anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Precomanda iPhone 16 Pro Max

RaulC
Începător

Salut! 

Am facut precomanda la iPhone 16 Pro Max si sunt curios, din data de 20 cat timp dureaza sa ajunga telefonul?

Multumesc! 

1 Soluţie acceptată‚

https://www.tuaw.com/2024/09/15/iphone-16-pro-max-preorders-face-immediate-shipping-delays/

https://discussions.apple.com/thread/255755620?sortBy=rank

https://www.tomsguide.com/phones/iphones/iphone-16-pro-delays

3 surse care spun ca vor fi intarziere (asa cum zice si @OrangeAssistant ) din cauza stocurilor producatorului.

Ca regula generala:

  • avem o perioada de precomanda (cand, atat operatorii, cat si magazinele) cer comenzi de la clienti. Producatorul (Apple) are o situatie a stocului existent inainte de lansare si face livrari (sub comenzi) pentru disponibilitate imediata.
  • perioada ulterioara precomenzilor, cand, teoretic, se livreaza "surplusul" de stoc fata de precomenzi

Pe parcusul anului (de dupa lansare) se livreaza "constant" catre toti (magazine si operatori) pentru acoperirea precomenzilor si comenzilor.

Totusi, daca vrei un model anume (nu stiu, Pro Max 1TB roz bonbon) care nu are cautare mare (sau mult prea mare fata de estimari), se va face o "lista de asteptare". Aici, in functie de ce parte a baricadei se afla produsul (prea putin cautat sau mult prea cautat), asteptarea s-ar putea dureze mai mult sau mai putin.

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Muchalucha
Explorator entuziast

Trebuie sa scrie in emailul de confirmare comanda!

Vio73
#StarMember

Salutare!

La precomandă, termenele sunt estimative. Mai ales la brandul ales!

Sper să îți vină cât mai repede și să te bucuri de el!

Succes!

delfinas
#StarMember

Din experiența altor modele, va dura ceva, e în funcție de cum livrează producătorul. Apple are o problemă cu livrarea.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Sper sa nu se ajunga ca in anii trecuti la saptamani. Un coleg de munca (facuse precomanda in prima zi la emag) i-a venit la inceput de februarie telefonul (13 Pro Max de 512GB). A zis ca face "afacere" (da comanda printre primii si trebuie sa-i vina mai repede). S-a lecuit. De atunci facem comanda prin primavara-vara.

PS: unul din motivele pentru care nu luam tablete Apple la abonamentele firmei este fix problema livrarilor. Nu ne permitem sa "stam pe bara".

Muchalucha
Explorator entuziast

Dar nici cum am sesizat eu ca pe comunitatea orange se plangeau oamenii ca nu le sunt livrate telefoanele si la o firma ploua cu ele.

Una este Emag si Altex si alta Orange. Orange a oprit procesul de precoamanda, deci si-au facut plinul. O asteptare indelungata nu se justifica. Altex sau Emag inca au precomenzi. Orange nu mai are nimic pe stoc. Acum sigur ca nu ajung daca probabil onoreaza alte comenzi peste rand cu favoruri. Exista o comunicare cu importatorul si ala la randul lui comunica si primeste raspunsuri. Hai sa nu ne facem ca trimite Apple 5 bucati pe luna. 

https://www.tuaw.com/2024/09/15/iphone-16-pro-max-preorders-face-immediate-shipping-delays/

https://discussions.apple.com/thread/255755620?sortBy=rank

https://www.tomsguide.com/phones/iphones/iphone-16-pro-delays

3 surse care spun ca vor fi intarziere (asa cum zice si @OrangeAssistant ) din cauza stocurilor producatorului.

Ca regula generala:

  • avem o perioada de precomanda (cand, atat operatorii, cat si magazinele) cer comenzi de la clienti. Producatorul (Apple) are o situatie a stocului existent inainte de lansare si face livrari (sub comenzi) pentru disponibilitate imediata.
  • perioada ulterioara precomenzilor, cand, teoretic, se livreaza "surplusul" de stoc fata de precomenzi

Pe parcusul anului (de dupa lansare) se livreaza "constant" catre toti (magazine si operatori) pentru acoperirea precomenzilor si comenzilor.

Totusi, daca vrei un model anume (nu stiu, Pro Max 1TB roz bonbon) care nu are cautare mare (sau mult prea mare fata de estimari), se va face o "lista de asteptare". Aici, in functie de ce parte a baricadei se afla produsul (prea putin cautat sau mult prea cautat), asteptarea s-ar putea dureze mai mult sau mai putin.

Este un iPhone 16 Pro Max de 1TB White Titanium. Sper ca până la începutul lunii să ajungă :))

Te-ai aruncat, nu gluma. Ori la bal, ori la spital... 🤣

Din amintiri, varianta de Pro Max de 1TB este cea mai rar comandata din toate (fiind, practic, cel mai scump model).

