pe care poți să ți-l permiți. În concluzie, acel operator care îți oferă cele mai bune servicii in raportul calitate preț, este cel mai bun. Cum noi, oamenii, suntem diferiți și nevoile noastre de comunicare și percepțiile noastre sunt diferite. În concluzie, fiecare știe cel mai bine care este pentru ea/ el cel mai bun operator de telefonie mobilă. Pentru mine și familia mea, cele mai bune servicii le oferă Orange, atât pe partea de telefonie mobilă și internet mobil, cât și pe cea de servicii fixe ( internet fix și tv).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Niciunul nu e perfect. Am testat deja Voda, Orange, Telekom. Toate pe prepay. Iar raspunsul e: depinde. Depinde de ce ai nevoie, depinde unde esti (pentru acoperire), depinde ce asteptari ai... Ca idee, eu am plecat de la Vodafone pentru probleme de semnal. Si pot sa zic ca e mai bine la Orange. Dar nu-ti recomand abonament, in special de voce, in general, nu doar la Orange, daca nu vrei sa te trezesti cu el suspendat pentru neplata (ca in cazul YoXo, pentru ca sunt probleme de sistem si nu prea ai cu cine lua legatura eficient), sau cu abonamentul marit peste noapte, si cu notificare pe factura (ca in cazul abonamentelor clasice). Daca vrei Orange, personal eu iti recomnand Prepay. Dar, din nou, raspunsul e mai complicat decat pare. Si asta din cauza ca fiecare operator are puncte forte si puncte slabe. De exemplu, la Vodafone, preturile la optiunile cu roaming sunt mult mai mici. Dar in unele zone din tara, semnalul e foarte, foarte slab. Pe de alta parte, am avut neplacerea ca in alte zone din tara, sa am semnal pe Vodafone, si deloc pe Orange. Deci, din nou, nu e un raspuns standard. Deci daca astepti un raspuns punctual de genul: Orange e cel mai tare, pentru ca...nu te pot ajuta. Si nu stiu daca poate cineva, pentru ca depinde de ceea ce foloseste fiecare. Pe mine de exemplu nu ma intereseaza sute de GB de net, pentru ca nu folosesc niciodata atat de mult. As prefera in schimb semnal mai bun, astfel incat, netul pe care il am, sa-l pot folosi cu placere. Serviciul de relatii cu clienti e mixt. La 300 poti sa ai surpriza sa gasesti pe cineva care chiar vrea sa te ajute, poti sa nimeresti pe cineva care sa te ia cu aere de superioritate si sa te refuze cand ceri sa ti se faca legatura cu cineva de la Tehnic (doar un exemplu). Si, cel putin la prepaid, nu ai decat 2 apeluri gratuite pe luna, dupa care te taxeaza 55 eurocenti/apel. Si, mai nou, te taxeaza fara sa te anunte ca urmeaza sa te taxeze. Ceea ce nu e deloc ok. Alti operatori ofera acces direct la serviciul Tehnic, cu numar de telefon dedicat, ca idee. O alta chestie care se practica la Orange (probabil si la alti operatori) este ca in shop-urile Orange se mizeaza maxim pe crearea de abonamente noi, chiar si atunci cand clientul nu are nevoie de unul. Se face tot ce se poate ca sa se faca abonamente noi. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Ceea ce nu mi se pare ok deloc. Dar ai vrut sa stii. Pe de alta parte, ai mult mai multe concursuri, promotii, oferte la Orange decat la alti operatori. Ai Comunitatea, care nu stiu sa aiba corespondent la alti operatori. Ai serviciu de chat (Djingo), care din nou, nu stiu sa aiba corespondent, si care de obicei are oameni de treaba si dornici sa te ajute, spre deosebire de 300. Deci, gandeste-te ce anume te intereseaza. Vrei oferte? Vrei neaparat abonament? Vrei suport ca lumea si de treaba, in caz ca ai probleme cu serviciile? Vrei concursuri, distractie, oameni cu care sa poti vorbi, cum e cazul Comunitatii Orange? Vrei un card de debit/credit super usor de configurat (dar nu lipsit de minusurile lui) cum e cazul Orange Money? Fa-ti o lista, si-ti raspundem cu mare placere, fiecare cu ce stie, si cu parerea lui, la fiecare chestie. Altfel, e foarte mult de scris, dupa cum poti sa vezi, si s-ar putea ca orice as spune eu sa nu te ajute cu nimic, pentru ca nu folosesti nimic din ceea ce folosesc eu de exemplu, sau pur si simplu te intereseaza alte lucruri decat pe mine. Ceea ce e perfect normal. Suntem diferiti, si asta e cat se poate de bine! 🙂
Client Orange

