anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce acte am nevoie pentru un abonament nou?

TCristYT
Junior
Buna ziua! Pentru un abonament (smart plus 20, de ex.) de ce am nevoie (ca si acte) si daca trebuie sa garantezi cu ceva (acte de proprietate )?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

Este nevoie doar de buletin și o factură de utilități recentă, de la aceeași adresă pe care o ai și în buletin.

Acte de proprietate nu se mai cer de foarte mulți ani.

 

In privința garanției, daca ai datorii, numai consultanții Orange te pot lamuri asupra unei sume de achitat în avans, pentru ca nu este o informație standard s-o poti gasi undeva pe site si este posibil, in functie de situație, dacă esti in baza de date a datornicilor, sa fii și refuzat.

 

Mai multe detalii aici https://www.orange.ro/help/ce-acte-sunt-necesare-pentru-a-ncheia-un-abonament-nou-la-orange-162

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Vio73
#StarMember
Bun venit în Comunitate! Ai detalii aici: https://www.orange.ro/help/ce-acte-sunt-necesare-pentru-a-ncheia-un-abonament-nou-la-orange-162 Mai ai un topic la fel aici: https://comunitate.orange.ro/questions/1984523-acte-necesare-incheiere-abonament Eventual, îți pot percepe ceva sume în avans, la nevoie. Să ne povestești cum ai făcut! Succes!

FLo1
#StarMember
@TCristYT: Asa cum ti-a scris Vio73, nu este nevoie decat de actul de identitate. Probabil (dar nu obligatoriu) sa-ti ceara o factura de utilitati (curent, gaz, apa), dar daca mai ai vreun abonament la Orange, nu va mai fi nevoie de nimic, exceptand actul de identitate. Bafta si revino in Comunitate la acest topic cu noutati despre decizia luata si abonamentul ales.

TCristYT
Junior
Doamne-ajuta sa aveti gura aurita!

Vio73
#StarMember
Numai să nu ai datorii pe la alții, că altfel nu se știe. Adică îți pot cere ceva garanții suplimentare la abonare.

TCristYT
Junior
garantiile astea se refera la ceea ce am zis mai sus( proprietati)?

Vio73
#StarMember
Nu, îți pot percepe doar ceva sume de bani. Depinde și de ce sume datorezi altora. Cel mai bine te vor informa ei. Dar încearcă și vezi acolo cum stă treaba, pentru că ei sunt în măsură să îți dea detalii. Succes!

TCristYT
Junior
Bun Ms! Revin cu alte intrebari daca mai am!

Vio73
#StarMember
Cu mare plăcere! Multă baftă! Te așteptăm cu drag!

Jay
Campion certificat

Este nevoie doar de buletin și o factură de utilități recentă, de la aceeași adresă pe care o ai și în buletin.

Acte de proprietate nu se mai cer de foarte mulți ani.

 

In privința garanției, daca ai datorii, numai consultanții Orange te pot lamuri asupra unei sume de achitat în avans, pentru ca nu este o informație standard s-o poti gasi undeva pe site si este posibil, in functie de situație, dacă esti in baza de date a datornicilor, sa fii și refuzat.

 

Mai multe detalii aici https://www.orange.ro/help/ce-acte-sunt-necesare-pentru-a-ncheia-un-abonament-nou-la-orange-162

Neaplicabil
Nu, nu iti cer de la aceași adresa din buletin, carte de identitate de fapt, buletine nu mai există de mult . Eu cand le am spus pa anul trecut magentistilor germano greco romani am dat pe WhatsApp fetei ultima factura din telefon, si cartea de identitate . Nici la telepom nici la orange nu a contat unde locuiesc in fapt, de altfel nici la Gigi . Tot anul trecut in august .

FLo1
#StarMember
De parca ar conta ca locuuesti in Bucuresti si prezinti o factura de utilitati din alta localitate.... Importanta este CI-ul. De altfel, abonament se poate face si online si nu iti cere facturi de utilitati, ci doar scan de buletin.

Jay
Campion certificat
Eu am portat o ruda anul trecut și mi-au cerut CI, ca sa nu mai spun buletin :), și factura de la Vodafone.. aici nu spune nimic de portare, spune abonament nou, deci nu stim, unde are cel care a întrebat, abonament, din acest motiv am spus o factura de utilități.. Poate s-a renunțat recent la un al doilea document.. Daca este abonat Orange nu se cere o alta factura, dar, daca era abonat Orange, ma gandesc ca ar fi știut ce se cere pentru un abonament nou.. Daca revine @inițiatorul cu rezultatul, o sa aflam și noi ce i-a cerut..

FLo1
#StarMember
@Jay: portarea e cu conditiile ei. Trebuie transmise datele care fac referire la abonatul portat. Dar abonamentul nou te asteapta cu bratele deschise, doar identitate sa ai, carte de identitate. :)) De exemplu eu, cu un prepay obtinut fara CI pot obtine oricand trecerea pe abonament doar pe baza de CI. Deci factura de utilitati....ba.

Jay
Campion certificat
@Flo, poate să fie așa, in cazul tău, pentru că au un istoric în ce te privește, ca și client Orange, tu ai avut abonament mulți ani, dacă am reținut bine.. Dacă nu se mai cere nimănui altceva, în afara de CI, eu nu ma supăr.. ca nah, fiecare companie își face propria politică..