anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce inseamna "codul de abonat" alocat unei persoane?

Lile
Junior

Va salut! Am o nedumerire!

Ce inseamna "codul de abonat" alocat unei persoane - care este tot un nr. de telefon Orange, dar nu este nr. de apelare? Are același număr de cifre și trunchi de operator Orange, dar ... al cui e nr? Sau de ce are aceeași forma ca un nr. ... dacă nu e nr. de telefon?

Are cumva legătură cu firma care a achizitionat telefoane de serviciu pentru salariati și codul de abonat controlează toate numerele de apelare contractate?

De ce codul de abonat nu este același cu nr. alocat?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Orange are aproximativ 10 milioane de abonati, la care mai adaugam fostii abonati (probabil cam tot pe acolo). Daca la mine, in ianuarie 2018 aveam 0645xxxxxx, nu m-ar mira ca de atunci si pana acum sa se fi ajuns la un cod de client 0740xxxxxx, ceea ce ar putea fi numar de telefon.

PS (putin offtopic): tin minte ca la momentul liberalizarii (si inainte de inceperea portarilor) telefoniei fixe stiai la ce operator e numarul doar dupa cum incepea (fara prefix 021 pentru Romtelecom sau 031pentru privati [evident, si in functie de judet]):

  • 100.XXX.XXX era Astral/UPC (actual Vodafone)
  • 200.XXX.XXX, 300.XXX.XXX, 600.XXX.XXX si 700.XXX.XXX (Romtelecom/Telekom Comunications/Orange Comunications)
  • 400.XXX.XXX RCS
  • 800.XXX.XXX RDS

Pentru provincie, tin minte ca sa taia un 0 (in loc de 100.XXX.XXX, era 10.XXX.XXX pentru UPC).

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Pololică
#StarMember

Salut, codul de abonat este echivalentul CNP-ului in relatie furnizor-client. Uitandu-ma la fostul meu numar, vad ca are 10 cifre (similar, ca dimensiune, cu un numar de telefon), dar nu are nicio legatura cu numarul telefonic (la mine incepea cu 0645.XXX.XXX). Probabil, in cazul tau, este o coincidenta.

Legat de intrebarea de ce numarul de abonat nu este acelasi cu numarul de telefon: eu am avut 3 numere (de telefon) separate pe aceeasi factura. Crezi ca ar fi fost util sa am 3 contracte? Sau sa am un numar de telefon fix, unul de mobil, un abonament de TV si unul de internet. E mult mai usor de reperat clientul dupa un cod intern (in principiu, este un numar de ordine care este consecutiv pentru toti clientii).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Codul de abonat, din cate stiu, nu are legatura cu numarul de telefon. E un cod intern. Si nu cred ca este un numar de telefon in primul rand, motiv pentru care nici nu se poate apela. 🙂

Confuzia provine din faptul ca, la ORO, atat numerele de telefon (format standard national, de altfel) cat si codurile de abonat, sunt in general de 10 cifre. Dar cam acolo se opresc asemanarile.

Client Orange

Orange are aproximativ 10 milioane de abonati, la care mai adaugam fostii abonati (probabil cam tot pe acolo). Daca la mine, in ianuarie 2018 aveam 0645xxxxxx, nu m-ar mira ca de atunci si pana acum sa se fi ajuns la un cod de client 0740xxxxxx, ceea ce ar putea fi numar de telefon.

PS (putin offtopic): tin minte ca la momentul liberalizarii (si inainte de inceperea portarilor) telefoniei fixe stiai la ce operator e numarul doar dupa cum incepea (fara prefix 021 pentru Romtelecom sau 031pentru privati [evident, si in functie de judet]):

  • 100.XXX.XXX era Astral/UPC (actual Vodafone)
  • 200.XXX.XXX, 300.XXX.XXX, 600.XXX.XXX si 700.XXX.XXX (Romtelecom/Telekom Comunications/Orange Comunications)
  • 400.XXX.XXX RCS
  • 800.XXX.XXX RDS

Pentru provincie, tin minte ca sa taia un 0 (in loc de 100.XXX.XXX, era 10.XXX.XXX pentru UPC).

Codul meu de abonat este 0740 XXX XXX și de aici nedumerirea / confuzia creata! Normal ca exista un cod de identificare / abonat dat de către fiecare furnizor de servicii ( energie, gaze, net, etc ) dar formatele diferite de un nr. de telefon. Au o litera ceva în plus sau nu încep cu 070...

Mulțumesc!

Vio73
#StarMember

Salutare!

Este practic un număr de ordine, care arată cam pe la ce număr te afli tu în ierarhia numărului de abonați Orange, la momentul în care ai devenit abonatul acestei companii de telecomunicații. Eu, de exemplu, sunt pe la 0034..., deci pe la începuturi.

Este format din 10 cifre și nu are nicio legătură cu numărul/ numerele de telefon deținute, care pot fi de telefonie mobilă, fixă, internet, tv, etc.

 

Baftă!

 

Lile
Junior

Codul meu de abonat este 0740 XXX XXX și de aici nedumerirea / confuzia creata! Normal ca exista un cod de identificare / abonat dat de către fiecare furnizor de servicii ( energie, gaze, net, etc ) dar formatele diferite de un nr. de telefon.

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!