Care e diferenta intre abonament Orange "Personal" si "Pe firma "?

iuiu88
Cunoscător
Sunt foarte curioasa care sunt beneficiile pentru civili, oameni de rand si cele pentru firme, business ?
1.Care este procesul in a face un abonament pe firma, ce implica ?
2. Exista o diferenta de pret notabila intre aceste 2 categorii ?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Prima diferenta o reprezinta actele necesare incheierii abonamentelor.

In cazul persoanelor fizice este nevoie de carte de identitate in original si in anumite cazuri si o factura de utilitati.

Pentru persoane juridice situatia difera si e nevoie de:

- certificatul de inmatriculare de la Registrul Comertului;

- statutul firmei sau ultima cerere de mentiuni de la Registrul Comertului;

- certificatul de inregistrare in scopuri de TVA pentru persoanele juridice plătitoare de TVA;

- cartea de identitate a persoanei care semneaza contractul de abonament Orange.

In plus, persoana respectiva trebuie sa aiba asupra sa si stampila societatii pe care o reprezinta.

O alta diferenta o reprezinta factura emisa care in cazul firmelor se contabilizeaza si se deduce din cheltuieli.

Si difera mult si beneficiile oferite in cazul abonamentelor pentru firma care contin mai multe resurse necesare unui numar ridicat de utilizatori. De asemenea Orange le ofera si beneficiul de a lua in rate case de marcat.

Detalii despre ofertele pentru firme aici https://www.orange.ro/business/

8 Răspunsuri 8

Razvan
#StarMember
La abonamentele pe persoana fizica, prețul este mai mic și nu este garantata o viteza a datelor, pe când la cele juridice plătești un preț mai mare și deobicei se garantează banda de internet de 50/100 Mbs, mai ales pe fix, pe mobil e posibil sa nu se garanteze. Un abonament pe persoana juridica se poate contabiliza și deduce cheltuielile în cadrul firmei.

Jay
Campion certificat
Pentru firme se cer mai multe documente si stampila firmei... si sunt alte tipuri de abonamente fata de cele pentru persoane fizice.. teoretic mai mult inseamna mai putin, ca si in alte domenii de altfel, adica, pentru mai multe abonamente si servicii, daca imparti totalul, platesti mai putin pe fiecare decat daca ai avea un singur abonament / serviciu.. https://www.orange.ro/business/ https://www.orange.ro/abonamente/

FaraUnID
Campion certificat
Pentru a contracta un abonament pe firma este evident faptul ca trebuie sa detii o firma. Un exemplu de abonamnet de voce tip business in oferta standard pentru o companie medie este Business Mobile 25 la pretul de 25 euro / luna FARA TVA cu resurse ce acoperă nevoile de comunicare atât în țară, cât și în străinătate pentru cele mai frecvente tipuri de utilizare: - Apeluri nelimitate naționale, în țările membre SEE și internațional către rețele fixe din UE - 600 minute pentru apeluri internaționale către rețele mobile din UE - 150 minute internaționale către orice rețea din întreaga lume - 15 GB de trafic la viteze 4G+ - 200 unități pentru apeluri și SMS în roaming Restul lumii - 300 unități de date pentru net în roaming Restul lumii Dacă dorești să achiziționezi noi abonamente de voce și/sau date, apelează 776 (apel gratuit din rețeaua Orange) sau numărul 0374447766 (apel taxabil). Un consultant Orange îți stă la dispoziție de luni până vineri, între orele 9:00 și 18:00. De asemenea, ne poți contacta prin intermediul formularului online https://www.orange.ro/consultant/

Vio73
#StarMember
Abonamentele sunt pentru persoane fizice și persoane juridice. Prin ,,personal " înțelegi că sunt pentru persoane fizice (adică eu, Ion, mă abonez la Orange), iar pe firmă, înseamnă că sunt pentru persoane juridice (de exemplu Carrefour România are multe telefoane la Orange). Abonamentele pentru persoane fizice diferă de cele pentru persoane juridice diferă. De ce? Pentru că Ion e de unul singur, iar la firmă-s mulți Ioni. Glumesc, desigur! Abonamentele pentru persoane fizice le găsești aici: https://www.orange.ro/abonamente/ Abonamentele pentru persoane juridice sunt aici: https://www.orange.ro/business/

Laura_cio
Senior
Abonamentele pentru business-uri sunt simplu de personalizat in funcție de nevoile angajaților: internet și minute oriunde in lume, portofoliu variat de smartphones. Probabil, la preț este diferit fata de cele ale persoanelor fizice.

Miha_Z
#StarMember

Prima diferenta o reprezinta actele necesare incheierii abonamentelor.

In cazul persoanelor fizice este nevoie de carte de identitate in original si in anumite cazuri si o factura de utilitati.

Pentru persoane juridice situatia difera si e nevoie de:

- certificatul de inmatriculare de la Registrul Comertului;

- statutul firmei sau ultima cerere de mentiuni de la Registrul Comertului;

- certificatul de inregistrare in scopuri de TVA pentru persoanele juridice plătitoare de TVA;

- cartea de identitate a persoanei care semneaza contractul de abonament Orange.

In plus, persoana respectiva trebuie sa aiba asupra sa si stampila societatii pe care o reprezinta.

O alta diferenta o reprezinta factura emisa care in cazul firmelor se contabilizeaza si se deduce din cheltuieli.

Si difera mult si beneficiile oferite in cazul abonamentelor pentru firma care contin mai multe resurse necesare unui numar ridicat de utilizatori. De asemenea Orange le ofera si beneficiul de a lua in rate case de marcat.

Detalii despre ofertele pentru firme aici https://www.orange.ro/business/

TheSpecialist
Maestru
Din câte am observat la mulți prieteni care au abonamente pe firma, oferta de telefoane este mult mai generoasa. Ei își schimba frecvent telefoanele și de multe ori nu plătesc nimic pe ele. Vorbim aici de telefoane de top.

DanielaH
Moderator
@iuiu - dacă apreciezi că răspunsurile pe care le-ai primit te-au ajutat, marchează-l pe cel mai bun ca soluție. În felul acesta îi vei ajuta și pe ceilalți membri să găsească mai usor informațiile dorite. Mulțumim!