anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am cerut o reofertare pentru unul din numere

Mihai_9
Explorator
Fugiti cat puteti de orange !
Haide-ti sa va povestesc pe scurt ! Sunt abonat al Orange din anul 1997 ! In momentul de fata detin 4 abonamente bussines la orange . Am cerut o reofertare pentru unul din numere, si am specificat ca doresc pachetul cu internet national nelimitat ! Am fost contactat de o doamna sa imi prezinte oferta dansei ! Prima intrebare a fost daca doresc o perioada contractuala de 24 de luni pentru a beneficia de o reofertare . Am spus ca nu sunt incantat de aceasta perioada contractuala , dar pot asculta oferta . Si mi-a prezentat doamna oferta . : Imi poate oferii pachetul cu internet national nelimitat de 15E TVA inclus, cu o reducere de 50% in primele 8 luni . Si am intrebat de ce doar primele 8 luni daca mi se cere o perioada contractuala de 24 de luni, iar eu nu sunt un abonat care a stat 8 luni la orange , a plecat 8 luni , si a venit iar de 8 luni. Eu de 23 de ani sunt abonat al retelei. " Asa este oferta " . A fost raspunsul doamnei. Am avut tupeul sa o intreb pe stimabila doamna ce se va intampla cu pachetul dupa cele 8 luni. Raspunsul : Pachetul isi pastreaza formatul , ramanetu cu inca 16 luni de perioada contractuala , deoarece pachetul se activeaza cu perioada contractuala de 24 de luni, dar din luna a 9-ua pana in luna 24 , pachetul va avea un cost de 15E tva inclus ( pachetul standard , care il poate obtine oricine fara nici o zi de vechime in retea. Atat este pachetul pe site orange,ro) , si ca asta este tot ce imi poate oferii dansa , daca doresc alte lamuriri sa fac o alta cerere de reofertare. Am spus din start ca nu voi accepta un pachet cu o perioada contractuala de 24 de luni , daca mi se ofera o reducere de 50% doar in primele 8 luni , dupa care raman cu un pachet standard de 15E tva inclus , pana in luna 24 ! In incheiere , am avut tupeul sa intreb cu ce ma rasplateste compania orange pe mine ca abonat cu vechime de 23 de ani, din luna a 9-ua cand expira reducerea de 50%. Raspunsul a fost simplu : nimic , ramaneti cu un pachet standard ca si un abonat nou. Putin siret din fire , cu toata stima si amabilitatea , indraznesc sa ii spun doamnei de la reofertari , faptul ca varul meu doreste sa faca o portare la orange si ar fi interesat de o oferta. Mi se spune sa las numarul de telefon al dansului, si il va contacta cu o oferta . Surpriza , sunt sunat de aceeasi doamna pe celalalt numar, cu aceeasi oferta de 15E tva inclus , cu reducere de 50% a taxei da abonament , dar de aceasta data , reducerea se ofera pe intreaga perioada . 12 sau 24 de luni , la alegerea dansului. Un abonat nou are o reducere de 50% pe intreaga perioada , si are posibilitatea sa aleaga perioada contractuala , de 12 sau 24 de luni, iar eu ca si abonat cu vechime de peste 23 de ani , primesc un pachet ce se poate activa cu o perioada contractuala exclusiva de 24 de luni , dar oferta cu reducere de 50% , este valabila doar in primele 8 luni, dupa care , ma repet , raman cu pachetul standard. Am sunat la vodafone , am dat de o doamna foarte draguta , care mi-a oferit pachetul cu internet national nelimitat la un cost de 11E TVA inclus, fara nici o zi de vechime in retea. Probabil voi mai cere o noua reofertare la vodafone , si daca voi primii pachetul la 10E TVA inclus , cu siguranta voi face portarea fara sa clipesc ! Seara minunata sa aveti , si nu va lasati pacaliti de hotii de la orange. Negociati la sange, daca nu sunteti multumiti de oferta , plecati fara sa clipiti !
15 Răspunsuri 15

FaraUnID
Campion certificat
Lucrurile acestea s-au tot discutat pe aici, nimic nou sub soare. In ultima perioada, la Orange, vechimea in retea valoreaza ZERO in momentul in care este initiata o negociere in vederea repozitionarii unui abonament sau a unui pachet de abonamente. Este arhicunoscut faptul ca la prelungire de abonament pentru 12 luni nu obtii nimic notabil in afara ofertei standard, publicata pe site-ul lor. Acel abonament de 15 euro / lunar se poate obtine fara prea mari batai de cap cu o reducere de 30% daca se alege prelungire pe 24 de luni, dar fara achizitie telefon. Conditia esentiala este sa nimeresti peste un operator dispus sa ofere acea reducere.

