anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pret diferit avans telefon in rate

Dorian_1
Junior entuziast
Buna. Azi am intrat pe olx pentru a_mi cumpara un telefon huawei nova 5t, cand am intrat pe pagina olx, acolo, a aparut o oferta de la orange printre care si telefonul meu la abonament me30 (30 euro) cu un avans de 89 euro pentru telefon in rate. Find o oferta avantajoasa am intrat pe siteul orange, toate bune, pana am ajuns la stadiu"cumpara" acolo apare o eroare si imi spunea ca pentru a alege un numar de telefon trebuie sa ma loghez, m_am logat la care SURPRIZE SURPRIZE... AVANSUL LA TELEFONUL MEU A CRESCUT LA 219 EURO, PLUS 30 EURO ABONAMENTUL... IN TOTAL 249 EURO PLATITi ACUM. Acum intrebarea este: care este adevaratul pret? Si sa nu imi spune_ti ca depinde! fiecare om in parte are oferte diferite, nu! Nu in cazul acesta cand pe pagina principala a olx_ ului apare oferta atragatoare cu preturi mici, acolo nu spune ca s-ar putea sa fie mai mult de 437 de lei. Acolo scrie fix 437 de lei. Va atasez pozele, pentru ca nu mi se pare correct sa induceti voit omul in eroare... Va rog sa explication lucru acesta este sau nu este talharie? Primele 2 poze sunt de pe siteul olx, a treia poza este de pe siteul orange pana la pasul "inregistreaza-te pentru a putea alege un numar de telefon" iar ultima BOMBA este adevaratul pret.... Astepti raspuns sper sa primesc unul daca nu o sa ma adresez cu pozele la altcineva....
44 Răspunsuri 44

FaraUnID
Campion certificat
Olx nu are nicio treaba in toata ecuatia asta. Acea reclama este segmentata si targetata in functie de interesele de cautare si istoricul de navigatie.

mihai_13
Maestru
Dorian .problema ta am avut-o si eu client de 10 ani Orange , ; cand am vrut sa-mi cumpar in rate un telefon mi se percepe un avans ! daca eram client nou NU mi-se percepea avans la telefon 🙂 de aici poti intelege si tu ca(,) clientii "captivi" nu au trecere , interesul lor este sa prinda clienti noi sau mai ales din alte retele care au oferte foarte bune la retentie dintr-o retea in alta.

Ascary
Campion certificat
OLX,groapa de gunoi a internetului...

bogdan_rbf
Junior
Dorian_1, stii care e problema la tine cu pretul ala marit? Se poate deduce din a3a poza unde apare ca ai deja 2 produse in cos, banuiesc ca sunt 2 telefoane, din cauza asta iti spune sa selectezi un numar si iti apare suma de 219 acolo ptr. ca a fost aplicata deja reducerea pt. primul produs, nu poti avea reducere la ambele telefoane...refa comanda cu doar 1 singur produs in cos si o sa vezi ca pretul o sa fie cel bun..

Dorian_1
Junior entuziast
Bogdan rbf sunt doua produse, unul este telefonul iar celalalt este abonamentul me 30. Multa sanatate.

Dorian_1
Junior entuziast
Bogdan am adaugat si poza doveditoare...

bogdan_rbf
Junior
Nah, nu stiu ce sa.zic atunci...eu asa am patit cand am adaugat din greseala 2 telefoane si nu stiam care e problema pana cand nu am intrat pe cos si am dibuit ca de acolo era problema...la mine acum imi apare bine, cu ratele si abonamentul si tot tacamul...probabil e ceva legat in particular de contul tau l..

Vio73
#StarMember
Și dacă ți s-a mărit avansul, ți-a scăzut prețul la rate?

Pretul final al telefonului variaza in functie de valoarea abonamentului ales. Ceea ce ai vazut pe alte siteuri, sunt reclame generice, asadar, iti recomandam sa folosesti doar site-ul oficial Orange pentru informatii corecte.

Dorian_1
Junior entuziast
Domnule de la orange asistant, cu tot respectul va rog frumos sa eliminati aceste reclame care in mod abuziv inseala publicul... Omul care vede reclama da click pe ea pentru ca pretul telefonului la abonamentul me 30 este foarte bun, dar cand da clic pe acesta el intra automat pe siteul orange, unde este acelasi pret ca si in reclama de pe alte situri, este asa pana ajunge la pasul "pentru a alege un nr de telefon va rugam sa va logati" deci nu zice "pentru a afla oferta pentru dvoastra va rugam sa va logati" si acest pas este chiar in interiorul siteului orange official... Nu ma mai aburiti cu lucru acesta recunoasteti ca este o reclama mincinoasa care incearca sa atraga abuziv clientii, dar aveti grija ca astfel de reclame mincinoase se pedepseste conform legii... Legea 150 din 2008 privind publicitatea inselatoare si publicitatea comparativa Publicata in Monitorul Oficial 559 din 24.07.2008

Jay
Campion certificat
Din ce am inteles eu, pe @inițiator, il deranjează faptul că, pe poza cu 437.52 lei, NU scrie "de la", ci scrie doar suma..

Dorian_1
Junior entuziast
Sau pentru a solutiona situatia schimbati va rog din textele publicitare si adaugati cum zice si Jay cuvantul "incepand" sau "de la" , si faceti-l vizibil, va rog frumos...di suflet. Multumesc

DanielaH
Moderator
@Dorian, mulțumim pentru feedback. L-am transmis mai departe colegilor noștri.

Dorian_1
Junior entuziast
Daniela h cu tot respectul va multumesc anticipat... Din suflet...

Dorian_1
Junior entuziast
pe poza cu 437.52 lei, NU scrie "de la", ci scrie doar suma.. Jay pe prima poza arata asa: "Huawei nova 5t CU 437.52 lei" cuvantul "CU", cand ma duc la piata si intreb pe vanzatoare☺️" CU cat vindeti rosiile? Iar vanzatoare imi raspunde:" CU 5 lei kg! " daca are mai multe calitati a produsului imi raspunde" DE LA 5 LEI IN SUS SAU IN JOS! Din cauza asta am fost suparat, pentru ca acest cuvant "CU" denota faptul ca a fost introdus a aceasta reclama cu buna stiinta... Adica nu a fost ceva eroare de sistem... Dar ma bucur ca acum orange va remedia pentru abonatii de buna credinta aceasta situatie.