anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Review Camera supraveghere de exterior smart Tapo C 310

Vio73
#StarMember

Salutare tuturor!

Zilele trecute  am văzut că nu am acoperite toate unghiurile casei mele în mod corespunzător și am căutat soluții ieftine de supraveghere,  cu camere smart. M-am hotărât, după un pic de analiză, la ceva de buget, care să aibă cam tot ce-mi trebuie și anume camera smart Tapo C 310, de exterior. Și am luat vreo 3 bucăți!

Menționez faptul că mai am și alte sisteme de supraveghere (Hikvision) și am vrut să achiziționez ceva bun și la îndemână.

Mi s-a părut un preț bun, iar raportul calitate-preț este unul foarte bun din punctul meu de vedere (vreo 187 lei bucata).

Ce mi-a plăcut la ea/ele?

-Poate fi setată foarte ușor din telefon;

-Are o rezoluție de 3 MP și filmează destul de clar ziua și bine noaptea, având disponibilă funcția Night Vision, ce îți conferă posibilitatea de vedea și noaptea clar, până pe la 10 m ( din câte am observat eu);

- Are tot felul de notificări, detectări și alarme, pe care le poți seta din telefon și care îți conferă posibilitatea de a urmări în timp real ceea ce se întâmplă în perimetrul supravegheat, chiar să și auzi;

-  are disponibilă funcția two-way audio- ce îți conferă posibilitatea elegantă (zic eu) de a putea comunica cu cei aflați în fața sau împrejurimile camerei, deci de la distanță, cu ajutorul microfonului și difuzorului, care sunt incluse în cameră;

- are disponibil controlul vocal (nu m-a interesat deocamdată), dar m-am interesat și se pare că funcționează cu Google Assistant și Amazon Alexa, dar nu am testat;

- poți stoca ceea ce înregistrează pe un card microSD, de până la 128 GB, iar la umplerea spațiului cardului se rescrie. Am cumpărat separat carduri microSD  Kingston de 128 GB de la Emag;

- poate fi conectată la internet, atât prin wifi (dacă nu este la distanță mare de router) sau prin fir;

- conferă rezistență la praf, ploaie (IP66), temperaturi scăzute sau ridicate;

- are un aspect drăguț, este ușoară, plăcută la vedere, mai ales că are și două antene laterale frumos poziționate;

- prețul a fost unul destul de bun, etc.

 

Ce nu mi-a plăcut?

-calitatea imaginilor pe timpul nopții nu te dă pe spate;

-configurarea nu este foarte rapidă, dacă alegi varianta wifi și le poziționezi mai departe de  router, captând mai greu semnalul ( poate fi și din router);

- nu vin la pachet cu cablu lung de alimentare și card microSD, chiar și contracost, iar ulterior achiziției, trebuie să te interesezi și să cauți tot felul de soluții care să rezolve problema, etc.

 

Sigur că întotdeauna este loc și de mai bine, dar pe mine m-a atras acest model de camere smart prin faptul că sunt ușoare și relativ repede de montat și instalat, dacă o faci în apropierea routerului (prin wifi)  iar prețul a fost unul bun. Le-am achiziționat chiar din Magazinul online Orange!

Produsul poate fi văzut și cumpărat de aici:

https://www.orange.ro/magazin-online/tp-link-camera-de-supraveghere-exterior-wireless-tapo-c310-whit...

Orange le-a livrat cam în 2-3 zile lucrătoare, deci destul de repede, prin intermediul Cargus.

Sper ca acest review să fie util doritorilor!

Vă mulțumesc pentru atenție și timpul acordat!

#SmartHomeHappyHome

 

25 Răspunsuri 25

BlackWolf
Senior certificat

Uite, astea sunt camerele perfecte, mai ales pentru ce vreau eu, foarte usor de montat, fara fire de nici un fel, cu baza, incarcare solara, bateria tine foarte mult...etc. Astea sunt de la Anker si le-am vazut prima data la JerryRigEverything pe Youtube, el le foloseste pe astea. Doar ca din pacate sunt prea scumpe...

https://www.emag.ro/kit-supraveghere-video-eufycam-3-s330-4k-ultra-hd-incarcare-solara-bionicmindtm-...

De acord, dar și prețul este pe măsură! Nu știu ce să zic, dar mi se par super!

BlackWolf
Senior certificat

Asa este, sunt superbe, dar sunt prea scumpe, parca nu m-as indura sa dau atata pe ele. Mai mult de 2000 si ceva de lei nu as da si as vrea si set cu 4 camere, nu cu 3. Poate se mai ieftinesc sau vor fi ceva oferte, cum au fost cand au aparut si atunci merita luate. Tot pe Tapo cred ca merg. Ce ma enerveaza cel mai tare este ca trebuie sa trag fire de curent si doze, cum ai facut si tu...

Eu am cumpărat fire de curent speciale de pe Emag și doze de la un magazin specializat din oraș.

https://www.emag.ro/cablu-de-alimentare-extensie-intarit-de-10m-pentru-camera-de-supraveghere-wirele...

Dar una peste alta, sunt mulțumit !

BlackWolf
Senior certificat

Super, e si mai usor asa. Nu stiam ca exista cabluri de genul. O sa iau si eu, usureaza treaba. Multumesc! Pai, din ce am vazut nici nu ai de ce sa nu fii multumit, in locul tau si eu as fi multumit. Este ce trebuie, este destul de ok

BlackWolf
Senior certificat

Totusi, ma uit la cum ai montat si vad ca ai mufat la curent inafara dozei. Ce rol are doza, ce e in ea?

E pusă sub un balcon. Am făcut poza când umblam pe la cameră. Tocmai ce o montasem și nu era totul aranjat corespunzător.

BlackWolf
Senior certificat

Aaa, si dupa aceea ai aranjat cablurile in doza. Deci se pare ca le pot monta si fara doza. Mi se pare mai estetic fara. E perfect

Normal că se poate, dacă le pui undeva la adăpost.

BlackWolf
Senior certificat

Perfect. M-am mai gandit la o chestie pentru o izolare si mai buna si fara doza. Unde se baga mufele una in cealalta sa pun un tub de ala special transparent pentru izolatia firelor electrice, care se incalzeste cu aer cald, se strange pe fir, izoleaza si etanseaza...

E perfect de stiut, ma gandesc serios sa imi iau si eu pentru exterior pentru ca vad destul de bine si sunt mai usor de instalat si setat. In coltul curtii unde vreau sa pun una as avea cam 1-2 liniute de semnal wifi la telefon. Oare face figuri? Routerul meu este un TP-Link AX73 cu optiunea OneMesh, daca face camera figuri, voi lua un range extender tot de la ei, nu am ce face...