anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ai zis Fan Curier, ai tras apa

Viorel85
Junior entuziast

Buna ziua,

Am comandat vineri dimineatza, asta fiind zilele trecute, un Samsung A54 la prelungirea abonamentului. Am vazut pe site-ul FanCurierului, ca sambata seara a ajuns in depozit in Arad. Livrarea imi era specificata, luni 31. Am zis noah ok, sambata a ajuns, sigur vine luni. Asa-i ? Asa-i ? :))

Eu stau la 30 de km de Arad si stiu sigur ca exista curier pe zona mea. Astept luni. Luni se fc ora 12, ora 15, 18. Nimeni nimic. Un sms, un telefon, nimic. La verificare online la awb, in continuare imi arata ca, coletul deabia a plecat din Bucuresti, cand defapt el era in Arad. ''slapface'' ! Vb la chat la fan curier si da, mi-au confirmat ca era coletul in depozit dar un motiv de ce curierul nu mi-a preluat coletul, nici vb.

Marti merg in Arad cu alte treburi, de dimineatza. Se fc ora 12, ora 13. Nimeni nimic. Intre timp am fac rost de nr curierul si-l sun. Imi confirma ca e pe traseu dar incepe cu scuze ca de ce nu mi-a ridicat coletul. Ca altii au fost in concediu si mi-l aduce maine si etc. Serios ? Serios ?

I-am zis ca lasa ca-s in oras si merg eu la sediu in Arad si-l ridic. Sediu ca e la mama dreacu la marginea orasului!

Asa am patit si acum 2 ani. Serios Orange, renuntati la S#it Curier ca-s de toata jena. Nu e de mirare ca au niste reviews de **beep**.

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember

Salutare!

Tizule, stai liniștit că se întâmplă, din păcate și pe la alții.

Și eu am comandat ceva produse de grădină de pe un site de la Baia Mare, acum vreo lună, care trebuiau să mi le aducă după vreo 2 zile. și pe care le plătisem cu cardul. Mi-au dat sms de luni seara că a fost coletul preluat de Sameday curier și am așteptat. Marți dimineața mi s-a dat iar sms cu orele între care se livrează și link pentru a urmări awb, plus un număr de telefon al curierului. Am sunat după ce expirase timpul dim sms de vreo 20 de ori la curier și nimeni nu răspundea.

Miercuri erau în aplicație aceleași date și că acea comandă este în curs de livrare. Am sunat la call center la București și mi-au spus că vorbesc ei și că se rezolvă.

Le-am cerut un număr de telefon de la depozitul de unde livrau ei (la Argeș) și mi-au dat, dar nimeni nu răspundea la acel număr, ca și la al curierului.

Am sunat și miercuri de am înnebunit și tot degeaba. Cei din call center de la București mă asigurau că trebuie să stau liniștit. Coletul avea o valoare de vreo 500 de lei, dar era enervant că nimeni nu răspundea la telefon.

Joi m-am urcat pe 8 în mașină și m-am dus direct la depozit (eram în casa din Pitești, dar le comandasem în altă locație, la 60 km), iar acolo am vorbit cu o doamnă care mi-a dat coletul și și-a cerut scuze, spunându-mi că acelui curier i s-a făcut rău și că este în spital și de aia n-au mai venit cu el și nici nu răspundea la telefon.

Iar săptămâna aceasta am pățit ceva asemănător, tot cu aceeași firmă de curierat, care nu mi-a livrat ceva în prima zi pentru că li s-a defectat mașina și n-au răspuns la telefon deloc decât a doua zi, după ora 16, când au livrat coletul, cu toate că în aplicație și în sms scria că trebuiau să-l livreze cu 24 de ore mai devreme.

Concluzia este că nu sunt de vină cei care livrează colete cu firmele de curierat, în speța de față Orange, ci cei de la firmele de curierat care au fie probleme logistice, fie de personal, etc.

Baftă!

