anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

CI Modul Viaccess 1.3 pe TV cu standard de decodare 1.4

nigel
Explorator

Hi, ma adresez in special celor care folosesc CAM modul pe Satelit si care si-au cumparat in ultimul timp un TV cu standard de decodare 1.4.

Deci intrebarea e pentru cei care au asa ceva PE SATELIT: functioneaza CAM Modul-ul de la Orange cu standardul de 1.3 in noile TV-uri cu standard-ul de decodare 1.4 ???? Intreb asta ca sa stiu ce fac.... imi i-au sau nu TV nou cu noul standard!

De exemplu Samsung scrie pe Homepage al lor ca.... pentru TV-urile cu sandard-ul de decodare pentru CAM module de 1.4 functioneaza CAM-urile 1.3 si 1.4.... asta in teorie.... in practica ar fi net daca cineva.... sau poate cei de la Orange prin birourile lor (asa intr-o mica pauza), ar baga un CAM modul de al lor intr-un astfel de tv.... si sa spuna daca functioneaza 🙄

Merci

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut, @nigel!

Am întrebat colegii de la departamentul tehnic și ne-au spus că funcționează.  

Aceste device-uri sunt fabricate conform standardului (ETSI TS 103 205), deci indiferent că vorbim despre un TV sau un CAM, sunt obligatoriu backwards compatible.

 

Așadar, un TV cu CI+ 1.4 trebuie să fie intotdeauna compatibil cu versiunile anterioare de Common Interface.

Deci îți poți cumpara linistit televizorul cu v1.4 și să-l folosești atât cu v1.3, cât si cu v1.4 .

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

DanielaH
Moderator

Salut, @nigel!

Am întrebat colegii de la departamentul tehnic și ne-au spus că funcționează.  

Aceste device-uri sunt fabricate conform standardului (ETSI TS 103 205), deci indiferent că vorbim despre un TV sau un CAM, sunt obligatoriu backwards compatible.

 

Așadar, un TV cu CI+ 1.4 trebuie să fie intotdeauna compatibil cu versiunile anterioare de Common Interface.

Deci îți poți cumpara linistit televizorul cu v1.4 și să-l folosești atât cu v1.3, cât si cu v1.4 .

Merci