anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am uitat denumirea satelitului pt TV Orange

Romaniacanino12
Începător
Sunt abonat TV Orange Romania și mi s-a dereglat antena și acum nu am semnal. am uitat numele satelitului ASTRA 5 si in rest nu știu.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
Campion certificat
Salutare! Da, este Astra 5B, la 31,5 grade est, dar ai mai grijă să umbli foarte fin cu antena, pentru că îi poți strica elevația și e foarre greu de reglat după aceea. Trebuie să intri la setările de semnal ale receptorului ( în tv) și apoi să miști foarte fin de antenă ( stânda și dreapta apoi) și aștepți mai mult de 5 secunde ca să apară semnalul, pentru că nu apare instantaneu. Deci dai puțin și aștepți, iar mai dai, iar aștepți și tot așa. Indicat ar fi să ai tv-ul lângă tine ( afară) sau să te ajute cineva care să îți spună nivelul semnalului tot timpul. Să ne spui cum.ai făcut! Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Erowan
Junior entuziast
Astra 5B situat la 31,5 grade est. Cu o căutare găseai răspunsul dat de colegul Răzvan într-un alt topic. spor la reglaje

Vio73
Campion certificat
Salutare! Da, este Astra 5B, la 31,5 grade est, dar ai mai grijă să umbli foarte fin cu antena, pentru că îi poți strica elevația și e foarre greu de reglat după aceea. Trebuie să intri la setările de semnal ale receptorului ( în tv) și apoi să miști foarte fin de antenă ( stânda și dreapta apoi) și aștepți mai mult de 5 secunde ca să apară semnalul, pentru că nu apare instantaneu. Deci dai puțin și aștepți, iar mai dai, iar aștepți și tot așa. Indicat ar fi să ai tv-ul lângă tine ( afară) sau să te ajute cineva care să îți spună nivelul semnalului tot timpul. Să ne spui cum.ai făcut! Succes!

Romaniacanino12
Începător
Mulțumesc am reușit.

DanielaH
Moderator
@Romaniacanino123?, ne bucurăm că ai rezolvat și te mai așteptăm în Comunitate. Poți marca răspunsul care te-a ajutat cel mai mult ca soluție.

Vio73
Campion certificat
Foarte bine!