anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Vârsta minimă pentru un abonament Orange este de 16 ani?

radu_muraru7
Junior entuziast

Screenshot_20230622-104109.png

Bună ziua! Să înțeleg că vârsta minimă pentru un abonament Orange este de 16 ani?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Salut,

Nu, vârsta minimă pentru abonament este 18 ani. Vârsta minimă pentru procesarea datelor personale in conditiile GDPR, in Europa, este 16 ani.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

26 Răspunsuri 26

arsradu
#StarMember

Salut,

Nu, vârsta minimă pentru abonament este 18 ani. Vârsta minimă pentru procesarea datelor personale in conditiile GDPR, in Europa, este 16 ani.

Client Orange

@arsradu ai găsit aceasta mențiune undeva in contract ca eu nu am găsit? știu ca poți lucra de la 16 ani, poate se poate sa ai abonament si de la 16 ani. 

Acel text se refera la folosirea numarului de telefon in conditiile GDPR. Nu am un contract la îndemână, cu atat mai mult cu cat sunt pe prepay. Dar din cate stiu, nu poti sa iti faci abonament la 16 ani. E doar ce stiu eu. Se poate sa fie gresit. Oricum, textul nu se refera la abonament, se refera la numarul de telefon. 🙂

Client Orange

Nu contest textul si GDPR. Si eu știu ca trebuie sa ai 18 ani dar exista undeva specificata aceasta informație? De aceea întrebam daca exista undeva menționat, ma gândeam ca poate știi o sursa oficiala care sa menționeze aceasta vârsta.

Nope... M-am uitat inclusiv in T&C. Singura mentiune este de a avea buletin/carte de identitate. Asta ca si documente. Pai...pe principiul asta, oricine are 14 ani ar putea sa-si faca abonament. Si...am un feeling ca nu e chiar asa. :)) Dar nu, nu am gasit nicaieri o mentiune specifica pentru varsta minima. Ar fi interesant de stiut daca exista o astfel de conditie, si...unde e mentionata.

Client Orange

Să se simtă Orange ul și să răspundă 🤧

Și să își completeze regulamentul/politica

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Nu, la 18 ani, dar cred că poți folosi fără probleme un prepay, eventual și yoxo sau îți faci abonament pe numele unui adult din familie (părinte, etc).

Baftă!

delfinas
#StarMember

Tu poti avea abonament si copil fiind, dar nu incheiat pe numele tau, ci pe al unui parinte/tutore.

RafaHelper
#StarMember

Am căutat peste tot dar nu exista menționata o vârsta minima pentru abonament Orange in Termeni si Condiții. 

Ce am găsit spune doar ca trebuie sa ai buletin ca si persoana fizica, de aici rezulta ca orice persoana cu vârsta de minim 14 ani si buletin își poate face abonament. Daca nu exista un alt cadru legislativ care prevede o vârsta minima pentru un contract de furnizare servicii atunci nu vad de ce nu ai putea sa ai abonament la Orange. Totuși pentru acord GDPR ai nevoie de 16 ani minim, astfel am putea spune ca vârsta minima pentru un abonament Orange devine 16 ani.

Documente necesare activării unui abonament
Persoane fizice
Cetățeni români:
Carte de identitate/Buletin de identitate/Carte de identitate provizorie

Pentru YOXO este la fel:

Înainte de a începe, asigură-te că ai la îndemană: 

  • Cartea de identitate (pentru cetățeni români - eliberată după 1997(face referire la model, adică cel de plastic))

    Pentru cetățeni străini cu permis de ședere sau reședință, se solicită în aplicație:
    - pașaport
    - permis de ședere sau de reședință

  • Un card de credit valid (se acceptă inclusiv Orange Money și Revolut)
  • Acces la adresa email pe care o vei asocia contului YOXO

Da, cred ca avem nevoie de un raspuns oficial din partea Orange. Pentru ca, ceea ce ai gasit tu, am gasit si eu. :)) Nimic concret legat de varsta. Doar de a avea un document de identitate.

Ar fi bine daca am putea avea o confirmare totusi.

Client Orange

Rafa, cred ca am gasit ceva. 🙂

Arunca, te rog, o privire peste articolul asta. Cred ca raspunde intrebarii de mai sus.

Se pare ca regula este una generală, nu specifica pentru Orange. Probabil ca de-asta nici nu au mentionat-o specific in contract sau in T&C. Cu toate că...poate n-ar fi rău să fie menționată și acolo. Dar asta pare sa fie legea pentru semnarea unui contract de genul asta. 

Din cate inteleg eu, pentru 16 ani, necasatorit, si fara capacitate de exercitiu anticipata...nu prea se poate, decat eventual cu acordul parintilor, dar asta se poate de la 14 ani.

Oricum, e bine ca ai deschis subiectul, pentru ca in felul asta, am confirmat ceea ce stiam si eu, am aflat si cateva lucruri noi, si poate-i ajuta si pe altii. 😄

Client Orange

@arsradu asta ziceam si eu ca din punct de vedere legat se poate de la 16 ani luând in calcul toate restricțiile de lege, dar oare exista un al cadru legal care sa te limiteze la 18 ani?

 

Eu am luat-o prin excludere. Tot ce nu e mentionat acolo ca fiind posibil pentru minori (cu exceptiile de rigoare, acolo unde se aplica), este disponibil persoanelor majore (deci peste 18 ani).

Ca urmare, eu inteleg ca, daca nu intri cumva intr-una dintre exceptii, nu poti face un contract de genul asta la 16 ani. Asta inteleg eu. Daca mi-a scapat ceva, let me know. 🙂

Client Orange