anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Verificare telefon cu rate

Florin
Cunoscător

Buna ziua tuturor, cum in aceasta Comunitate mereu am găsit înțelegere și oameni buni, apelez încă odată la experiența voastră pentru a primi un sfat. Așadar, va rog să mă sfătuiți într-o nelămurire, vreau sa cumpăr un telefon de pe OLX, sigilat, cu factura Orange (sau eMag) dar am teama ca telefonul sa nu fie cumpărat în rate, vânzătorul sa nu mai plătească ratele iar telefonul sa nu fie blocat de către cei de la Orange (nu știu dacă se mai practica această metodă, cu ani în urmă parcă așa se proceda). Nelămurirea mea este: se poate verifica pe vreun site online, sau chiar pe Orange, dacă acel telefon este cumpărat în rate (după seria IMEI) ??? Sau ratele neplătite nu afectează produsul, ci doar cumpărătorul ?? Cu speranța că m-am făcut înțeles, aștept sfaturi și păreri. Mulțumesc anticipat.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Florin: Problema se poate analiza simplu: Telefonul achiziționat este strict legat contractual de persoana care ți-l vinde (în cazul unor posibile rate). Dacă renunță la el este problema respectivului, fără să te afecteze pe tine. Pe de altă parte, exceptând modelele de iPhone, restul nu ar trebui să fie supuse problemelor de blocare în rețea. Oricum se poate debloca și ulterior, deși ar trebui să fie deblocat la achiziție. Poți să-l verifici în prealabil și să te asiguri în momentul ”probelor” inițiale. 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Pololică
#StarMember

Salut!

Nu poti verifica decat daca esti titularul abonamentului daca un IMEI este in rate sau nu.

  • din pacate, daca un telefon luat in rate si titularul nu mai plateste, doar titularul este tras de maneca si doar prin recuperatori. Ar fi fost ideal sa se aplice regulile din afara (nu neaparat din UE): legarea seriei SIM de IMEI-ul telefonului, adica sa stie ca nu-l poate vinde si sa nu mai platesca ce are de platit. Daca titularul schimba SIM-ul din telefonul luat la abonament, abonamentul se suspenda si telefonul devine scadent la plata (si stiu ca este blocat din sistem. Cel mai des/simplu se intampla cu telefoanele Apple).
  • din fericire, cumparatorii nu sunt afectati intrucat decodarile se fac simplu si am vazut ca se trimite doar un mesaj prin telefon ca este luat in rate, dar nu se si blocheaza.

Salut!

Ce zici tu referitor la IMEI blacklist are loc in SUA si nu, nu a oprit pe nimeni niciodata sa traga tepe altora si sa le vanda pe eBay ca telefon nou/sigilat.

Titularul este singurul responsabil in acest caz pentru ca de fapt un telefon luat in rate este un credit cu 0% dobanda, iar neplata ratei nu (ar trebui) aduce la blocarea telefonului (un fel de first-sale doctrine).

@Florinin concluzie iti poti achizitiona acel telefon si sa nu iti faci batai de cap. Intrebarea e de ce ai alege sa il cumperi SH de pe OLX, dar intram in alta discutie. 

Mulțumesc ptr răspuns, nu-l cumpăr sh, îl cumpăr nou, sigilat, cu o diferență față de magazin de vreo 500 lei, care reprezintă o sumă bunicica. 

Mulțumesc pentru răspuns, așadar nu ar exista riscul presupus de mine.

FLo1
#StarMember

@Florin: Problema se poate analiza simplu: Telefonul achiziționat este strict legat contractual de persoana care ți-l vinde (în cazul unor posibile rate). Dacă renunță la el este problema respectivului, fără să te afecteze pe tine. Pe de altă parte, exceptând modelele de iPhone, restul nu ar trebui să fie supuse problemelor de blocare în rețea. Oricum se poate debloca și ulterior, deși ar trebui să fie deblocat la achiziție. Poți să-l verifici în prealabil și să te asiguri în momentul ”probelor” inițiale. 

Ms de răspuns, nu-mi fac grija că ar blocat în vreo rețea, mă interesează să cumpăr iar vânzătorul sa nu mai plătească ratele la telefon și să-l blocheze rețeaua respectiva. Dar din răspunsurile primite se pare că nu ar exista astfel de probleme. 

CristianP13
Explorator

Povestea asta e valabila doar la Vodafone, si doar pentru telefoanele Android. Am pe cineva apropiat care a cumparat un Samsung de pe Olx si s-a trezit cu el blocat. Chiar si asa, a gasit varianta de bypass, nu te stresa.

Așadar încă se mai practica metoda asta. 

magister
Junior entuziast

Salut.

Iti raspund pe scurt: nu, orice telefon achizitionat prin Orange nu se va bloca. Se descurca compania mai departe cu rau platnicul. In schimb, la vodafone se practica dar doar pe android.

Ms ptr răspuns, atunci sa fiu atent de unde a fost cumpărat. Buna informatie.