anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pixel VoLTE, VoWIFi si 5G oficial in Romania

arsradu
#StarMember

Salut,

Veste buna pentru posesorii de telefoane Google Pixel! Incepand cu update-ul din 5 Decembrie (UQ1A.231205.015), avem suport default pentru toate serviciile: VoLTE, VoWIFI si 5G. Fara Pixel IMS. 

Deci, fuga in sectiunea de update-uri a telefonului si bucurati-va de suport total pentru toate serviciile de mai sus. 🙂

1000000181.png

 

Client Orange
57 Răspunsuri 57

Florin4555
Junior entuziast

Pixel 4a 5G nu mai primeste update-uri, ultimul  fost pe noi 2023.

Pixel 7a o sa fie suportat pana in 2028

 

akinad3
Junior

A reusit oare cineva ceva cu VoWIFI pe Pixel 4A 5G?

Incercat cu Pixel IMS dar se pare ca nu merge. Pur si simplu nu aparea VoWIFI in meniu. Dupa activare din Pixel IMS a aparut, dar nu se "conecteaza". Ce alte solutii ar fi?

Mentionez ca am instalat si ultimul bugfix aparut in februarie pentru acest model, dar tot degeaba.

Salutare!

Cred ca acel bugfix nu ajuta, intrucat ar fi nevoie de si de actualizarea de sistem. Ce versiune de actualizare ai? Din cate vad, ar fi nevoie de actualizarea de decembrie si, oficial, actualizarile de sistem pentru 4A 5G s-au oprit la noiembrie (deci fix inainte de ... rezolvarea problemei).

Versiunea de software este de 202311-postix (aparut acum in februarie), si la setarile de retea sunt cele din iunie..

Ar trebui sa ai versiunea de actualizare UQ1A.231205.014, iar cea de la care sunt acceptate cele doua functii este UQ1A.231205.015

Da, problema ca pentru Pixel 4A 5G aceasta actualizare nu a iesit. De asta intrebam daca exista alte solutii cunoscute nonroot sau root,

La prima vedere nu. Neavand Pixel, ar fi usor sa-ti spun ca gasesti pe google solutii, dar nu stiu cat de utile (si sigure/safe) ar fi intrucat nu am pe ce testa.

Pune te rog un screenshot din Setari > Retea & Internet > SIMs > Orange in care sa se vada carrier settings version.

De asemenea, daca Pixel IMS a reusit totusi sa-ti activeze toggle-ul in setari (ceea ce ma mira, pentru ca stiu ca nu e compatibil cu altceva decat chipset-urile Tensor), mai poti incerca adaugarea manuala a APN-ului de IMS.

Ai in tutorialul de mai sus, pasii, si setarile pentru asa ceva. Vezi daca merge asa. Banuiesc ca ai Android 14. In versiunile mai vechi era o problema cu chestia asta, in sensul ca nu se activa functionalitatea de VOWIFI, decat cu APN-ul de IMS adaugat manual.

Din nou, incearca si varianta asta. Daca nu merge...ma tem ca singura varianta (pana la un eventual fix din partea Google-ului), va fi cu root.

Client Orange

Carrier Settings version este 500...001.49 - 2023-06-30.

Toggle-ul in setari a aparut dupa ce am activat in Pixel IMS - inainte nu era.

Am adaugat manual APNul IMS (care nu apare la APN - dar e normal).

Insa totusi se pare ca nu se conecteaza pe VoWiFi.

Am pus cartela SIM intr-un Pixel 6A si acolo merge VoWiFi - deci nu e problema la SIM.

Inainte sa rootez/resetez telefonul as fi curios daca poate confirma cineva ca functioneaza si pe 4A 5G sau nu (sa nu imi pierd datele..)

 

Merci de ajutor si promptitudine 🙂

 

Inainte de acel 500....este si un "orange_ro"? Asa ar trebui. Daca nu, inseamna ca esti pe setarile default. Cu toate ca, din moment ce VoLTE-le banuiesc ca iti merge...teoretic ar trebui sa ai o versiune de setari dedicata pentru Orange (deci ceva cu orange_ro in fata).

Oricum, daca nu ma insel....update-ul de setari din Iunie venise doar cu VoLTE, nu si VoWIFI.... Se poate sa ma insel, dar parca asa imi amintesc. Update-ul oficial de VoWIFI a venit ulterior (parca prin decembrie daca imi amintesc eu bine). Cu toate astea, se putea folosi si VoWIFI cu Pixel IMS si APN-ul de IMS adaugat manual. Asta pentru telefoanele compatibile.

Da, asa e, nu trebuie sa apara APN-ul dupa adaugare. Este un APN ascuns. Dar functionalitatea...teoretic, ar trebui sa fie acolo (presupunand ca nu sunt alte probleme la mijloc).

Nu pot decat sa banuiesc ca Pixel IMS nu face ce te-ai astepta sa faca (pentru ca, din cate stiu, nu este facut sa mearga pe Pixel < 6), si atunci....chiar daca iti activeaza in interfata toggle-ul de VoWIFI...functionalitatea in sine nu e acolo.

Te-as fi ajutat cu mare drag cu un test, daca as fi avut telefonul respectiv. Din pacate, nu am decat un Pixel 6, si, in cazul asta, totul merge deja nativ cu update-urile venite de la Google.

Daca mai sunt utilizatori de Pixel 4A 5G care au incercat sau vor sa incerce varianta cu root...as fi curios daca merge. Cu Pixel IMS ma indoiesc ca vor fi rezultate diferite la acelasi model de telefon.

Client Orange

Evident, este orange_ro.

Da, probabil Pixel IMS activeaza doar meniul, nu si "chestiile" din spate, avand in vedere ca nu are Tensor chip..

Tot din acest motiv mi-e teama ca nici root nu va ajuta..

Salut,

In cazul tau, Pixel IMS n-o sa mearga. Dupa cum scriam si in tutorialul de aici, Pixel IMS nu este pentru telefoane sub Pixel 6 (fara Tensor). Deci, in cazul tau, daca nu cumva Google va implementa printr-un update suport nativ pentru VoWIFI, cred ca singura varianta este cu root.

Intre timp, iti recomand sa deschizi si un ticket la Google cu problema asta aici. Poate isi fac timp si, cu toate ca telefonul nu mai e suportat, lanseaza un patch sau ceva, pentru problema asta.

Client Orange

Pixel 4A 5G - nu suporta VoWIFI , este oficial abandonat de google. Uiltimul update a fost in Noiembrie 2023.