anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am un abonament ME 8 cu min. internationale incluse, mai trebuie sa activez serviciul international?

jova06
Junior
Am un abonament ME 8 cu min. internationale incluse, mai trebuie sa activez serviciul international? Cand vreau sa sun un nr. din Spania primesc mesaj ,,momentan accesul la acest nr. este restrictionat.''
1 Soluţie acceptată‚

jova06
Junior
Am rezolvat, aveam dezactivata optiunea ,,apeluri internationale" pe care am activat-o din My Orange, sectiunea ,,roaming si international", fara de care nu poti apela in strainatate din România. Multumesc oricum pentru pareri.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, jova06. Ești în România și încerci să apelezi un număr din Spania sau ești în afara țării? Care este prefixul folosit pentru numărul apelat?

jova06
Junior
Prefixul folosit este 3464, dar vreau sa stiu daca se poate apela fara serviciul international activat. Multumesc mult pentru ajutor.

Neaplicabil
Eu nu stiu sa trebuiasca sa activezi tu ceva... Adica, atata timp cat ai minute internationale, ar cam trebui sa ai si serviciul activat, nu? :)) Cel putin asa zice logica mea. Cat despre acel mesaj, se poate sa fie unul standard, cand userul are telefonul inchis. Am mai patit si eu sa sun si sa-mi spuna ca numarul nu e corect. :)) Doar ca exemplu. Cu toate ca numarul este corect, e acelasi numar, e salvat in agenda (deci excludem din start posibilitatea tastarii unui numar gresit), si atunci cand telefonul e deschis, se poate si apela fara probleme. Deci tind sa cred ca problema nu e la tine. Se poate sa fie ceva specific cu acel numar totusi.

FaraUnID
Campion certificat
Ai mai apelat international? A functionat? Ai mai apelar numarul respectiv? A functionat? Accesul catre anumite destinatii poate fi restrictionat accidental si din setarile telefonului tau. Spre exemplu sa nu poti apela decat numerele din agenda sau sa nu poti apela numere internationale. O alta varianta ar ca ca numarul apelat de tine sa fie unul cu format special aka numar scurt de tipul numerelor de telefon apartinand companiilor de taxi, livrari la domiciliu, diverse servicii premium, jocuri, conursuri, etc. In principiu aceste numere de telefon se pot apela doar de pe teritoriul tarii respective.

jova06
Junior
Am rezolvat, aveam dezactivata optiunea ,,apeluri internationale" pe care am activat-o din My Orange, sectiunea ,,roaming si international", fara de care nu poti apela in strainatate din România. Multumesc oricum pentru pareri.

DanielaH
Moderator
@jova06, ne bucurăm că ai rezolvat și mulțumim pentru feedback. Vom marca noi răspunsul tău ca soluție pentru a fi de ajutor și celorlalți membri. Te mai așteptăm în Comunitate.