Deci după câte înțeleg, îl primesc când zboară porcul :))

Nu chiar, dar s-ar putea sa il primesti mai tarziu decat te astepti tu.

Muchalucha
Explorator entuziast

Problema este ca daca au dat la absolut toate precomenzile de peste tot magazin fizic, firme, online aceeasi data va iesi rau cu nemultumiri si inimi frante. Plus contracte unde se decaleaza executarea lor si asta nu este bine. Plus impresia pe care o lasa Orange an de an. Este simplu sa spui producatorul este vinovat. O fi cand ti-a promis 200 bucati la o data si vine cu 50 la alta data. Dar imi este greu sa cred ca producatorul nu stie ce face si ce implica. 

Muchalucha
Explorator entuziast

Linkurile vorbesc despre comenzile din USA directe catre Apple. iPhonurile se deosebesc radical dupa zonele geografice. Apoi Apple nu a incetat precomenzile ele continua si se tin de datele pe care le comunica clientilor. Noi citim despre date ca sa avem o idee despre datele pe care le vom primi cand facem comenzi la ei direct. Aia care fac precomenzi si acum. 

Orange are el o problema ca nu se gandeste din timp cel tarziu august. Care sunt contractele eligibile la prelungire, cam cati ar face comenzi, etc. Care schimba deviceurile anual, etc. Sedinte cu sefii de magazine fizice, online si agentii care au grija de firme. Ar pune cap la cap estimarile si ar face precomenzi ei din timp. Ca sa stie si Apple, importatorul in Europa si asta din Romania pe ce se bazeaza. Productia incepe din iulie cel tarziu. 

Daca tu comanzi 200 si accepti precomenzi apoi din toate partile si se strang 500 normal ca ai o problema. Apoi mai vii si cu pe ochi frumosi, peste rand etc. Sigur ca se creaza debandada. Precomenzile tarzii sigur ca primesc date mai indepartate de livrare. Dar de aici pana la a incepe sa triezi tu dupa alte criterii este discretionar, abuziv, pagubitor si creaza disfunctii la comenzi.  

O precomandă pe data de 14 la ora 5 este considerată târziu sau e ok? 

Muchalucha
Explorator entuziast

Din cate imi amintesc cand terminau ceea ce estimasera ei, terminalele erau scoase ca fiind stoc epuizat. Daca ai reusit sa faci comanda teoretic ar trebui sa te incadrezi in disponibilitate. Stiu ca am vazut pe site ca iphone 16 pro max de 1tb s-a comandat greu si erau ultimele disponibile. Cele de 256 si 512 erau deja epuizate. Ce data ai primit de livrare in email? mai devreme sau mai tarziu de 25 septembrie? Faptul ca precomenzile sunt inchise inseamna ca s-au incadrat intr-un anumit numar deja stabilit de ei. Ar trebui sa fie ok teoretic cat timp importatorul stie de aceste numere si le-a comunicat producatorului din timp. Emag si Altex inca accepta precomenzi si acolo este durere, dar probabil ca dau date diferite de livrare. Nu stiu ce sa zic. iPhone 12, 13 si 14 au stat sub semnul pandemiei si productiile si fluxul de marfuri piese, componente era disfunctional. Dar parese ca a inceput sa le placa si fac asa an de an.

Amazon Germania a scos din precomenzi iphone pro max si au lasat 16, 16 plul si 16 pro anumite culori si comfiguratii. Tocmai ca sa nu incurce lucrurile. Toti au date stabilite de livrare diferite. Si oana nu le acopera pe alea nu fac altele. Dar anumite modele de 16 vor fi disponibile la livrare cu termene de livrare scurte. 

De ce am pus 25 septembrie? Pentru ca suspectez ca automat toti au primit aceeasi data de livrare dupa regula scrisa de expertul Orange care ne-a raspuns aici. Din 20 pleaca deci 1-3 zile lucratoare adica 20 vineri, 23 si 24  zile licratoare am pus 25 ca sa fie ok. Dar sigur au mai multe precomenzi decat cifra aia si deja ne pregatesc. ca  intarzie. Vin firme vrem telefoane, vin magazinele fizice vrem telefoane si precomanzile online sunt la sfarsit si de necontrolat. Orange nu este Amazon, dar la Amazon se poate. Ideea ca unii pun banii jos nu se pune pentru ca Apple are si el in rate si trateaza comenzile in mod egal cei cu banii jos si cei cu rate. Chiar si la Amazon exista rate si la Emag avem cu rate si probabil ca mai sunt. Din cate vad la Amazon daca nu iti place termenul iti da link catre Apple Store Germania unde specifica ca luna asta au fist deja aduse mai mult de 500 bucati. Deci unii stiu ce stocuri sunt si cand primesc si nu se intind mai mult decat trebuie si chiar tin sa livreze la datele comunicate. 

Acum unde se incadreaza Orange vom vedea.