Trixen_old
Cunoscător
Voi subscrie la ceea ce a zis si unul din colegii mei: depinde :) Pentru mine in acest moment: Orange. Am toata familia pe Orange pentru ca avem acoperire buna in zonele in care petrecem cel mai mult timp, iar telefoanele noastre au Vo-WiFi pentru putinele situatii in care semnalul e prost (sau pentru cand suntem acasa, dar in casa nu am semnal de la niciun operator...). In 2020 am avut mari probleme cu netul mobil - era limitat urat. Acum pare a-si fi revenit. Pastrez cu mine un prepay Vodafone pentru ca in special in roaming non UE am optiuni si costuri mult mai bune. Spre exemplu, cu 12 euro la Vodafone am avut 1GB de trafic in Serbia si in Macedonia; la Orange ma costa 10 euro/MB si nu aveam optiuni similare. O vreme am folosit Telekom pentru un abonament de internet. Am masurat si Telekom era singurul cu o viteza de download decenta in acel punct al tarii. De asemenea am avut un prepay de la Digi. Intre timp mi-a expirat, dar explicatia e simpla: in anumite statiuni montante mi s-a intamplat sa am semnal doar Telekom si Digi, cu zero acoperire Orange/Vodafone. In plus, imi venea cu mult net (prost, dar mult) pe care il foloseam si intr-un dashboard instalat pe masina. Daca ar fi sa aleg acum, as alege intre Orange si Vodafone. Cu totii au probleme, dar mi se par cei mai decenti de pe piata iar suportul tehnic oferit este mult peste Digi si Telekom.

Razvan
#StarMember
Acoperirea cea mai mare și buna, în cea mai mare parte a țării este la Orange. Evident că mai există și gauri de semnal, și în anumite zone este bine să ai un telefon de back-up. În România sunt cam 2000 de localități, în care există acoperire de la un singur operator. Ca să îți faci o idee, cât de cât corectă, aici ai distribuția geografica a hărților de semnal efectuată de Ancom și de utilizatori pasionați de tehnologia GSM. https://aisemnal.ro/home https://www.cellmapper.net/map?MCC=226&MNC=10&type=LTE&latitude=44.18250506690484&longitude=25.835239690213836&zoom=8.907241374525691&showTowers=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=Last&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true&mapType=roadmap În încheiere, înainte de a face un abonament la o companie de telefonie mobila, îți cumperi un sim prepay și testezi la tine acasă și în apropiere și apoi decizi. Eu am Orange și Telekom ca back-up la 1 euro/luna.

georgerotaru
Junior
Orange,sunt foarte mulțumit, am fost la o alta companie,dar m-a dezamăgit complet...

mihai_13
Maestru
orange vodafone telekom .... rcs-rcs asta ar fi ordinea - telekom nu am folosit niciodata - orange si vodafon se bat pe viteza - orange are oferte mai bune , concursuri , oferte de net in plus la prepay - acoperirea in unele zone din tara sau orase lasa de dorit si la orange si la vodafone - rds rcs are semnal fenomenal pe 2G dar nu are date pe 2G , rcs rds pe 4G e varza la semnal , cu precizare ca serviciul clienti la rds rcs este ceva mai bun decat la toate retelele telegrafic asa stau lucrurile - si mai sunt multe de spus....

Dorin10
Junior entuziast
În zona mea orașul Oravița, jud. Caraș-Severin cel mai bun la semnal și viteză la internet mobil este Digi. Deșii am făcut nenumărate sesizări către Orange în legătură cu această problemă, am rămas doar cu promisiuni de mai bine și atât ! Nimic despre acel upgrade la 4G+ care probabil ar rezolva problema vitezei la netul mobil foarte slabe/proaste în acest oraș !! Cred că așteptăm degeaba miracole 😞

CristianE
Junior

Eu am fost la Balotesti in parcul de distractii, toti aveau semnal, mai putin Orange...Rusinica!