 

 

Cu Fan nu am avut în Argeș niciodată probleme, nici în Pitești, nici la țară. Chiar mă cunosc cu vreo 2 șoferi și sunt destul de promți și responsabili.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Si la Arad sunt probleme cu Fan? Am contract cu ei si la Cluj si Timisoara am doar reclamatii cand trimit colete (si cand zic ca am doar reclamatii, am 100% livrari busite [fizic]. Trimit must "expirat" in sticle de sticla si, desi le ambalez cum trebuie, tot se gaseste ceva sa sparga o sticla sau doua (nu am dovezi pentru alte presupuneri, dar la predare, celelalte sticle sunt curate ca lacrima, desi "mustul" pateaza, chiar daca este alb. Si sunt sigurele depozite la care ajung sparte. Am trimis si in alte parti, chiar si in Elvetia si nu s-a intamplat nimic). Si ma apuca cu firsoane cand am comenzi in partea aia a tarii).

Legat de livrarile Orange: fiind din Bucuresti, [cred] ca toate comenzile mi-au venit prin Cargus. Nu sunt cel mai sigur daca au fost 1-2 venite prin Fan, dar majoritatea au venit prin Cargus (cel putin coletele la sediul firmei la care lucrez. Nu mai stiu ce curier mi-a venit acasa cu un router). N-am avut nicio problema.

@Vio73: cu Sameday am primit vreo 4-5 comenzi (nu mai stiu de unde le-am comandat) si au fost foarte promti. In urma cu vreo 5 ani, un vecin (nu stiu de la care bloc: al meu sau vecin) lucra la Sameday si isi lasa duba in parcare. Nu ne-am vazut, dar ne-am auzit pe telefon si mi-a lasat livrarea la o vecina. Si comenzile primite prin Sameday nu valorau mult (nu individual, cam 100-200 lei fiecare).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Viorel,

In afara de perioadele aglomerate (Craciun/V-Day/Paste/Black Friday/Cyber Monday si mai stiu eu ce a mai aparut in ultimul timp), la mine au ajuns ok, in majoritatea ocaziilor. Ba chiar, dintre firmele cu care am colaborat, si cu toate ca am avut discutii si cu ei pe baza neseriozitatii si a faptului ca spun una si fac alta, sunt (inca) printre cele mai serioase in zona mea. Ca idee, prefer Fan Courier decat Cargus, SameDay (aka Some Day) sau DPD, care in experienta mea, au cele mai slabe servicii dintre toti. Nici nu stiu daca mai sunt pe piata. Asta ca sa nu mai vorbesc de Posta Romana. :))

Dar da...ca si in cazul semnalului operatorilor de telefonie mobila, nu toti operatorii sunt la fel in toate zonele. Unii vor avea semnal mai bun in unele zone, altii in altele, si tot asa. Altfel spus, nu e padure fara uscaturi. Si greseli se pot intampla oricand, oriunde. Important e cum si cat de repede se rezolva.

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Tot cu Fan Curier Arad am probleme și eu. Mai ales vara, când sunt concedii,  coletele pentru alte localități sunt preluate de către un șofer din Arad care are și traseul lui. Când să le mai livreze, noaptea? Doar foamea de profit face să nu fie angajat temporar un șofer în locul celui în concediu sau să coboare din birou vreun șef să livreze el în această perioadă. Când fac o comandă online, specific la mențiuni că dacă trimit cu Fan Curier renunț la comandă.

Anonim
Neaplicabil

S-a dus dreac și Cargus. Azi am primit, chiar a doua zi după ce am comandat, dar m-au chemat la mașină aflată la 500 metri. Dacă nu îmi frigea buza să ridic coletul refuzam trimiterea. Din cauza asta cumpăr numai cu plata ramburs.

mihai_13
Maestru

din 2010 tot primesc colete  de la Orange prin FUNxxxxxx  si nu am avut NICIODATA  probleme  - probabil in Galati soferi sunt niste tipi care isi fac treaba bine... fata de alte zone din tara..