anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Nu pot conecta aerul conditionat la wifi

Blue12
Senior

Ma dispera ca nu pot conecta un AC Hisense la wifi Orange. In trecut aveam router prin 4G, deci pe SIM, si il puteam conecta. De cand am trecut pe fibra, deci de un an, n-am mai putut si nu stiu ce sa-i fac. Am dezactivat reteaua de 5G, a mai ramas doar cea de 2.4G, aplicatia spune sa verific securitatea retelei, pe forumuri am citit ca trebuie sa-i selectez la securitate WPA2, in setarile router-ului nu ma descurc si nu stiu care WPA2 sa-l aleg. Daca schimb setarea actuala, dispare wifi-ul cu totul si nu ma mai pot conecta la internet decat prin cablu, cu laptopul.

Ma ajutati? 🥹

1000005416.jpg

1000005417.jpg

1000005418.jpg

 Ps. Nu funcționează nici cu alte telefoane, parola e introdusa corect.

1 Soluţie acceptată‚

Blue12
Senior

Am reusit! Complicat a mai fost.

Cum am facut

-in setarile routerului la WLAN SSID Configuration am vazut ca sub fereastra deschisa pt SSID1 apare si SSID2  2.4Ghz(off), SSID5 (on), SSID6 (off). 

-am dat pe SSID2, am dat on, si la encryption type am dat WPA2-PSK-AES. Practic, cred ca am creat o noua retea pe acelasi router.

-m-am conectat la wifi pe telefon la reteaua SSID2, cu parola diferita, si acum merge.

Va multumesc pentru ajutor.

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

Blue12
Senior

Am reusit! Complicat a mai fost.

Cum am facut

-in setarile routerului la WLAN SSID Configuration am vazut ca sub fereastra deschisa pt SSID1 apare si SSID2  2.4Ghz(off), SSID5 (on), SSID6 (off). 

-am dat pe SSID2, am dat on, si la encryption type am dat WPA2-PSK-AES. Practic, cred ca am creat o noua retea pe acelasi router.

-m-am conectat la wifi pe telefon la reteaua SSID2, cu parola diferita, si acum merge.

Va multumesc pentru ajutor.

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Deloc complicat, dar bine că ai reușit. Era doar o configurare greșită a SSD-ului utilizat.

Mulțumim pentru informație.

Va fi utilă pentru utilizatorii zte.

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Teoria e aceiași și practic nu are de ce să difere la ZTE de cea de la Huawei, tplink, etc....

Teoria e aceeași dar meniurile sunt diferite.

Sunt sigur că informațiile date de Blue12 vor ajuta și alți utilizatori.