anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Marire abonament cu 1 euro.. Take it or leave it!.. :)

Jay
Campion certificat
Salut!

Pentru ca poza 1, intamplator, ca de obicei nu ma uit (atentionare pe prima pagina a facturii), am verificat factura si asa am descoperit poza 2 (pagina 2 - marire valoare abonamente incepand cu luna urmatoare).. ura ura.. 🙂
Pentru ca istoria are un mod de a se repeta cand te astepti mai putin.. presimt ca urmeaza un nou val de "mi-a fost marita valoarea abonamentului".. asa ca am zis sa incep eu.. 🙂

Din cele 4 abonamente pe care le am, 2 le folosesc parintii si, pentru ca asa am prins la fidelizare, acum 2 ani si ceva, deci sunt in afara contractului ambele, abonamentele sunt Orange Me8 cu reducere 20%, deci 6.4 euro.
Parintii au telefoane clasice si nu doresc altceva, deci din cei 13 GB disponibili, pe fiecare abonament, inclusiv netul pentru vechime, ei folosesc fix 0.00 kb.. 🙂
Asa ca, aproape am sarit in sus, de bucurie si emotie, ca pentru acel euro primesc 20GB, deci vor avea in total 33GB din cel mai rapid internet, pentru a face nu stiu ce cu ei.. dar, hey, o parte din acest bonus poate fi folosit si in roaming.. eh.. si ce daca aceste abonamente nu folosesc internetul deloc? Astea sunt amanunte.. in plus, nu se modifica perioada contractuala.. ar fi fost "interesant" :)))
Pacat ca nu se incadreaza si abonamentul pe care am achizitionat telefon anul trecut.. pentru el ar fi sunat bine ca pot renunta in 30 de zile fara a plati penalitati sau despagubiri.. :)))

Ce nu se intelege este la care valoare se adauga acel euro..
La 8 si devine 9 euro
La 8 si devine 9-20%=7.2 euro
La 6.4 si devine 7.4 euro
Parerea mea este ca prima varianta iese din discutie pentru ca spune "celelalte conditii contractuale raman neschimbate", dar, fiind putin nervoasa, ca parintii mei vor avea mai mult internet decat mine, ma roade invidia si iese rautatea la suprafata.. sau cine stie, poate nu este de exclus nici prima varianta.. :))

De ce v-am povestit?!
Pentru ca ma simt intr-o dispozitie glumeata, ca nah, si sarcasmul tot un fel de gluma este,, si pentru ca astept sugestii.. parca se cere o discutie totusi, nu?
Si pentru ca mi se pare intr-un mare fel, sa nu fii pregatit pentru mai multe situatii, sa nu ai o analiza, ci sa oferi zeci de GB unor oameni care nu folosesc nici ce au, daramite ce le dai.. si, cu exceptia catorva sms-uri, folosesc telefoanele doar pentru apeluri,,
Sau, poate, rezultatul de acum 2 ani si ceva, cu abonamentul Me5 a fost satisfacator si atunci, de ce nu, daca merge si asa?!.. 🙂

Voi ati vazut atentionarea? Aveti abonamente care se incadreaza? Ce pasi ati urma?
42 Răspunsuri 42

