anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

ATENTIE! Scam + Phishing in numele Orange

FaraUnID
Campion certificat

Navigand pe www tocmai am fost redirectionat, la un moment dat pe pagina hxxx://zijaipse.com/view/8/view/92848.html care face redirect catre hxxx://zijaipse.com/1/1407888/?var=1293848 care la randul ei face redirect catre pagina hxxx://worldvictory.vip/ro/1/ora/?key=xxxxxxxxxx care este o tentviva de clona a unei pagini Orange si unde esti intampinat cu urmatorul mesaj:

"Program de recompensare a clienţilor

Felicitări! 29 September 2019

 

În fiecare zi selectăm în mod aleatoriu mai mulţi utilizatori pentru un sondaj. În schimb, le oferim posibilitatea de a primi un cadou valoros de la noi sau de la sponsorii noştri. Acest sondaj ne permite să îi înţelegem mai bine pe utilizatori, să ne evaluăm punctele slabe şi punctele forte şi să îmbunătăţim experienţa utilizatorilor legată de serviciile noastre. Sondajul nu durează mai mult de 30 de secunde.

 

Puteţi câştiga un nou Samsung Galaxy S10, Apple Iphone XS sau Samsung Galaxy S9. Tot ce trebuie să faceţi ca să primiţi un cadou este să răspundeţi la câteva întrebări.

 

Nu uitaţi: 100 de utilizatori selectaţi la întâmplare au primit această invitaţie. Numărul cadourilor este limitat!"

 

Urmeaza sa completati un chestionar fictiv referitor la calitatea produsele si serviciile Orange si daca recomandati Orange prietenilor si cunoscutilor.

 

Dupa parcurgerea acelui chestionar si "verificarea" respunsurilor sunteti informat de faptul ca sunteti castigatorul unui telefon mobil varf de gama (in cazul meu un Samsung Galaxy S10 - a se intelege si gluma proasta) si ca tot ce trebuie sa fac este sa achit 5 euro taxa de transport prin curierat DHL.

 

Pentru asta esti invitat sa achiti suma online pe pagina hxxx://go.lltrsknoob.click/click care te trimite catre hxxx://get-the-better-deal.com/page?cam=11189&country=ro&pub=2996&clickid=5d907e7c88b6d70001e848c6&sub1=168&FB_pixel_id= si unde evident ca se cer datele cardului bancar.

 

NU DATI CURS ACESTOR CONCURSURI SI SONDAJE DE OPINIE FICTIVE! NU EFECTUATI CLICK PE LINK-URI, BUTOANE, IMAGINI, BANNERE DIN ASEMENEA PAGINI!

 

Eu am intrat in jocul lor pentru ca stiam ce fac si m-am oprit fix unde a trebuit.

Nu intru in detalii tehnice despre WHOIS, Name Servere, nume proprietar domeniu web, nume registrator web, data inregistrare domeniu, data expirare domeniu, firma gazduire, etc.

37 Răspunsuri 37

beny2369
Junior
Sunt din astea si pe Android?

beny2369
Junior
Au preluat informatia in mod sublim cei de la serviciul clienti. Mi-au dat urmatorul raspuns: "Datele pe care ni le-ati furnizat sunt insuficiente pentru a face o analiza complexa asupra situatiei prezentate de dumneavoastra. De aceea, pentru a va putea oferi un raspuns adecvat, va rugam sa reveniti cu un mesaj in care sa precizati numarul dumneavoastra de telefon sau codul de abonat Orange." Deci este mai importanta identitatea mea decat investigarea problemei. Sincer, eu nu asteptam un raspuns de la ei, ci le-am expus o problema, mai mult a lor decat a mea.

L_N_A
Începător
Eu acum am primit acest mesaj si chiar este foarte periculos in asemanarea lui cu cele specifice celor de la orange.noroc ca te obliga sa platesti obligatoriu cu cardul taxa de transport.asta m-a facut suspicioasa.eu am mai completat sondaje si nu mi s-a parut prea straniu.vroiam sa sun la relatii clienti sa intreb daca e adevarat,dar am aflat mai rapid asa. Pfff....urat!

Diana_Pucheanu
Începător
Si ce faci daca ai apucat sa completezi cu datele personale si dupa sa realizezi ca esti victima unui scenariu de frauda? Care sunt solutiile sa scapi de asa ceva?

Vio73
#StarMember
Trebuie schimbate toate parolele la conturi, la carduri, etc.

FLo1
#StarMember
Eh Vio, acum sperii fetele. Sa schimbe pinuri si carduri pentru ce? Vreti datele de card ale mele? Vreti sa atasez o foto cu ele? Oricum, plati fizice nu puteti face ca... nu-l aveti, iar pentru plati online e nevoie de 3D Secure, adica o confirmare a platii respective. Deci de ce sa ne speriem inutil cand ne stim la loc sigur?

Vio73
#StarMember
Nu m-am exprimat corect, îmi cer scuze! Mă refeream la conturile online și la codul pin de la aplicațiile de My Banking, evident, nu la pinul de la cardul fizic! Sigur, ca o măsură preventivă!

FLo1
#StarMember
Chiar si parola de OnlineBanking daca vreti o dau la cine e interesat. La 2-3 luni oricum te cam obliga aplicatia sa o schimbi. Si in plus e securizata suplimentar cu codul prin SMS (sau pentru conservatori, token). Mai nou si un yahoo vrea (daca vrei si tu) confirmare suplimentare de logare de pe telefon. Google la fel, daca "miroase" vreun IP nefamiliar conectarii la contul de GMAIL te intreaba de sanatate. Deci sa nu ne panicam inutil... parerea mea.

FaraUnID
Campion certificat
@Diana Pucheanu Suni la banca, blochezi card-ul, soliciti refuz plata si eliberarea unui card nou. Daca banca nu da curs refuzului de plata contacteaza entitatea care a emis cardul (Visa sau Master).

FaraUnID
Campion certificat
Aceeasi mizerie, dar, de data aceasta de pe domeniul loyalitypromotion.xyz Mai exact de pe subdomeniul hxxxs://delivery.loyalitypromotion.xyz/ro/orange/index.php Domeniul web loyalitypromotion.xyz a fost inregistrat pe data de 03.09.2020 prin intermediul https://porkbun.com/products/domains si s-au pus baietii pe treaba.

FaraUnID
Campion certificat
Pe aceasi tema, astazi site-ul hxxs://stockpromotion.club/ro/orange/index.php?lpkey=1583994491ad31b835 Domeniul stockpromotion.club a fost integistra pe data de 03-93-2020 prin intermediul porkbun.com

Carmen_10
Începător
Am avut și eu azi o fereastra pop-up. Aceeași poveste , sondaj cu premii. Apoi îți cere datele personale pentru livrare... Premiile sunt prea mult ca să poți lua asa ceva in serios. Dar cu siguranță sunt persoane care mai cedează tentației si ofera datele, altfel cred ca s-ar opri de la sine aceste tentative de fraudă

RandomUser
Începător
Tocmai am primit și eu mesajul. Sunt safe dacă am completat chestionarul, dar m-am oprit la pagina unde trebuia să dau click pe Ok ca apoi să fiu direcționată către pagina unde ar fi urmat să completez datele? (nu am dat click pe Ok și, deci, nu am fost redirecționată și nu am completat nicio informație personală).

FLo1
#StarMember
@Random User: Daca nu ai completat date personale si cu atat mai mult nu ai dat click-ul pe asa-zis-ul OK de transmitere date si accesare link.... e totul ok, adica "SAFE".

RandomUser
Începător
Mulțumesc pentru răspuns, FLo_1!