anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

ATENTIE! Scam + Phishing in numele Orange

FaraUnID
Campion certificat

Navigand pe www tocmai am fost redirectionat, la un moment dat pe pagina hxxx://zijaipse.com/view/8/view/92848.html care face redirect catre hxxx://zijaipse.com/1/1407888/?var=1293848 care la randul ei face redirect catre pagina hxxx://worldvictory.vip/ro/1/ora/?key=xxxxxxxxxx care este o tentviva de clona a unei pagini Orange si unde esti intampinat cu urmatorul mesaj:

"Program de recompensare a clienţilor

Felicitări! 29 September 2019

 

În fiecare zi selectăm în mod aleatoriu mai mulţi utilizatori pentru un sondaj. În schimb, le oferim posibilitatea de a primi un cadou valoros de la noi sau de la sponsorii noştri. Acest sondaj ne permite să îi înţelegem mai bine pe utilizatori, să ne evaluăm punctele slabe şi punctele forte şi să îmbunătăţim experienţa utilizatorilor legată de serviciile noastre. Sondajul nu durează mai mult de 30 de secunde.

 

Puteţi câştiga un nou Samsung Galaxy S10, Apple Iphone XS sau Samsung Galaxy S9. Tot ce trebuie să faceţi ca să primiţi un cadou este să răspundeţi la câteva întrebări.

 

Nu uitaţi: 100 de utilizatori selectaţi la întâmplare au primit această invitaţie. Numărul cadourilor este limitat!"

 

Urmeaza sa completati un chestionar fictiv referitor la calitatea produsele si serviciile Orange si daca recomandati Orange prietenilor si cunoscutilor.

 

Dupa parcurgerea acelui chestionar si "verificarea" respunsurilor sunteti informat de faptul ca sunteti castigatorul unui telefon mobil varf de gama (in cazul meu un Samsung Galaxy S10 - a se intelege si gluma proasta) si ca tot ce trebuie sa fac este sa achit 5 euro taxa de transport prin curierat DHL.

 

Pentru asta esti invitat sa achiti suma online pe pagina hxxx://go.lltrsknoob.click/click care te trimite catre hxxx://get-the-better-deal.com/page?cam=11189&country=ro&pub=2996&clickid=5d907e7c88b6d70001e848c6&sub1=168&FB_pixel_id= si unde evident ca se cer datele cardului bancar.

 

NU DATI CURS ACESTOR CONCURSURI SI SONDAJE DE OPINIE FICTIVE! NU EFECTUATI CLICK PE LINK-URI, BUTOANE, IMAGINI, BANNERE DIN ASEMENEA PAGINI!

 

Eu am intrat in jocul lor pentru ca stiam ce fac si m-am oprit fix unde a trebuit.

Nu intru in detalii tehnice despre WHOIS, Name Servere, nume proprietar domeniu web, nume registrator web, data inregistrare domeniu, data expirare domeniu, firma gazduire, etc.

37 Răspunsuri 37

Tina
Cunoscător certificat
Wow! Incredibil! Multumim pentru informație și pentru sfaturi!

Neaplicabil
Dap. Am mai vazut si eu din astea pentru Digi. :)) O clona ieftina a paginii oficiale cu o super "promotie". :)) Ca idee generala, mare atentie la URL-uri (link-uri)! Daca nu e pagina oficiala (si, in general, astea sunt pop-up-uri cu reclame care n-au nicio treaba cu site-ul oficial), cel mai bine e sa inchideti fereastra. De asemenea, in caz ca nu aveti deja, instalati un adblocker. Nu e foarte eficient pentru toate ad-urile (in special pop-up-urile par sa-si faca loc cumva), dar le mai filtreaza un pic.

Razvan
#StarMember
Mulțumim de informație. Deobicei evit sa intru pe astfel de pagini, care nu au legătură cu pagina oficiala a operatorului respectiv. Și pe mail, sunt mai reticent, când primesc astfel de promoții.

FaraUnID
Campion certificat
Tentativele acestea de frauda "vad" cu ajutorul unui script IP-ul vizitatorului si redirectioneaza in mod automat catre pagina de concurs clona, aferenta providerului tau de internet. Din acest motiv utilizatorii Digi sunt redirectionat catre o pagina fictiva Digi, utilizatorii Vodafone catre o pagina clona Vodafone, etc.

Florin_D
Cunoscător certificat
Acum catva zile Nasa mea mi-a spus ca a primit si ea un mesaj cum ca ar fi castigat nu stiu ce telefon de ultima generatie! O punea sa intre pe un site clona, sa raspunda la cateva intrebari simple, iar ulterior sa-si dea datele de card pentru a plati asa zisul curier care ii trimitea telefonul. Partea buna a fost ca din intamplare am sunat-o pentru sa vad ce mai face si imi povestea ca a primit acel mesaj si intrase pe site sacompleteze datele. i-am spus sa nu dea nici un numar de card sau ori ce alte date intrucat pare frauda! nu stiu ce a facut ulterior, dar sigur nu a mai continuat "procedura" care era obligata s-o parcurga.

Razvan
#StarMember
Apoi i-ar fi golit contul bancar.... Mai este tentativa de frauda și cu sondaje de opinie și ca ai câștigat cazare gratis la munte/mare.

