anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Trecere pe YOXO

dragosbrm
Explorator entuziast

Salut! Am un număr de prepay pe care aș vrea să il trec pe yoxo pentru ca vreau să păstrez numărul. Dar aș vrea pe data de 25 pentru ca atunci să fie facturarea. Este vreo problema daca numărul are perioada de activitate pana pe 20 martie si eu vreau sa il trec pe yoxo pe 25 martie?

1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember

Salut @dragosbrm., 

Nu este o problema, in captura de ecran scrie ca mai ai perioada de gratie pana pe 17 aprilie. Poti aștepta pana pe 25 si faci atunci trecerea. Ca si utilizator YOXO din 2021 pot spune ca nu am avut niciodată probleme, l-am setat odată in aplicație abonamentul si a mers de la sine. Am mai schimbat odată abonamentul cand a apărut cel de 9 lei. Recomandarea mea e sa folosești un card Mastercard si sa ai bani tot timpul pe el atunci cand urmează sa se facă plata facturii.

Atâta timp cand nu te joci prin aplicație in a schimba cardul de 10 ori pe luna, sau a bloca cardul cand știi ca trebuie sa se facă plata, sau a nu avea bani pe card cand la fel știi ca urmează sa se facă plata sigur nu o sa ai probleme. Asa cum am spus, il setezi si uiți de el, restu merge de la sine. Cu 24 ore înainte de plata o sa primești si un sms in care ti se spune sa te asiguri ca ai bani pe card.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Anonim
Neaplicabil

Cartela prepay este Orange ?

Totuși poți păstra numărul și la cartela ce te-a determinat să alegi yoxo.

dragosbrm
Explorator entuziast

da! este prepay orange. ideea e ca la yoxo e 9 lei, iar la prepay e 30. nu folosesc numărul, doar îl păstrez pentru că il am inrolat in mai multe locuri

Anonim
Neaplicabil

Pai daca nu îl folosești de ce nu îi prelungești perioada de gratie printr-o singura incarcare.

Screenshot_2024-03-16-13-37-52-346_com.orange.contultauorange-edit.jpg

dragosbrm
Explorator entuziast

pai si sigur nu se inchide? il am de foarte multi ani si nu as vrea să il pierd

Nu va fi activ (pentru a apela) dar vei putea primi apeluri și SMS pe acest număr. Pe scurt, în perioada de grație. Succes. 

Anonim
Neaplicabil

Atât timp cât ai credit pe ea și mai primești un telefon din când în când nu se închide.

Se închide doar daca expira perioada de gratie.

https://www.orange.ro/help/ce-nseamn-valabilitate-opiune-i-valabilitate-cartela-prepay-9568 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Si eu care credeam ca vrei sa pui Yoxo pe Nokia 3310. 🙂 Nu e tocmai imposibil sa folosesti Yoxo pe Nokia 3310. Doar ca trebuie intai activat de pe un alt telefon mai "modern". :))

Revenind la intrebarea ta. Probleme nu ar trebui sa fie, atata timp cat numarul e activ. Si ca sa fie activ, trebuie sa fie inca in perioada de gratie (de regula 300 de zile, dar depinde de reincarcari). Perioada de activitate a creditului nu te incurca cu nimic. Important e sa nu lasi sa expire SIM-ul.

Iar pentru primit...nu ai nevoie efectiv de nimic. Deci, la fel de bine il poti pastra pe prepay, si nu-l mai reincarci decat eventual o data pe an, cu 5 euro.

Client Orange

dragosbrm
Explorator entuziast

Daa, la inceput a fost in 3310. Este abonamentul din Iulie 2004. Nu am putut să il mut pe numele meu, așa că l-au inchis. Anul acesta facea 20 de ani de orange😑

Am zis ca macar numarul să-l pastrez

Anonim
Neaplicabil

Părerea mea personala este ca daca nu prea folosești cartela prepay sa nu te încurci cu yoxo.

La yoxo mai degraba riști să îl pierzi.

RafaHelper
#StarMember

Salut @dragosbrm., 

Nu este o problema, in captura de ecran scrie ca mai ai perioada de gratie pana pe 17 aprilie. Poti aștepta pana pe 25 si faci atunci trecerea. Ca si utilizator YOXO din 2021 pot spune ca nu am avut niciodată probleme, l-am setat odată in aplicație abonamentul si a mers de la sine. Am mai schimbat odată abonamentul cand a apărut cel de 9 lei. Recomandarea mea e sa folosești un card Mastercard si sa ai bani tot timpul pe el atunci cand urmează sa se facă plata facturii.

Atâta timp cand nu te joci prin aplicație in a schimba cardul de 10 ori pe luna, sau a bloca cardul cand știi ca trebuie sa se facă plata, sau a nu avea bani pe card cand la fel știi ca urmează sa se facă plata sigur nu o sa ai probleme. Asa cum am spus, il setezi si uiți de el, restu merge de la sine. Cu 24 ore înainte de plata o sa primești si un sms in care ti se spune sa te asiguri ca ai bani pe card.

Anonim
Neaplicabil

Risipa de bani daca el nu folosește cartela.

Plus la yoxo pot apărea erori de procesare plata prea multe bătăi de cap.

Poți încărca o data pe an prepay si stai liniștit.

dragosbrm
Explorator entuziast

Am avut multe numere pe yoxo, inca mai am, si am aceeasi parere ca si tine. Oricum nimeni nu prea imi poate schimba parerea cu una cu doua.

Sunt foarte multumit de tot ce tine orange. Am renuntat la telekom dupa 11 ani, m-au determinat foarte multe lucruri.

 

Multumesc pentru raspuns! Credeam ca daca nu mai am perioada de activitate nu il mai pot muta in YOXO.

Exact @dragosbrm, ai dreptul sa alegi ce vrei tu. Multa bafta!

Anonim
Neaplicabil

Nimeni nu a încercat să îți schimbe părerea pur și simplu am oferit o alternativă având în vedere că ai afirmat că nu folosesti cartela.

Decizia finală îți aparține în totalitate.

Sper sa ai o tranziție usoara și fără probleme spre yoxo.