anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Poate o firma de telecomunicații sa facă refuz la portare?

teacher_
#StarMember
Daca treci la un alt operator, acela poate sa te refuze? Mulțumesc
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
O firmă de telecomunicații poate sa refuze portarea daca cererea nu este corect completată, daca datele abonatului nu sunt corecte sau nu el este posesorul numărului care se dorește portat, daca sim-ul este declarat furat sau n-a fost folosit deloc in reteaua donoare, asta oficial.. neoficial, te mai pot tracasa un pic, cu sau fara voie, dar n-au de ales, daca totul este in regula in ce te priveste, portarea se face... Trag unii de timp, dar, nu pot refuza portarea fără unul din motivele menționate mai sus, pentru ca ar fi sancționați de ANCOM, unde poti face o sesizare, daca primesti un refuz nejustiifcat.. Ca si durata, pot întârzia portarea destul de mult, maxim 25 de zile.. mie mi se pare mult acest maxim.. Pe www.portabilitate.ro se gasesc mai multe informatii si pasii de urmat in cazul in care se intampla sa ai probleme la portare.. Operatorul la care vrei sa mergi ma cam indoiesc ca vrea sa refuze un client nou.. poate daca ai un istoric de rau platnic, atunci nu cred ca te vrea nimeni.. Cei cu istoric negativ cred ca trebuie sa se mulțumească cu varianta prepay.. Oficial, compania acceptoare, poate refuza portarea unui utilizator doar daca nu furnizeaza serviciul solicitat de acesta...

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Vio73
#StarMember
Probabil că mai mult îți refuză portarea operatorul ,,donor" decât cel ,,acceptor". Acesta din urmă are tot interesul să te primească!

eda2k
Cunoscător
@vio73: Nu există această posibilitate - de ați refuza portarea. Pot, cel mult, să întârzie, din diferite motive, pentru a te descuraja. Dar legal, dacă sunt îndeplinite toate cerințele, această posibilitate NU există ! Dacă cunoști un caz în care operatorul donor a refuzat portare unui client, te rog să ne spui. Succes ! 🙂

Vio73
#StarMember
Au fost cazuri, unii operatori fiind și amendați. Sigur, nu legal: https://www.gadget.ro/telekom-romania-fost-amendata-cu-200-000-lei-pentru-ca-nu-respecta-procesul-de-portare-numerelor-de-telefon/ Sau: https://forum.softpedia.com/topic/1094512-refuz-portare-pe-prepay/

eda2k
Cunoscător
Exact - legal nu pot refuza !.. Anomalii și abuzuri există, dar nu este o practică uzuală, datorită ANCOM + OPC ..

teacher_
#StarMember
Oricum, trebuie sa fi făcut ceva foarte grav ca sa nu te primească în rețeaua lor. La mine nu a fost cazul, sunt in Orange de când mă știu. 🙂

eda2k
Cunoscător
@teacher_: Nu-i problema să nu te primească, ci să nu-ți dea drumul ... ;) Succes!

Babuș_Cezar
Începător
De ce Orange a anulat o cerere de portare din Vodafone, după aproape 2 luni, plus încasarea a doua abonamente?