Lordul
Junior entuziast
Ma uitam acum pe factura eclectronica si fiti atenti ce au facut ordinarii fara sa ma instiinteze ... Majorare 2 abonament VOCE 22.03.22-21.04.22 0,35 EUR 1,76 Lei Majorare 3 abonament VOCE 22.03.22-21.04.22 0,50 EUR 2,52 Lei Majorare abonament VOCE 22.03.22-21.04.22 0,35 EUR 1,76 Lei Majorare 2 abonament DATE 22.03.22-21.04.22 0,35 EUR 1,76 Lei Majorare 3 abonament DATE 22.03.22-21.04.22 0,50 EUR 2,52 Lei Majorare abonament DATE 22.03.22-21.04.22 0,35 EUR 1,76 Lei Majorare 2 abonament TV 22.03.22-21.04.22 0,35 EUR 1,76 Lei Majorare 3 abonament TV 22.03.22-21.04.22 0,50 EUR 2,52 Lei Majorare abonament TV 22.03.22-21.04.22 0,35 EUR 1,76 Lei Maririle astea sunt de cand au preluat telekomu ... Majorare 2 abonament VOCE 22.10.21-21.11.21 0,35 EUR 1,76 Lei Majorare 3 abonament VOCE 22.10.21-21.11.21 0,50 EUR 2,52 Lei Majorare abonament VOCE 22.10.21-21.11.21 0,35 EUR 1,76 Lei ................. Abonamentele mobile alea de am scris de ele vad ca ordinarii astia de la orange le-au majorat de acum sunt 4.55 euro fara tva doua si unul ala care era de 4 euro acum ii 5.39 euro fara tva deci 14,49 euro fara tva 3,04 TVA = 17 , 53 euro si ORDINARI au zis ca nu se modifica absolut deloc contractele !!! Ele au fost 14 euro cu tot cu TVA !!! Maririle de mai sus le-au facut fara sa trimita nici o instiintare nici in factura nici sms ... nici cum , au marit factura cam cu 20 de lei fata de ce plateam la telekom , in secunda doi de cand au preluat telekomul !!! Ar trebui starpiti ... In secunda in care au preluat TELEKOMUL au si marit toate abonamentele ... mai am in cont doar facturile din octombrie , restul au fost sterse sa nu ma prind ... de la vreo 180 de lei toate serviciile acum au ajuns la 225 de lei peste 45 de lei mariri in vreo 2 ani !!! Au disparut si MESAJELE din telefon cu facturile mai vechi de octombrie , primeam mesaj cu factura , cod de bare si cat era de plata ... au disparutttt !!!! Abea dupa 8 luni aflu ca au majorat CONTRACTULU in secund adoi dupa preluarea ... dar clientii telekom nu vor fi afectati in nici un fel de preluarea lor de ordinarii de la orange !!!

Miha_Z
#StarMember
@Lordul acele majorări de care amintești sunt de pe vremea Telekom-ului. Nu mai induce lumea în eroare. Daca ai facturi mai vechi de un an, le vei găsi la fel, fiindcă la Telekom se puneau majorari in fiecare an. Daca nu mai ai perioada contractuala cu cei de la Telekom, te poți porta la Orange fiindcă au planuri tarifare diferite. Vei fi uimit când vei vedea că la Orange ai putea plăti chiar și la jumătate de preț. Fa o simulare intr-un magazin Orange sau alti operatori și vezi care e mai avantajos pentru tine.

Lordul
Junior entuziast
Adica eu plateam pana in toamna in jur de maxim 210 lei cu majorari de 6 - 7 - 8 lei cand erau paltite cu intarziere si acum e PLATITA la timp si e 225 de lei !!! Toate facturile din octombrie in urma au disparut si din telefon si din contul my orange acum ...!!! Si toate din octombrie sunt intre 220 si 225 . Nu mai am perioada contractuala de mult timp in urma la nici un serviciu . Cum imi explici ??? Si culmea cica doar telekom scumpea ... telekom din ce imi aduc eu aminte scumpea pe la inceputul anului cativa centi poate de 2 ori in cate un an tot ABONAMENTUL nu fiecare serviciu in parte uite ce scrie cine o postat topicul asta client ORANGE !!! NU citesc factura in fiecare luna , si sunt facute sa te pierzi si sa nu intelegi nimic din ele daca nu ai putin habar !!! La fel eu nu am activat-o sa vina electronic au facut ei asta desteptii de la telekom ... 3 euro in plus la telefonie mobila aproape pot baga mana in foc ca sunt de cand a fost preluat de orange !!!

Lordul
Junior entuziast
Asta cu plata la jumate e buna RAU au cumva orange ceva abonamente de mobil 3 la numar care sa insumeze toate 17 euro si sa iti dea MINUTE nationale nelimitat , net nelimitat la viteza 4 G CARE sa si MEARGA , ce urmeaza nu ma mai intereseaza (100 de sms nationale si 100 de minute internationale zona 1 ) ??? PE FIECARE ABONAMENT in PARTE ??? SI cel mai tare FARA PERIOADA CONTRACTUALA ??? cum sunt astea 3 de le am ??? ORANGE erau cei mai SCUMPI ... Ma tot uit pe situl lor si imi da cu virgula nicidecum sa platesc la jumate ... SI la ce pachete au acum iti dau un decodor gratuit , la doua o sa trebuiasca sa platesc chirie daca iau televiziune prin cablu , daca iau prin satelit platesc la toate 3 chirie 8 lei ( 24 de lei la orange la telekom platesc 28 la doua ca unul e cumparat , canalele prin satelit sunt 107 eu daca nu ma insel am 139 pe telekom ) cum platesc si la telekom doar ca aici unu e cumparat si platesc tot la doua ... indiferent ce televiziune iau . Si ofertele mai mici din ce vad is la aia de au si telefonie mobila la ei , daca nu ai cresc cu cel putin 10 lei ... SI eu stau de 4 zile cu telefonu suspendat de ei din centrala si trecut pe 3 G si sa imi fac abonamente la ei AHAHAHAHAHA DA cu foarte multe virgule si cred ca imi iasa mai scump decat acum la telekom ... SERVICII acum net fix 1 G fibra , telefonie fixa nelimitat si ceva minute internationale , televiziune prin satelit + 3 recivere platesc la doua chirie , 3 abonamente de mobil minute si net national nelimitat 4 G funtional si sms si minute internationale cate 100 cu ce am scris mai sus ... 225 de lei acum !!! Si zici ca iau la jumate de la orange serviciile astea ... BUNA GLUMA ... macar telekomu avea reduse jumate din perioada contractuala la jumate abonamentul sa te prinda ... sau 6 luni ca or tot avut tot felul de oferte ... Astea au fost la 180 de lei cred daca nu ma insel cu vreo 2 ani in urma poate 3 acu is 225 si nu din cauza ca a crescut asa mult cursul euro ci ca intradevar s-au tot majorat si de telekom si de orange comunications in continuare .