Pololică
#StarMember

Prin prisma faptului ca atunci cand plec in concediu (vacanta) nu-mi place sa prind radacini intr-un singur loc, e destul de subiectiv raspunsul. Oriunde as merge, ma astept sa pot avea anumite sincope la semnal.

In urma cu 3 ani am fost la cascada Beusnita (Cheile Nerei ca destinatie finala pentru 2 zile) si doar Digi avea semnal. Nu stiu calitatea semnalului, dar era singurl prezent. Dupa cum se stie, Digi ofera pe 2G doar voce, fara internet (poate gresesc, dar astept sa fiu corectat). Ma gandesc ca era un releu in zona si se putea vorbi.

La Ochiul Beiului, la camping erau 3 puncte unde Telekom, Vodafone si Orange "imparteau" semnalul (fiecare cu marginea lui) si nu garanta nimeni ca poti vorbi (bine, zona tip "galeata" si era de asteptat).

Am fost prin august a treia oara pe Transalpina. Sotia este pe Vodafone si, prin zona de defileu semnalul baleia intre Orange si Vodafone (de obicei nu prea era semnal nici la radio). Intr-un singur loc pe drum (langa Lacul Oasa) am prins putin semnal (cred ca 2 liniute de 3G). Vodafone nu avea semnal.

Tot acum 3 ani am tranzitat Oravita si era doar 3G (4G nu stiu sa fi prins).

Acasa ma mai salveaza VoWiFi (cu mici inconveniente, dar am 3 liniute 3G si 2 la 4G si nu raman deloc fara semnal la interior). Poate se gaseste cineva sa mai monteze in zona Conform Urban o antena. Se construieste si semnalul vine din Calea Rahovei (e un pont, sper sa fie folosit). Digi am vazut ca sta bine in zona (sigur au o antena pozitionata spre zona. Vecinii de la demisol nu se plang de semnalul Digi, care se pare ca e singurul care agata demisolul si pare sa aiba semnal bun).

Legat de Relatii Clienti: as da 9 din 10 in ultimii (aproape) 5 ani. Au fost mici sincope, aproape toate rezolvate (tot ce a insemnat facturi sau probleme cu numarul a fost rezolvat, a ramas o singura chestie tehnica. Daca depindeam de acel lucru, nu mai vorbeam acum). Plus ca operatorii cu care am interactionat sau cei prezenti aici, in comunitate, n-am ce sa le reprosez. Nu am avut niciodata senzatia ca ma trateaza de sus sau ca sunt pe dinafara cu subiectul (au fost cateva momente in care raspunsul, la suprafata, parea sa nu fie chiar la subiect, dar mesajul a fost inteles).

Legat de comunitate: exista o libertate destul de mare in subiectele tratate, cu conditia ca discutiile sa fie cu obraz si cei 7 ani de acasa sa fie prezenti. Plus ca nu o data am vazut suntem intrebati despre un aspect sau altul sau sa venim cu feedback (de cand hainele comunitatii s-au schimbat, cu totii am intalnit mici sincope care se rezolva din mers).

Deci, raspunsul la intrebarea: oglinda, oglinjoara, care estea ca mai buna retea din tara? O intrebare simpla cu un raspuns complex si subiectiv.

Bumbi
Explorator

Cel care își respectă clienții.

Relațiile inter-umane sânt de mai mare preț decât viteza semnalului sau ultimul model de Smartphone.

George-54
Junior

Cel cu care poti comunica cu operatorul clar si la subiect.

In nici un Caz Orange

Anonim
Neaplicabil

Cel mai bun furnizor este cel care ti se potrivește.

Digi 

Anonim
Neaplicabil

Digi ,Orange ,Vodafone,Telekom nu contează numele ci oferta sa fie potrivită pentru client atât ca preț cât și calitativ.

Aici nu suntem suporterii unui furnizor ci o comunitate de clienți care se sprijină reciproc.