Mă mut în Germania, dar as vrea să rămân in rețeaua Orange

Cipola
Începător
Bună seara tuturor!
Apelez la voi, dragilor, în speranța că știți mult mai bine decât mine cum aș putea proceda.
Mă voi muta curând in Germania și aș dori să rămân în rețeaua Orange. Aș vrea să am roaming, să îi pot suna pe cei rămași acasă, să pot fi sunată, apelată si bineînțeles net.
Reîncărc cu minute sau credit?
Prea multe întrebări, știu...îmi cer scuze.
Vă rog frumos, îndrumați-mă cum să fac.
Va mulțumesc frumos anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Cipola: Bun venit în Comunitate. Mai întâi, utilizarea unui număr Orange în străinătate este condiționată de activarea roamingului, iar acesta se poate activa pentru orice opțiune de 10+ euro. Din păcate resursele (voce/date) ale opțiunii nu vor putea fi folosite decât până în 60 de zile (în ideea că ai folosit înainte să pleci SIM-ul și în țară), întrucât resursele trebuie folosite în ultimile 120 de zile preponderent NAȚIONAL. Dar activând lunar roamingul vei putea utiliza credit, deși este ceva mai costisitor și pe termen lung neproductiv. SFAT: încearcă să utilizezi un SIM cu număr local și îți va fi mai bine, atât pentru a apela cât și pentru a fi apelată.

4 Răspunsuri 4

Razvan
#StarMember
La începutul perioadei, când te vei muta în Germania vei putea utiliza EO de 10 euro+tva, cca 60 de zile, după va trebui să reîncarci cartela cu credit și să utilizezi servicii la tarife mici în SEE. Pe termen mai lung, cel mai bine îți cumperi un nr local și în paralel pui credit pe nr. Orange ca să te te sune cei din țară (familia, prieteni).

FLo1
#StarMember
@Cipola: Bun venit în Comunitate. Mai întâi, utilizarea unui număr Orange în străinătate este condiționată de activarea roamingului, iar acesta se poate activa pentru orice opțiune de 10+ euro. Din păcate resursele (voce/date) ale opțiunii nu vor putea fi folosite decât până în 60 de zile (în ideea că ai folosit înainte să pleci SIM-ul și în țară), întrucât resursele trebuie folosite în ultimile 120 de zile preponderent NAȚIONAL. Dar activând lunar roamingul vei putea utiliza credit, deși este ceva mai costisitor și pe termen lung neproductiv. SFAT: încearcă să utilizezi un SIM cu număr local și îți va fi mai bine, atât pentru a apela cât și pentru a fi apelată.

Cipola
Începător
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri, m-ați ajutat foarte mult! Mulțumesc!

FaraUnID
Campion certificat
Prin definitie roaming-ul este pentru calatorii ocazionale in afara tarii respectand principiul utilizarii rezonabile a resurselor. Pe romaneste, dupa cca 3 luni de utilizare preponderenta in roaming acel numar va fi restrictionat. Poti pastra legatura cu cei ramasi acasa via internet utilizand servicii de video calling precum Skype, Zoom, Facebook Messenger, Signal, Telegram, MeWe, Google Meet, Teams, etc.