anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sugestie pentru gestionarea fara probleme a apelurilor internationale

valerengen
Începător

Buna ziua,
Avand in vedere abonamentele cu minute internationale in UE+SUA si Canada fix si mobil, as dori sa fac cateva propuneri (pe care le-am mai facut intr-un email se pare, acum 1-2 ani..

Vorbind cu operatoarea de la serviciul Clienti (300) mi-a spus sa reincerc sa trimit pe email deoarece asa este procedura.

 

Lunar, in functie de abonament ni se ofera intre 600-800-1000 minute internationale incluse - care se pot folosi in UE+SUA si Canada fix si mobil.
Mereu suntem trimisi sa consultam listele de prefixe exceptate de la acoperire aici: https://www.orange.ro/prefixe/
Dar, in functie de tara, prefixele exceptate pot fi foarte multe, poate chiar 100 de prefixe, lista putandu-se modifica.
Este dificil ca mereu sa buchisim (cu lupa de multe ori) zeci / sute de prefixe exceptate din (de exemplu Bulgaria, Italia, UK, etc.), de multe ori pierdem 10-20 minute cu cautarile si de multe ori ne scapa anumite prefixe si iar trebuie sa buchisim (oboseala, ne fug ochii, prefixele cu litere mici).

De aceea propun, ca pe langa aceasta lista sa oferiti si un suport tehnic mult mai facil si anume:
Cand apelam un numar international, daca numarul respectiv este exceptat de la acoperire (in afara ariei de acoperire) sa fim avertizati de catre prompterul de retea Orange prin 3 sunete (Beeep, Beep, Beep si / sau urmat de un avertisment (Romana -1, English 2)


(1-RO)* ”Acest numar NU este acoperit de abonamentul dumneavoastra, apelarea lui generand costuri suplimentare ! Continuati apelul - tasta 1 / renuntati - tasta 0 sau incheiati apelul / inchideti telefonul”
(2-EN)** "This number is NOT covered by your subscription, its calling generating additional costs! Continue the call - key 1 / give up - key 0 or end the call / hang up the phone "

Poate fi numai varianta cu 3 beep-uri prelungi, sau alte tipuri de sunete (DIFERITE de sunetele corespunzatoare numerelor portate - pentru a EVITA confuzii)
Sau, poate fi varianta cu avertizarea (anuntul) expusa mai sus (bilingv) - unde imi va spune: ”Romana tasta 1” pentru a asculta in limba romana (1-RO)* , sau ”English - Key 2” pentru a auzi in engleza (2-EN)**
Sau varianta cu cele 3 beep-uri (sunete) plus anuntul de avertizare (expus mai sus)

 

O alta varianta in plus care mi-a venit acum in minte (Consultare automata)ar fi ca pe pagina
https://www.orange.ro/prefixe/
sa fie o sectiune unde sa putem noi sa scriem numarul pe care sa-l formam si aplicatia online sa ne spuna ea daca numarul are acoperire sau nu.
Tastez numarul +3597100020 pe Internet si imi spune daca are acoperire sau este in afara acoperirii (exceptat). sau aleg tara (Bulgaria, Italia, etc) apoi tastez numarul complet si aplicatia online imi va spune ce tip de numar este.

 

Ideal ar fi ca TOATE variantele prezentate mai sus sa fie puse in practica
Ori implementati varianta beep-uri + varianta consultare automata
Ori varianta beep-uri + varianta avertizare (anunt) +varianta consultare automata

 

Pe strada trebuie sa apelezi in Bulgaria, Italia, Germania, etc si nu poti accesa Internetul, te va ajuta prompterul de retea cu cele 3 semnale sonore si / sau avertizarea (anuntul) prompterului de retea)


Modificarea listelor de prefixe exceptate (neacoperite) va trebui facuta instant (automat de catre aplicatie) imediat cand acestea apa -up-date aplicatie se va face INSTANT odata cu aparitia noilor modificari, fara intarzieri. Orice noi prefixe exceptate care intra/ies automat vor fi prelucrate / upp-date de catre aplicatie in timp real.


Numai in acest mod, putem gestiona corect apelurile internationale stiind rapid la ce tip de numar international apelam (acoperit sau nu de abonament).


Variantele sunt valabile si pentru numere din afara UE (cum va fi cazul UK dupa BREXIT), anuntandu-ne ca numarul apelat este in afara ZONEI DE ACOPERIRE (in afara UE+SUA+Canada).


Sper ca raspunsul dumneavoastra sa fie insotit de punerea imediata in practica a acestor propuneri, fara a mai reveni cu alte mesaje pe aceeasi tema
Va multumesc

3 Răspunsuri 3

DanielaH
Moderator
@valerengen, mulțumim pentru sugestie! O vom transmite mai departe colegilor noștri.

Anonim
Neaplicabil
Foarte bună propunerea ta! Felicitări!

Miha_Z
#StarMember
Foarte bune propunerile tale si intr-adevar ar veni in ajutorul clientilor pentru a evita costurile suplimentare.