anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare numar - la sms a ramas nr provizoriu

Andreea2023
Începător

Mi-am facut portarea nr de la Vodafone (cartela) pe Orange (abonament).Mi s-a dat un nr provizoriu pt Orange dar se pare ca pt sms acela a ramas , in rest portarea a fost facuta ok (sun cu nr meu ).Deja au trecut cateva zile ,inchis telefon si vad ca tot nr provizoriu a ramas la sms

15 Răspunsuri 15

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Buna Andreea,

Ce telefon folosesti? Cumva un iPhone? Daca da, s-ar putea sa ai nevoie de o inlocuire de SIM (de data asta direct pe noul numar).

Client Orange

Un samsung si da problema este in continuare.O sa caut o reprezentanta orange pt rezolvare problema

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, incearca o schimbare de SIM. S-ar putea sa ajute.

Client Orange

DanielaH
Moderator

@Andreea2023, ai luat legătura cu colegii noștri? S-a rezolvat situația?

Au incercat ei ceva prin sistem dar din pacate treb sa ma deplasez iar la un magazin fizic sa schimb cartela...macar am solutia acum 🙂

Trueblood
Junior

Ai rezolvat ? Aceeasi problema o am si eu.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Daca e un iPhone, fa o schimbare de SIM intr-un Orange Shop.

Client Orange

E un z-flip 3.

Probabil aceeasi treaba - dar face aleatoriu nu la toate sms-urile.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hmmm...folosesti functia Chat cumva? Folosesti aplicatia nativa de SMS? Sau ceva facut de Samsung?

Intreb pentru ca, in cazul iPhone-urilor, problema este asocierea cu contul iCloud (si implicit si iMessage). Pe Samsung-uri...nu stiu ce ar putea fi. Mai ales daca zici ca nu e la toate mesajele.

Banuiesc ca undeva a ramas salvat numarul temporar, si-l tot foloseste in continuare. Fie la aceleasi persoane, fie pentru acelasi gen de mesaje (de exemplu mesajele tip "chat").

Daca folosesti aplicatia nativa de la Google (Google Messages) poti verifica daca ai functia Chat activa.

Deschizi aplicatia, te duci sus in dreapta la contul tau, apoi Message Settings (Setari Mesaje in caz ca ai meniul in Romana) > RCS Chats (chat-uri RCS) > Status. Si vezi aici ce numar iti apare. Cel vechi (portat) sau cel temporar.

Client Orange

Nu are Status - doar centrul de mesaje atat.. f ciudat telefonul in romana 🙂

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ah, dar are RCS Messages…? Poti sa pui o captura de ecran sau ceva?

Ca idee, la mine de exemplu se poate modifica numarul de telefon din setarile aplicatiei > Advanced (Avansate) > Phone Number (numar de telefon).  Nu am incercat niciodata sa-l schimb de acolo…dar pare editabil. 

Vezi poate e si la tine vreo optiune de genul asta unde sa poti seta/modifica numarul de telefon. 
Ma mai uit si eu intre timp, in caz ca nu reusesti. 

Client Orange

Salut, @Trueblood ! S-a rezolvat situația cu mesajele? Acum totul este în regulă?

Nu am apucat sa ajung in reprezentanta pentru schimbare de sim - e posibil ca aceasta sa fie varianta finala... 

Mulțumesc pentru ajutor. 

Salut, @Trueblood ! Te așteptăm cu vești și sperăm să rezolvi cât mai simplu.