Categoria
Caută informații despre produsele și serviciile Orange și ce-i nou din tehnologie. Simplu, eficient și fun.
Întrebare fară răspuns
Începând cu data de data de 31.01.2022 serviciul MMS a fost transferat pe o nouă tehnologie / platformă, iar modalitatea de accesare a conținutului primit s-a modificat.
În urma migrării a fost rezolvată și problema de AdobeFlash pentru album MMS.
Iată câteva detalii:
Răspunsuri
Sincer, nu ştiu câţi mai folosesc aşa ceva în timpurile noastre, deci cred că trebuia să se renunţe definitiv. Există aplicaţii alternative gratuite!
Mulţumim!
Mihai, da, din cate stiu, de la un anumit nr de caractere in sus, SMS-ul e considerat MMS.
Vio, asta ma intrebam si eu, cine mai foloseste MMS-uri (de bunavoie), cand avem tot felul de aplicatii de mesagerie gratis.
Da de la 160 de caractere in sus (parca) - neatentia se plateste - asta e .
Nu cred ca mai folosesc prea multi acest serviciu in conditiile in care exista alternative gratuite.
Si da, @mihai_13, daca ai depasit limita de 160 de caractere atunci SMS-ul s-a transformat automat in MMS si de aici si taxarea.
Si la mine s-au dezactivat mms. Nu cred ca vor mai fi activate vreodata.
Da, si eu ca si Mihai, l-am "folosit" fara sa vreau. :) Pe iOS, mesajele (text/imagine/video etc) se trimit in general folosind conexiunea de internet.
Acuma, unii dintre voi probabil ca ati observat unde ar fi problema. :)
Trebuie ca ambii participanti sa aiba conexiune la internet. Daca unul dintre ei nu are (de obicei cel care primeste), se face fallback pe metodele "traditionale" iar mesajul se trimite prin SMS daca e text, sau, daca e continut multimedia, prin MMS. Si uite asa, incerci sa trimiti o poza in Messages, si iti ajunge MMS pe partea cealalta. :)
E adevarat ca serviciul e antic, si, dupa parerea mea, taxat in continuare foarte mult, dar are si el momentele lui de utilitate. :) Asa ca, daca aceasta mutare a venit si cu un upgrade la felul in care functiona pana acum (si imi amintesc ca dadea si niste erori SSL la un moment dat, si nu mergea primirea cand aveai datele mobile active, dar erai pe WiFi)...well, nu pot decat sa ma bucur. Mie unul mi se pare o treaba buna. :)
Mulțumim, însă nu cred că vor mai fi folosite mms-urile. Le-a apus vremea.
Salut! Am observat că petreci timp în Comunitatea Orange, dar nu te-ai înscris încă.
Dacă te inscrii și devii membru, poți adresa întrebări în comunitate, poți să ajuți și tu alți membri și poți câștiga puncte, badge-uri și să te bucuri de multe alte beneficii!
Întotdeauna există cineva care te poate ajuta să afli răspunsul la o întrebare.