tomaciprian
Cunoscător
Vodafone vrea mai mulți clienți,atrăgându-i cu oferte mai bune decât la fidelizare,dupa cum se întâmplă și în cazul tău,fiindca le "fug" clientii, la fel,cum am facut si eu,ca-i o retea care a scazut foarte mult in ultima vreme. "Doar vorbe nu si fapte" ar fi trebuit sa aibe Motto-ul cei de la Vodafone. Abonamentul pe care ți l-au oferit cei de la Vodafone, este unul limitat din punct de vedere al vitezei de internet,dacă vorbim de vestitul RED14. Iar dacă nu-l mai alegi pe cel de 14 și alegi RED infinity 17,sa spunem,ca să nu mai ai așa zisa limitare,vei primi si aici o reducere,ajungând tot la suma abonamentului de la Orange.Deci, cum o dai tot la Orange e mai bine. După părerea mea, abonamentul Smart 15 este cel mai bun abonament pe care îl are piața telecom din România în momentul de față din simplul fapt că este un abonament cu adevărat nelimitat fără limitări ca la alții și cu acces în 5G.

FLo1
#StarMember
"Nu trageti in mesager!" spunea o vorba candva. Daca Orange si-a modificat politica si sacrifica abonatii precum sacrifica Ghita mioarele la Telekom, atunci la ce va asteptati la mai mult? Saracul mesager a fost doar un difuzor dornic de target, care oricum o va incasa indiferent daca facea un deal sau nu: fie pentru ca il incheia la o valoare prea mica, fie pentru ca nu-l incheia. Orange tocmai de aceea cauta abonati disperati dupa abonamente, prin acest fel inventand peste noapte "abonamentul YOXO", un fel de "neabonament Telekom". Atat timp cat exista o conexiune la internet, libertatea EXISTA, iar "informatia vocala" nu trebuie sa treaca printr-un SIM de ORANGE. Este atat de simplu daca pui consumatorul in locul lui "Ghita", iar in locul "mioarelor sacrificate" pe operatorii telecom. Primul pas este mai greu. Eu am facut acest pas de aproape 1 an si nu dau 2 bani pe nici un operator, pentru ca stiu ca sentimentul de empatie si asertivitate este reciproc. Dreptate avea Cicero cand a spus: "Justitia nihil expetit praemii".

FaraUnID
Campion certificat
Si ca tacamul sa fie complet: Dupa plecarea Deutsche Telekom din Romania in piata vor ramane doar 3 concurenti, iar ofertele vor fi si mai slabe, iar cosumatorul final va fi "prizonierul" acestora. Cum s-a intamplat si in cazul platformelor mobile: Daca in urma cu cca 10 - 15 aveai de unde alege (Windows Mobile, Symbian, Blackberry, Android, iOS), in momentul de fata avem doar Andorid si iOS. Adica 2 jucatori care au devenit adevarati colosi in domeniu, pe mana carora a ajuns o cantitate uriasa de date si care au ajuns in postura in care dicteaza discrusul. Cam asa se va inatampla si pe piata Telekom de la noi dupa disparitia Telekom, pentru ca cine detine datele controleaza discursul.

Anca07
#StarMember
Salut Mihai. Sa inteleg ca de 9 luni de zile, tu ai aceeasi nemultumire, intrucat vad acelasi subiect postat sub 3 titluri diferite (acesta fiind cel de al 3 lea) si nu stiu daca ai reusit sa faci ceva sau nu, dar totodata vad ca ai ramas in aceasta retea si nu te-ai portat. Data viitoare, iti recomand sa continui discutia in topicurile respective, pentru a nu dubla continutul. Multumesc!

Mihai_9
Explorator
Da. Pana azi am avut aceeași nemultumire, azi am rezolvat problema. Am fost contactat de cei de la voodafone si a rămas sa mi se prezinte o oferta pe email, în cursul zilei de mâine. Probabil cat de curant se va rezolva problema.

Anca07
#StarMember
Multumesc de raspuns. Sper ca noua oferta sa fie una pe placul tau.

