anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Notificare modificare abonament cu 15.11.2022

dorelut
Junior entuziast

Am primit notificare de modificare fiecare abonament cu valoarea de 1 €uro, începând cu 15.11.2022. Motive invocate : cresterea constantă a costurilor de furnizare a serviciilor mobile și fixe. Dacă nu sunt deacord pot să renunț la contract în 30 de zile, și să anunț Orange. O să renunț la contracte și o să caut alte oferte. 

1 Soluţie acceptată‚

O corectie la calcul: 2x25% nu inseamna 50% deoarece fiecare a primit 75% din venitul propriu (adica din 200% se scad 2x25%, nu din 100%). Ca sa fiu mai explicit (cifre doar de a fi inteles): fiecare are 1.000 lei => 2x1000 lei = 2.000, la fiecare se taie 25%=> (1.000-25%)+(1.000-25%) = 750+750 = 1.500.

10-15E nu sunt considerate abonamente mari (ar fi 60-75 lei pe luna). Daca vrei, trimite o notificare de reziliere (nu portare directa) si decizi ce vrei sa faci (ori ramai pe prepay, ori portare). Totusi, recomand sa va decideti de ce servicii aveti nevoie. Uneori e mai bine la abonament, alteori e mai bine la prepay.

Vizualizare soluţie în postul original

47 Răspunsuri 47

mihai_13
Maestru

- sa stii ca toate abonamentele de "tip vechi"  vor fi modificate in sens "sus" 

- era bine daca incercai  o  negocire de abonament - o fidelizare  - ia contact cu Orange la nr 300 

- despre "cautat alte oferte sau alti operatori"  traim intr o tara libera  ...

 

dorelut
Junior entuziast

Am sunat la relatii clienți si mi au făcut reducere 1€uro din cei 3 €uro majorare abonament. O să trec pe Prepay, aveam abonamente mari de 15 si 12 Euro si cu ocazia asta le închid mai repede. În 2010-2015 când s-au tăiat la bugetari 25% din venit, nu m au sunat să mi spună dacă mai pot plăti factura.!! Fiind 2 bugetari în familie  am avut cu 50% veniturile tăiate. Acuma să suportăm, noi - clienții- creșterea costurilor??? Să taie și ei 5 ani, de acuma, din salariile mari de la companie și atunci mai povestim.

O corectie la calcul: 2x25% nu inseamna 50% deoarece fiecare a primit 75% din venitul propriu (adica din 200% se scad 2x25%, nu din 100%). Ca sa fiu mai explicit (cifre doar de a fi inteles): fiecare are 1.000 lei => 2x1000 lei = 2.000, la fiecare se taie 25%=> (1.000-25%)+(1.000-25%) = 750+750 = 1.500.

10-15E nu sunt considerate abonamente mari (ar fi 60-75 lei pe luna). Daca vrei, trimite o notificare de reziliere (nu portare directa) si decizi ce vrei sa faci (ori ramai pe prepay, ori portare). Totusi, recomand sa va decideti de ce servicii aveti nevoie. Uneori e mai bine la abonament, alteori e mai bine la prepay.

Lucifer
Cunoscător

De curiozitate, ce abonament ai acum?

dorelut
Junior entuziast

1. Smart 15 euro

2. Fun 12 euro

3. Internet Home 1000 - 6 euro

dorelut
Junior entuziast

Zicea un coleg , mai sus, că abonamentele de tip vechi vor fi modificate. Eu am " 2 abonamente noi" unul de voce si unul la internet. In oferta actuală pe site, cel de 15€uro e redus la 12€uro. Pe site nu sunt crescute prețurile, ce înseamnă?? Fac abonament si apoi mă notifică că o să crească prețul cu 1€uro ???

toate cele 3 abonamente sunt la preturi intregi sau au reducere fiecare in parte?

perioada contractuala mai exista sau sunt "iesite" din ea?

Fiecare abonament este sub perioadă contractuală, am achiziționat telefoane în rate (cred că s-au gândit că nu o să renunț deoarece am de plătit ratele la telefoane peste 3.000 lei). Am reducere 4€uro(2+2) la abonamentele de voce, obținute la renegociere + prelungire abonament. Până pe 15.11 am timp să accept sau nu, oferta +1€uro. La anul, Orange poate mai face o notificare cu +1€uro la abonamente, și atunci ce facem ???

tomaciprian
Cunoscător

Eu nu am primit inca aceasta notificare si am un FUN 6 contractat vara anului trecut pe 2 ani. De data aceasta se pare ca Orange "ataca" si abonamentele aflate in continuare sub perioada contractuala. Ultima data prin aprilie, colega noastra @Jay , a deschis un subiect asemanator,dar acolo a fost vorba de abonamente iesite din perioada contractuala, atat ale ei cat si a celorlalti care au comentat la postare.

bogapostu
Explorator

S-au primit notificari doar incepand cu 15.10, cei care au factura pe 15,

bogapostu
Explorator

Se pare ca cei care au primit recent facturile, incepand cu data de 15, au primit notificare cu scumire de 1 Euro oentru fiecare serviciu detinut

Soer sa scap asa de pachetul Love inca de anul acesta...

 

Anonim
Neaplicabil

Toți vor scumpi, ce vei face în cazul asta renunti sa utilizezi telefonia și serviciile fixe? :)))

Am 2 locuinte, la casa am Orange, la apartament am Vodafone, ei au scumpit, dar am obtinut anularea scumpirii respective. Nu mai vorbesc de diferentele de calitate (la TV ei transmit cu cel mai mare bitrate dintre toti providerii din Romania) si content (Premier Legue, CC HD, AMC HD, degeaba are Orange cele mai multe canale HD daca baga canalele de filme doar i SD, cele 2 exemple sunt HD la Vodafone si SD la Orange)

bogapostu
Explorator

Am proimit notificarea, 4 euro scumpire, 2 ab de vice Fun 10 + TV + Net

La tv am faccut contract nou deja la Digi, la voce am discutat la Vodafone, am 2 abonamente la ei deja, sa vad daca imi dau si la portare RED 15 la 5 Euri (are 5G inclus), sau daca Orange mai ofera ca si masura antiportare Fun 8 redus la 4 Euro cu 115GB de net