anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Nu pot conecta aerul conditionat la wifi

Blue12
Senior

Ma dispera ca nu pot conecta un AC Hisense la wifi Orange. In trecut aveam router prin 4G, deci pe SIM, si il puteam conecta. De cand am trecut pe fibra, deci de un an, n-am mai putut si nu stiu ce sa-i fac. Am dezactivat reteaua de 5G, a mai ramas doar cea de 2.4G, aplicatia spune sa verific securitatea retelei, pe forumuri am citit ca trebuie sa-i selectez la securitate WPA2, in setarile router-ului nu ma descurc si nu stiu care WPA2 sa-l aleg. Daca schimb setarea actuala, dispare wifi-ul cu totul si nu ma mai pot conecta la internet decat prin cablu, cu laptopul.

Ma ajutati? 🥹

1000005416.jpg

1000005417.jpg

1000005418.jpg

 Ps. Nu funcționează nici cu alte telefoane, parola e introdusa corect.

1 Soluţie acceptată‚

Blue12
Senior

Am reusit! Complicat a mai fost.

Cum am facut

-in setarile routerului la WLAN SSID Configuration am vazut ca sub fereastra deschisa pt SSID1 apare si SSID2  2.4Ghz(off), SSID5 (on), SSID6 (off). 

-am dat pe SSID2, am dat on, si la encryption type am dat WPA2-PSK-AES. Practic, cred ca am creat o noua retea pe acelasi router.

-m-am conectat la wifi pe telefon la reteaua SSID2, cu parola diferita, si acum merge.

Va multumesc pentru ajutor.

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

MCostel
Cunoscător

Eu am router tp link.

1000008130.jpg

Ma pot conecta fără probleme la dispozitivele inteligente 

arsradu
#StarMember

Acelasi AC Hisense a functionat cu routerul 4G? Eventual, daca il mai ai, poti verifica ce setari aveai pe ala. Poate observi vreo diferenta notabila.

WPA2-PSK-AES ar trebui sa fie ok. Mai ales daca alte dispozitive (laptop/telefon) functioneaza ok pe aceeasi retea.

Sa nu fie si un bug cu aplicatia celor de la Hisense.

Client Orange

Daca setez encryption type pe orice altceva decat WPA2-PSK/WPA3-SAE-AES dispare wifi-ul cu totul si nu ma pot conecta la internet decat prin cablu, la laptop

Da, acelasi Hisense functiona cu router 4G

Am inteles. Si daca il pui pe WAP2-PSK/WPA3-SAE-AES merge laptop-ul, dar nu si AC-ul?

Client Orange

Pe WPA2-PSK/WPA3-SAE-AES e setat din fabrica. Daca il pun pe WPA2-PSK-AES, cum e la MCostel, e ca si cum as dezactiva complet wifi-ul, nu mai pot conecta nimic la el, doar laptopul

Ai incercat un restart al routerului după modificare?

Da...

1000005421.jpg

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Păstrează caracteristicile tipului de criptare WPA2 și va fi ok. Așa cum parola e diferită la criptarea pe WEP, la WPA2, e diferită și pe WPA3. Diferită ca lungime și caractere utilizate. Altfel bineînțeles că nu te poți conecta. Și da, nu reușești prin wifi să efectuezi setările? Atunci pe cablu e cel mai ok și probezi până  e ok wifi cu criptarea ca WPA2. (UNA din primele 2 opțiuni, posibil a 2-a).

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Salut Blue. Pentru a funcționa conexiunea cu echipamentul, un fapt este clar: key encryption trebuie să fie maxim WPA/WPA2 PSK AES. Acum, am înțeles că ai probleme cu acest tip de criptare la vizibilitatea rețelei Wifi. În ce sens "nu te poți conecta, dispare wifi-ul"?? Să înțeleg că nu este vizibilă rețeaua decât cu acel tip de criptare? Greu de crezut. Că nu te poți conecta? De ce? Apare vreo eroare? Dacă da, care?

Reteaua wifi este practic invizibila daca schimb criptarea. Este ca si cum as opri wifi-ul, insa cablul ramane functional 

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Este prima dată în 15 ani când aflu de un wifi invizibil dacă i se schimbă criptarea. Nu e ok ceva la configurarea wifi-ului pe acel router. Și crede-mă e mai ok cu ambele ssid active, diferite ca nume, dar până la configurare pe telefon vei fi pe cea de 2.4GHz. 

Ideea: NU impune criptare SAE -specifică WPA3, la o criptare WPA2-cu criptare PSK (PreShared Key).

MCostel
Cunoscător

Eu nu am router zte dar nu înțeleg de ce dezactivezi 5Ghz.

Nu poți seta ca cele două sa fie de sine stătătoare (separate).

Astfel tu alegi la ce te conectezi.

Încearcă să setezi același nivel de securitate pentru ambele 2,4/5Ghz

1000008132.jpg

Daca las 5G activat mi se conecteaza telefonul prin 5G (probabil), iar AC-ul nu se poate conecta decat prin 2G

In mod normal acestea ar trebui sa fie separate încearcă să le schimbi denumirea.

Nu știu dacă ai acces la setările din poza.