anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

YOXO cu pașaport romanesc

LO
Începător

Buna ziua,

Se poate activa un nou abonament YOXO numai cu pașaportul romanesc (fără buletin)?

Use case: Cetatean roman cu domiciliul în străinătate care dorește șa folosească serviciul pentru câteva luni pe an și vrea sa folosească un esim, fără sa mai viziteze magazine Orange.

Multumesc,

LO

 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

FLo1_0-1707281790496.png

@LO: Bun venit în Comunitatea Orange. Din păcate, înregistrarea utilizatorului în aplicație se face DOAR utilizând cartea de identitate. Detalii despre acest aspect regăsești aici: ”In vederea utilizarii Aplicatiei, Clientul trebuie sa descarce Aplicatia YOXO din App Store sau Google Play si sa parcurga urmatorii pasi: inregistrarea in Aplicatie cu un cont Orange sau crearea unui cont nou prin zAplicatie (sunt necesare a fi completate 2 campuri: username si parola), configurarea resurselor de internet mobil, alegerea numarului de telefon (existent sau nu), scanarea cartii de identitate, adaugarea adresei de livrare, validarea datelor cardului bancar si validarea finala a comenzii facute. 

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

FLo1
#StarMember

FLo1_0-1707281790496.png

@LO: Bun venit în Comunitatea Orange. Din păcate, înregistrarea utilizatorului în aplicație se face DOAR utilizând cartea de identitate. Detalii despre acest aspect regăsești aici: ”In vederea utilizarii Aplicatiei, Clientul trebuie sa descarce Aplicatia YOXO din App Store sau Google Play si sa parcurga urmatorii pasi: inregistrarea in Aplicatie cu un cont Orange sau crearea unui cont nou prin zAplicatie (sunt necesare a fi completate 2 campuri: username si parola), configurarea resurselor de internet mobil, alegerea numarului de telefon (existent sau nu), scanarea cartii de identitate, adaugarea adresei de livrare, validarea datelor cardului bancar si validarea finala a comenzii facute. 

Pololică
#StarMember

Salutare!

Daca pasaportul este CRDS, nu poate. Este necesar domiciliul in Romania.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Ceea ce vrei tu (sau cine intra in acel use case), nu se poate.

1. pentru Yoxo, iti trebuie o carte de identitate, nu pasaport

2. nu stiu de ce dorinta de a avea neaparat eSIM, personal consider ca este mai degraba un moft decat o necesitate in momentul de fata, si, dupa cum vei vedea mai departe, mai mult te incurca decat sa te ajute

3. nu mi-e foarte clar de ce Yoxo si nu Prepay, cu atat mai mult cu cat se va folosi doar cateva luni pe an.

Ca sa rezolvi problema pasaportului, varianta ar fi fost achizitionarea unui prepay. Dar daca vrei eSIM, si nu vrei sa faci un drum intr-un shop…ramai fara optiuni. Pentru ca, cu toate ca exista eSIM la prepay, momentan necesita un drum intr-un Orange Shop. Cand/daca se va putea face generarea unui profil eSIM din contul My Orange, lucrurile vor deveni poate mai usoare. Pana atunci insa…varianta este cu un drum intr-un Shop.

Client Orange

La punctul 2, m-as gandi la IPhone 14/15 model de State. Fizic, nu are cum sa bage SIM... fizic. Ar fi singurul impediment (la prima vedere).

M-as mai gandi la faptul ca, pentru 9 lei/2E pe luna, ar putea pastra abonamentul pentru lunile in care nu are nevoie la un cost minim sau sa poata activa la necesitate un numar cu urmarea procedurii de deschidere.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, corect. In cazul asta, da, este o limitare hardware, si acolo chiar nu exista solutie. Am presupus ca acel roaming este intr-o tara din Europa, si modelele (chiar si de iPhone) vandute aici sunt si cu slot fizic.

Dar da, ai dreptate. Daca vorbim de un iPhone din US…nu prea avem ce face.

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Salut @LO

Din păcate implementarea aplicației stie sa citească doar date din BULETIN ROMANESC, ceea ce este un neajuns dar si un rău pentru pentru alti locuitori din Romania ca in cazul tau care vor sa folosească serviciul.

O soluție pentru tine ar fi sa folosești un cont creat de alta persoana cu buletin romanesc iar pentru plata sa folosești cardul tau bancar. Tot așa te poate adaugă cineva in contul sau si sa ii trimiți lunar sau cand ai nevoie taxa pe abonament.

Din păcate, ”cetățeanul român” fără carte de identitate, atât timp cât nu are numărul configurat de pe teritoriul românesc, NU va putea utiliza / configura NICI UN număr Orange direct în roaming. Sau cel puțin eu încă nu am citit despre ”activarea unui număr nou din roaming”.

Eu am înțeles ca se vrea utilizarea naționala a serviciului si nu in Roaming. Vi in Romania, activezi eSIM il folosești 2-3 luni, apoi pleci si uiți de el, cand te întorci activezi eSIM-ul si il folosești din nou. Eu asta am înțeles.

Mda, pare viabilă și varianta asta. Atunci ar fi mai simplu cu prepay. Eu am crezut că vrea să evite magazinele, pt că nu e in țară.

Dacă e ”vizitator în România”, atunci DA, corect. Atât doar că dacă se dorește păstrarea numărului, Yoxo nu e o alternativă fără plată, PPY-ul fiind indicat în această situație.

Daca "se uita" nu-si prea are rostul din moment ce se inchide daca nu se face reincarcarea (cu folosirea unui card pe care nu se pun bani pentru altceva). Mai util ar fi un prepaid pe eSIM (chiar daca face drumul la Shop/Store) si, incarca/cumpara valabilitate pentru mentinere daca are nevoie de numar.

Totusi, poate ar fi bine sa-si faca un calcul care din variante i-ar conveni mai mult: Yoxo (desi, fara buletin de RO nu prea se poate) sau prepay. Personal, as merge pe a doua varianta pentru a nu face complicatii.

delfinas
#StarMember

Ce inseamna "cateva luni pe an"? Stii ca roamingul e doar pt deplasari temporare in strainatate, nu pt rezidenti in alte tari. In anumite conditii, prietenul isi poate face si CI romaneasca, dar ce te faci cu depasirea limitei rezonabile de consum in roaming?