anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cesionare abonament cu rate telefon

Codrut111122334
Începător

Buna ziua

As dori sa cesionez un abonament cu rate pentru un telefon.

As dori sa stiu ce se intampla cu ratele.

Trebuie platite la incheierea contractului de cesionare, se preiau si ratele impreuna cu abonamentul, ratele raman fostului titular?

In cazul in care se preiau, vin in fiecare luna pana la terminarea lor sau vin toate ratele pe urmatoarea factura?

Multumesc

1 Soluţie acceptată‚

GeorgianaD
Moderator

Salut, @Codrut111122334 !

Ratele nu se cesionează, acestea trebuie achitate integral înainte de cesiune, împreună cu ultima factură emisă.

După ce balanța contului este zero, numărul de telefon se poate cesiona către noul titular.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

FLo1
#StarMember

Salut, 

Prin cesiune, relația contractuală cu vechiul client este închisă, noul client preluând obligațiile ce revin, însă cu un abonament actualizat și disponibil la acel moment în oferta Orange. Detalii în acest sens poți găsi aici sau aici.

Pololică
#StarMember

Salutare!

In cesiune se trec detaliile care se cesioneaza. Daca nu mai sunt multe rate (sau suma nu este asa mare cat sa afecteze bugetul pe termen scurt), recomand achitarea lor.

Totusi, cand va decidezi, vorbiti si cu agentul orange pentru confirmare.

GeorgianaD
Moderator

Salut, @Codrut111122334 !

Ratele nu se cesionează, acestea trebuie achitate integral înainte de cesiune, împreună cu ultima factură emisă.

După ce balanța contului este zero, numărul de telefon se poate cesiona către noul titular.

In urma cu un an si jumatate, am "impartit" servicii fixe + mai multe numere de telefonie mobila + rate, cesionand doua dintre abonamente (unul de telefonie mobila, celalalt pentru serviciile fixe). Desi a trebuit sa platesc in avans 50 lei (aferenti unor plati pe mobil al numarului cesionat) - suma care apoi a venit cu minus pentru ca a fost mutata impreuna cu serviciile, ratele au ramas neatinse si au fost platite luna de luna de vechiul cont/titular de contract.

Nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp, insa, din experienta personala, pot spune ca ratele au continuat sa fie platite pe vechiul cont. Nu a trebuit sa le platesc anticipat si nu au fost cesionate impreuna cu numarul de telefon aferent.