Miha_Z
#StarMember
Probabil facturile nu se mai vad in aplicație, fiindca a fost înlocuită și nu mai ai acces la cea veche. Nu știu în ce condiții s-a făcut preluarea firmei Telekom de către Orange, dar daca tu spui că ți s-a comunicat că nu vor fi schimbări în plan tarifar, atunci ar fi trebuit să se țină de cuvânt. Suna la 300 și cere mai mare lămuriri. Într-adevăr la Telekom, cine avea servicii fixe beneficia de 2 Euro reducere la vocea mobila, dar se compensa cu toate majorările aplicate pe cont. Referitor la creșterea de 1 Euro de care vorbea @Jay este pentru abonamentele vechi, pe care vor sa le aducă la noua grila de abon. oferind mai multe resurse. Se oferă posibilitatea de a refuza și a închide abonamentul chiar daca perioada contractuala nu s-a terminat, sau negocierea pentru a obține mai multe resurse într-un preț apropiat.

Lordul
Junior entuziast
NU s-a schimbat nimic in aplicatie DECAT denumirea si asta doar in cod in loc de telekom fix e orange .... E EXACT ACEEASI APLICATIE , dar s-a setat ca sa mai ai doar ultimile 6 facturi in cont . Pai nu s-o comunicat la nimeni personal ... or DECLARAT PUBLIC asa ceva ... clientii telekom nu vor suferi nici o modificare din nici un punct privind datele contractuale . Erau mariri intradevar pe contract cel putin 1 data pe an nu foarte mari ... dar cel putin in ultimii ani de cand am fibra ERAM FOARTE MULTUMIT si de netu fix si de telefonia mobila si semnal si net 4 G ZONA MEA , ca erau si multe zone praf prin tara nu ma interesa si acu m-o preluat orange in reteaua lor si stau de joi cu telefonu suspendat din centrala sa nu le crape RETEAUA ! E intradevar posibil ca scumpirea respectiva sa fi fost facuta chiar inainte de preluare de telekom nu sunt 100 % sigur ca e dupa preluare da chiar nu stiam de ea ... vine mesaj pe telefon si nu citesc factura lunar , nu am citit-o detaliat de cand nu erau scumpirile astea ... pe ea .. La portare nici macar nu am optiune fara telefon si doar abonament de 15 euro din ce vad eu pe orange ... e posibil sa iti faca si alte oferte da mai greu . Si la alea cu 8 si 10 reduse la 8 is cu limita la net 3 * 8 ... 24 da euro da la jumate fata de 17,50 euro :(((( Pai eu la 14 euro aveam 3 abonamente ca acu vad ca is 17.50 , nu sunt curios de telefoanele oferite de ei ... Sunt pe care nu ii intereseaza mai multe resurse , daca nu citesti atent factura si nu le comunici ca nu vrei se considera acord tacit si te-au INSELAT !!! Exact de ce nu iti trimit 1 mesaj sa fie siguri ca ai citit , nu or avea or fi scumpe mesajele, setezi din centrala toate abonamentele respective si trimiti acelasi mesaj nu dureaza cine stie ce ... PAM pam

