anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se poate schimba titularul contractului oricand?

user_18758313
Începător

buna ziua se poate schimba titularul contractului oricand?

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut și bun venit în Comunitate!

Da, cum spunea și Pololica, cesiunea se poate face oricând după emiterea primei facturi, dar în primele 6 luni de la activarea contractului nu se poate cesiona abonamentul pe un plan tarifar inferior.

Nu se poate face cesiune in caz de deces.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Pololică
#StarMember

Salut!

Da, titularul se poate schimba oricand prin cesiune (asa se cheama cedarea unui contract). Nu stiu sa fie o limita privind cesiunile, dar, daca ai de gand sa faci asta des, la un moment dat s-ar putea sa primesti un refuz (va batea la ochi daca faci asta prea des si se va considera ca ai ceva de ascuns intrucat cesiunile, in conditii normale, se fac o data la cativa ani).

DanielaH
Moderator

Salut și bun venit în Comunitate!

Da, cum spunea și Pololica, cesiunea se poate face oricând după emiterea primei facturi, dar în primele 6 luni de la activarea contractului nu se poate cesiona abonamentul pe un plan tarifar inferior.

Nu se poate face cesiune in caz de deces.

Corect! Am uitat situatia in care survine decesul.

Totusi, as recomanda o mica tema pentru acasa pentru Departamentul Juridic pentru o speta (prin care am trecut si eu acum 3 ani): in cazul in care titularul are mai multe numere, sa se poata specifica in contract daca unul din celelalte numere poate prelua contractul (doar ca titlu de exceptie) in caz de deces. Daca mama ar fi murit anul trecut, tata ar fi avut o problema cu numarul (prefix de Vodafone, deci numarul lui ar fi plecat fara ca Orange sa-l poata ajuta, poate doar cu ceva din zona... gri in cel mai fericit caz).

Mulțumim pentru sugestie! O vom transmite mai departe colegilor.