Mihai_9
Explorator
Nu a fost pe placul meu. Am primit oferta standard. 15€ pachetul cu internetul național nelimitat. Cu perioada contractuala exclusiva pe 24 se luni. Iar pentru vechimea mea de 23 de ani în retea. Am primit reducere de 50% a taxei de abonament, dar doar în primele 8 luni. În restul de 16 luni, raman cu pachetul standard de 15€ tva inclus. Pachet care il poate obține orice abonat fără nici o zi de vechime în retea. Cumva eu am plătit abonamentul doar 8 luni în fiecare an și după a fost gratis?! , sau de ce primesc reducerea pentru vechime doar 8 luni din 24 ? Eu am plătit abonamentul luna de luna, timp de 23 de ani. Daca mi se face o reducere pentru vechime , mi se face pe întreaga perioada . Pe 24 de luni. În momentul de fata am sa studiez cu atenție oferta de la Vodafone. Daca mai reduce putin prețul la pachetele propuse azi, plec la Vodafone.

Vio73
#StarMember
Salutare Mihai! La partea cu vechimea, sunt perfect de acord cu tine, că nu se dau nici măcar doi bani pe ea! La partea cu portatul, pot fi de acord, dar trebuie făcută mișcarea aceasta periodic, pentru că altfel, vei ajunge imediat în aceeași situație și la noul operator. Sigur, trebuie și verificat dacă e în regulă cu restul, adică semnal, alte funcții, etc. În rest, fiecare face cum dorește și cum crede că îi este mai bine! Succes!

Mihai_9
Explorator
La mine s-a rezolvat problema. Am primit azi oferta de la Vodafone, care suna in felul următor : nelimitata minute, sms și mms naționale. ( la Orange nu aveți nici măcar 1 mms național ) , si in roaming see. 600 de minute internaționale pe fix și mobil, 8.40 euro+ tva. La Vodafone, la 10 euro avem minute, sms , si internetul nelimitat . Ceea ce avem si la Orange. Dar mai avem in plus și mms naționale nelimitate. Orange imi oferă același lucru dar fără mms nelimitate la 15€ tva inclus. Vodafone oferă tot ce oferă orange si in plus oferă si mms naționale nelimitate la costul de 10 euro. Clar avantaj la Vodafone din toate punctele de vedere. Aștept mâine un ultim răspuns de la Orange. Daca primesc ceva mai bun la Orange, raman in continuare abonat. Daca nu primesc ceva mai bun, plec în secunda doi, fără sa clipesc.

FLo1
#StarMember
@Mihai_9: Succes in alegerea asupra careia te vei decide in final. Totusi, daca vei alege oferta celor de la Vodafone, poate revii pe topic sa ne spui cand vei trimite primul MMS. Eu personal am oferta cu 20€ /anual. Nu cred ca o cunosti, dar desi initiez apeluri zilnic si trimit SMS mai rar, cu un wifi spot mobile sunt conectat oricand, oriunde. Mai mult de atat nu am nevoie. Un cost mai mare de atat ar fi risipa in favoarea "ciorapNet".

tomaciprian
Cunoscător
in 2020 (aproape 2021) se mai trimit MMS-uri?! :))))

Mihai_9
Explorator
Nu neaparat ca trimit mms-uri. Ideea era ca la vodafone ai mai multe avantaje la pret mai mic. Si ca sa fiu sincer cu tine, da am moment când trimit mms. Daca primesc o poza în mesaj , ca și sms, si trebuie sa trimit poza la rândul meu , nu stau sa caut în whatsapp persoana respectiva, fac poza direct în mesaj și trimit. Și de ce sa plătesc mms-urile la Orange cand la Vodafone sunt nelimitate si sunt gratis ?

Vio73
#StarMember
Întotdeauna, la portare, ai mai multe avantaje decât le ai ca și client vechi într-o rețea sau alta, lucru pe care, din păcate, nu-l rezolvă nimeni și se complac în situația asta. Așa cum bine se spunea mai sus, operatorii mizează foarte mult și pe faptul că mulți dintre clienți aleg să rămână în rețea, cu toate că ofertele sunt uneori mult mai slabe decât la portare! Fiecare alegere ce-și dorește și ce i se potrivește, iar dacă ai făcut această alegere, îți doresc succes în noua rețea și să auzim numai de bine!