Miha_Z
#StarMember
La faza cu mesajele trimise pentru a anunța orice modificare contractuala, am spus și o mai spun că trebuie să fie făcută pentru a atentiona fiecare client. Nu toți citesc factura din aplicatie sau pe email și mai sunt și persoane în vârstă pentru care ar fi necesar trimiterea lor. In ceea ce privește remarca pe care am spus-o cu abonamente la jumătate, sa știi că în Brăila și e posibil și-n alte orașe, este în derulare o oferta la Tv, internet prin fibra si o voce mobila cu 40 Ron. Este luat în calcul doar un receiver, pentru cele suplimentare s-ar mai adaugă în jur de 8 Ron. Și au fost cunoștințe care s-au portat de la Telekom de la facturi de peste 150 Ron, optând pentru această oferta. Într-adevăr Telekom-ul avea un plus, internetul nelimitat la abonamente și de 3 Euro daca aveai și servicii fixe pe cont. La Orange găsești de la 15 Euro în sus 😞 Și la Orange poți lua doar abonament fara a fi condiționat de achiziția unui telefon și este în jur de 8 Euro. Nu știu dacă se mai oferă 20% reducere la abonamentele fara achiziție de telefon.

Lordul
Junior entuziast
Pai eu ce am zis aici : Si la alea cu 8 si 10 reduse la 8 is cu limita la net 3 * 8 ... 24 da euro da la jumate fata de 17,50 euro :(((( ( ma refeream la bonamentele de 8 euro si alea de 10 reduse la 8 daca le faci online fara telefon ) da sunt cu LIMITE !!! EU vorbeam de ofertele de pe siteul lu orange numaru unu mondialu pe romania nu din burta ... E posibil acu sa dean net fibra mai ieftin ca doar investitia o facut-o prostii de la telekom si ei or tot scumpit abonamentele sa "recupereze" . 20 de euro parca am semnat ultima data cu telekomu acu cativa ani buni ... net + telefon fix nelimitat nationale + 100 internationale + telefon fix fara fie inclus fara chirie , televiziune prin satelit is cred 139 , 149 habar nu am cate programe is 1 reciver cumparat si la 2 platesc chirie ! Daca vorbesti de oferta lor de pe site e 42 de lei din ce vad eu net + tv si un reciver la tv !!! prin cablu !!! DACA AI si un abonament mobil la ei nu ca iti dau ei si o voce mobila , daca nu ai creste cu 10 lei + chiria la recivere ... deci ai doar net + tv din ce oferte vad eu la 42 . Vad ca este si cu voce da netul e maxim 1 G nu 2 G , si iti dau fun 8 LIMITAT net la 20 G , si pretul e 78 cu 89 nu ce zici ... uite aici https://www.orange.ro/love/client-nou-fibra-1000-tv-esential-si-fun-8 Aia prin SATELIT CE AM EU E INTODEAUNA MAI SCUMPA UITE AICI https://www.orange.ro/love/ , ACU AM SI EU FIBRA DA 90 % DIN MEDIUL RURAL NU ARE FIBRA Nu cred sa fie local oferte mai bune decat NATIONAL adica pe situl lor direct ! CA mai negociaza uni cate uan alta e altceva , nu ofera la toti reduceriel respective ,DEPINDE CU CINE NEGOCIEZI SI CE NEGOCIEZI !!! Despre ce vorbim ???

Miha_Z
#StarMember
Eu ți-am zis ce oferta este in magazin in momentul de față în Braila, nu în on-line. Că vrei sa crezi sau nu, mai puțin contează. Nu am niciun motiv ca sa te mint. Cum ți-am zis mai multe cunoștințe au beneficiat de acea oferta când s-au portat de la Telekom sau din altă rețea. Tu vei face cum e mai bine pentru tine. O seară buna sa ai.

Yoha
Junior entuziast
Salut. Si eu am pățit-o cu mărirea abonamentului cu un euro. Am făcut și sesizare la OPC și e in analiza sesizarea mea. Orange a spus clar: ACCEPȚI SAU PLECI. Schimbări majore la orange cu atitudinea fata de clienți. Așa este și la mine cu recomandarea rețelei Orange

Vio73
#StarMember
@ Miha.Z, oferta asta este și în Argeș de peste un an. @Yoha, era vorba doar despre anumite categorii de abonamente, adică cele care nu mai făceau parte din actuala ofertă.

Yoha
Junior entuziast
Nu. Eu cred ca e doar un jaf. Iti dai seama 1 euro la sute de mii de utilizatori(dacă nu milioane). Eu cred ca s-a întrecut măsura puțin. Așa este când ajungi sus. Începi sa mai tai viteze de internet, reduci semnalul, mărești factura

AlexS
Începător

Nici eu nu am vazut in mai si deabia in septembrie am vazut cea de-a doua maririe. Am spart doua ore de vb cu ei pt nimic mai si stai pana intrii in conversatie cu ei. Perioada minima contractuala e de 24 luni... Cea maxima e de pana te tine inima si nervii