anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Neflix va scadea si pretul abonamentului odata streamingul limitat la SD?

Ascary
Campion certificat
Ma gandesc ca Netflix-ul ar trebui sa scada si pretul abonamentelor full odata cu streamingul doar in format SD.Adica nu mi s-ar parea corect sa platesc pentru streaming 4K si sa vad filmele in SD. Voi ce ziceti?
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
La cum vad eu problema, Netflix si Youtube au fost fortati sa faca aceasta limitare pentru a face fata volumului crescut de consum. Este drept, prin asta isi scad si ei o parte din costurile operationale aferente fiecarei vizionari in parte, insa costurile sunt oricum mai mari pe fondul varfului de cerere (care duce la alocarea si plata multor resurse suplimentare pe partea de servere), iar daca nu au si un volum semnificativ de noi abonati asta se traduce in scaderea marjei de profit sau poate chiar intrarea pe teritoriul negativ. In plus, daca nu faceau aceasta limitare riscau sanctiuni. Din punct de vedere strict personal, nu cred ca au motiv sa scada abonamentele. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Jay
Campion certificat
Eu una sunt de acord.. Pentru nopțile cand nu voi avea somn si pentru zilele cand nu voi mai putea duce atatea stiri depresive... Mai ales că am văzut multe reclame si m-am tot gândit sa-mi fac si eu abonament, dar, stiam ca n-am timp să mă uit.. Acum, se pare ca avem tot timpul din lume... :) In timp, cred ca se vor lua, încet încet și alte măsuri, menite să păstreze clienții, eu asa vad, chiar dacă la niște costuri mai mici, decât să rămână fără, pentru ca unii nu vor mai putea plăti..

Laura_cio
Senior
Normal așa ar trebui. Cred ca se vor lua măsuri odată ce a fost ridicată problema.

Vio73
#StarMember
Nu cred să se întâmple asta, dar este posibil. Oricum, scăderea calității e independentă de voința lor!

Miha_Z
#StarMember
Ar fi bine. Practic ar trebui sa se plateasca in functie de calitatea oferita.

Trixen_old
Cunoscător
La cum vad eu problema, Netflix si Youtube au fost fortati sa faca aceasta limitare pentru a face fata volumului crescut de consum. Este drept, prin asta isi scad si ei o parte din costurile operationale aferente fiecarei vizionari in parte, insa costurile sunt oricum mai mari pe fondul varfului de cerere (care duce la alocarea si plata multor resurse suplimentare pe partea de servere), iar daca nu au si un volum semnificativ de noi abonati asta se traduce in scaderea marjei de profit sau poate chiar intrarea pe teritoriul negativ. In plus, daca nu faceau aceasta limitare riscau sanctiuni. Din punct de vedere strict personal, nu cred ca au motiv sa scada abonamentele. 🙂

Vio73
#StarMember
Dacă sunt forțați să scadă calitatea, nu cred că vor scădea și prețul, mai ales că acum cererea va fi din ce în ce mai mare ( probabil).