anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Atentie la neatentie!!.. Frauda noua in numele UPS numar scurt 1898

Jay
Campion certificat

Salut!
Pentru ca ne-am facut un obicei din a ajuta la stoparea tentativelor de frauda, sau in a micsora numarul celor pacaliti, deschid acest subiect, desi stiu ca mai sunt altele asemanatoare in comunitate. Ce ma suprinde de data asta, este ca numarul de la care am primit mesajul este unul de la care am si mesaje in regula, ceea ce ma face sa intreb cum este posibil sa vina astfel de tentative de la acest numar.. si sa devin mai atenta. 

Am gasit in aceasta dimineata sms-ul din prima captura.. insa, eu nu am de primit niciun colet in acest moment. 

Si am verificat numarul mentionat, pe pagina ups tracking.. captura 2.. 

La o cautare pe net, nu am gasit sa existe ups-awb.com.. si cum n-am incercat sa platesc 😁, nu stiu daca se deschide o pagina de plata sau este direct vreun virus.. 

Sa fim mai atenti, zic!..

Jay_0-1727591664408.jpeg

 

Jay_2-1727591919751.png

 

 

 

3 Răspunsuri 3

ChristianS
Junior

astfel de mesaje se primesc din ce in ce mai des

Trebuie sa folosim doar siturile oficiale si sa nu raspundem la aceste mesaje care pot copia datele bancare sau virusa aparatele

Vio73
#StarMember

Eu am primit cu mai toate firmele de curierat și cu Poșta Română. Culmea este că uneori chiar așteptam colet de la GLS sau alții, doar că mi-a atras atenția site-ul. 

Mulțumim de avertizare!

s8n
Începător

Am primit și eu exact același SMS cu același număr inexistent de tracking.

De pe numărul 1898 mai primesc mesaje cu cod de verificare sau anumite comenzi pe care mă aștept să le primesc, dar în acest caz e clar fraudă. 

Aș vrea să știu cum/unde putem reclama astfel de mesaje.