26-08-2026 03:42 PM - editat 26-08-2026 03:43 PM
Network Slicing permite configurarea unor segmente virtuale de rețea pe aceeași infrastructură 5G Standalone. Fiecare segment poate fi adaptat pentru aplicații cu nevoi diferite de conectivitate.
Află cum a fost utilizat Network Slicing în testele Orange România:
https://www.orange.ro/business/despre-noi/studiu-de-caz-network-slicing
la 26-08-2026 04:57 PM
„Eu mă uit la rețea din interior, la cum se comportă atunci când începe concertul și toată lumea scoate telefonul. Vedem unde apar blocajele, unde se umple banda și cum se schimbă comportamentul rețelei când ajungem aproape de limită. Între evenimente am schimbat parametrii, am izolat resurse dedicate pentru 5G Standalone și am învățat cum să ținem traficul critic separat de aglomerația de trafic obișnuit."
Răzvan Popescu, Radio Access Optimization Manager, Orange România
Poate-l pune cineva în temă pe domnul Popescu și cu problemele din Cluj menționate pe alt topic.
la 26-08-2026 05:05 PM
Totuși, dacă chiar sunt probleme, cel mai probabil sunt cazuri izolate. Mă gândesc că dacă era o problemă generală, nu aflam doar aici pe comunitate. Probleme au fost și vor mai fi și la alți, stay chill. 😋
Anyway până la urmă fiecare își laudă ograda.😁
@Orange Romania S.A. 2026
Cod unic de înregistrare: 9010105
Numar inregistrare Registrul Comertului: J1996010178400
Sediul social: Clădirea Tandem, Strada Matei Millo, nr.5, Sector 1, Bucuresti
Certificatul Tip de furnizor