Vio73
#StarMember
E bine de știut. De fapt, mai toată lumea recomandă să nu folosim link -uri aiurea și asta trebuie să facem. Eu intru întotdeauna pe pagină din browser, pentru a nu avea astfel de probleme. Au mai fost și în trecut astfel de tentative. Mulțumim foarte mult de atenționare!

Romeo_
Senior certificat
Inca nu au disparut / Piratii ce nu-s morali / Va rog doar sa fiti atenti / Ca acum is virtuali / Cautand orice metoda / Sa para c-ati castigat / Vor fura a voastre date / Intr-un mod cat mai ciudat / De-aia eu va zic subtil / Chiar de nu o fac cu stil / Fiti putini mai precauti / Cu cei ce-s necunoscuti / Intelegeti ca un premiu / Nu se poate castiga / De nu ai participat / Sa stii ca e “munca” ta.

teacher_
#StarMember
Eu nu am primit de la Orange, dar am primit de la alte așa zise companii, inclusiv de la Politie, și era poza lui Basescu...la vremea aia!

DanielaH
Moderator

@FaraUnID, mulțumim pentru topic și informațiile postate!

 

Cum vă puteți proteja împotriva fraudelor, dar și alte informații utile puteți găsi pe www.orange.ro/fraud, Iată câteva sfaturi:

 

•Cea mai sigură masură de prevenire a unei posibile fraude este sa nu dai curs solicitărilor dintr-un mesaj suspect.

•Nu furniza informații confidentiale unor persoane necunoscute, indiferent de modalitatea de comunicare: apel, sms, whatsapp, e-mail, rețele de socializare etc.

•Înainte de a întreprinde orice acțiune sugerată de un necunoscut (de exemplu: furnizare date personale, transfer de bani, reîncarcare cartele pre-platite), verifică informația cu cineva de încredere. 

•În cazul în care ai comunicat unor persoane necunoscute parole sau coduri de identificare, iți recomandăm să le schimbi imediat și să blochezi conturile respective. 

•Nu da curs niciunei solicitări de a divulga codul PIN, parola, numarul de card. În cazul în care ai dezvăluit informații despre un cont sau un card bancar, iți recomandam să anunți imediat banca. 

•Verifică cu atenție expeditorul, conținutul mesajelor, link-urile și fisierele primite prin e-mail. 

•Nu suna înapoi numere necunoscute de la care ai apel pierdut, mai ales daca au prefixe internaționale.

•Setează parole, sigure și diferite, pentru fiecare din echipamentele sau conturile de utilizator deținute.

•Nu lasa echipamentele neblocate atunci cand nu le utilizezi sau le lași în spații publice.

•Actualizează periodic versiunea de software instalată pe echipamentele pe care le folosești (telefon mobil, tabletă, laptop, ruter, smart TV etc.). 

•Utilizează conexiuni la rețele de internet securizate, instalează un program anti-virus și protecţie de tip firewall pe care sa le actualizezi permanent.

•În cazul în care pierzi sau ți se fură telefonul mobil, îți recomandăm să soliciți imediat blocarea cartelei SIM. 

CristianaA
Junior
Fraudarea inca se practica ! Mie astazi mi s-au blocat / retras din cont 320 lei, fara acordul meu constient, ca urmare a "inscrierii la un sondaj + tombola" in urma careia era promis un telefon Samsung de ultima generatie. De fapt, taxa de inscriere era de 9 lei, suma pentru care am autorizat plata si am introdus datele cardului , in urma cu cateva zile. Astazi, fara nicio alta accesare a vreunei pagini, mi-a fost retinuta din cont suma de 320 lei (65 euro), tranzactia facandu-se catre acelasi destinatar, respectiv RLXSOUND.COM BG +35924374136 bestofreward.com .....este de negasit, ca pagina web sau sub o alta forma. Din pacate banca (ING) mi-a spus ca nu poate bloca tranzactia. Am blocat cardul, desigur. Mai pot face ceva pentru a-mi recupera banii "furati" ? Cu multumiri, Cristiana

beny2369
Junior
Am patit si eu asta ieri, culmea e ca mi s-a deschis fereastra pop-up fix cand accesam contul orange. Adresa este: https://loyalty-program.org/ro/orange/index.php?lpkey=15a6939b8039745766&ip=92.114.38.137&uclick=twj252e8&uclickhash=twj252e8-twj252e8-qdi4-pm1n-fn15-fty9-ftu3-f5c24c# Acelasi sondaj de satisfacție, apoi redirectionat catre https://affiliatedeals.world/Landing Acolo mi s-au cerut date personale, inclusiv contul bancar si am introdus niste informatii fictive. Am scris si la serviciul clienti, poate reusesc sa se / ne protejeze cumva.

Vio73
#StarMember
Destul de neplăcut, dar e bine de știut. E foarte important că ai și reclamat acest aspect, pentru că poate ii ajută pe viitor. Oricum, văd că fenomenele acestea iau amploare pe zi ce trece!

FaraUnID
Campion certificat
@beny2369 "culmea e ca mi s-a deschis fereastra pop-up fix cand accesam contul orange" - Vezi sa nu ai un browser hijacker instalat, daca spui ca s-a intamplat asta!