anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Unde pot afla daca in zona mea au fibra optica

Georgeica21
Junior

Salut!

As vrea sa achiziționez pachet internet+tv dar nu știu cada au acoperire sau fibra în zona mea eu locuiesc în Sindrilita Ilfov. Va mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Trixen
#StarMember

Salut,

Poti verifica disponibilitatea serviciilor la adresa ta utilizand https://www.orange.ro/verifica-acoperirea/

In cazul in care la adresa iti spune doar de serviciile 4G, inseamna ca nu ai acoperire. De exemplu:

Trixen_0-1705559831487.png

La o adresa unde fibra optica este disponibila, mesajul arata cam asa:

Trixen_1-1705559992805.png

Mi s-a intamplat ca pe site sa imi spuna ca nu au acoperire prin fibra, insa in urma unui apel la 300 si a unei discutii telefonice sa imi confirme ca exista infrastructura si se poate instala fibra. Pe site nu apar intotdeauna datele la zi, plus ca uneori il induce in eroare numarul strazii/blocul/scara.

Mi s-a intamplat si sa imi apara pe site ca nu exista acoperire intr-un cartier nou, sa sun la 300 si sa imi spuna ca nu au fibra pe strada mea, insa apoi sa discut cu un vecin si sa aflu ca el are fibra de la Orange. Am revenit apoi la 300, am rugat sa verifice pe teren si am putut instala, problema fiind legata de alocarea gresita a adreselor in sistem.

Avand in vedere ca pe site nu apare deloc localitatea mentionata de tine, cred ca cel mai bine ar fi sa pui o adresa din zona ta, sa ajungi la ultimul pas si sa selectezi ca vrei sa fii sunat pentru a putea discuta in detaliu cu un angajat care te poate ajuta.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Trixen
#StarMember

Salut,

Poti verifica disponibilitatea serviciilor la adresa ta utilizand https://www.orange.ro/verifica-acoperirea/

In cazul in care la adresa iti spune doar de serviciile 4G, inseamna ca nu ai acoperire. De exemplu:

Trixen_0-1705559831487.png

La o adresa unde fibra optica este disponibila, mesajul arata cam asa:

Trixen_1-1705559992805.png

Mi s-a intamplat ca pe site sa imi spuna ca nu au acoperire prin fibra, insa in urma unui apel la 300 si a unei discutii telefonice sa imi confirme ca exista infrastructura si se poate instala fibra. Pe site nu apar intotdeauna datele la zi, plus ca uneori il induce in eroare numarul strazii/blocul/scara.

Mi s-a intamplat si sa imi apara pe site ca nu exista acoperire intr-un cartier nou, sa sun la 300 si sa imi spuna ca nu au fibra pe strada mea, insa apoi sa discut cu un vecin si sa aflu ca el are fibra de la Orange. Am revenit apoi la 300, am rugat sa verifice pe teren si am putut instala, problema fiind legata de alocarea gresita a adreselor in sistem.

Avand in vedere ca pe site nu apare deloc localitatea mentionata de tine, cred ca cel mai bine ar fi sa pui o adresa din zona ta, sa ajungi la ultimul pas si sa selectezi ca vrei sa fii sunat pentru a putea discuta in detaliu cu un angajat care te poate ajuta.

Mulțumesc am verificat și îmi arata prima varianta cu net 4 g 

In regula.

Mi-am amintit ca in unele localitati sau zone sunt servicii de la fostul Telekom (actualul Orange Romania Communications - OROC), insa nu am gasit harta de acoperire pentru acele servicii. Am si verificat cu doua astfel de adrese unde am internet fix, iar pe site apare doar 4G.

Aparent doar de la un angajat poti sti exact situatia, asa ca ar fi util sa alegi sa fii sunat.

Iti tin pumnii si, daca vrei, te asteptam sa ne spui cum ai rezolvat. 🙂

Anonim
Neaplicabil

Sigur 100% afli când vine tehnicianul la tine.

Cel mai bine te duci într-un Orange shop unde poți primi informații mai detaliate și poți semna un precontract in cazul in care există pentru a se putea trimite un tehnician.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Cel mai bine este să întrebi la un magazin Orange sau la agenții de instalări, pentru că ei știu cel mai bine. Dacă este vorba despre un oraș, de regulă, blocurile construite înainte de '89 au fibra optică de la fostul Telekom, chiar dacă nu figurează pe harta de acoperire că ar avea. Am mai multe cunoștințe care au pățit așa ( nu aveau la adresă disponibile), inclusiv eu cu ani în urmă și erau.

De aia zic să întrebi.

Baftă!

Pololică
#StarMember

Salutare!

Depinde pe ce vrei sa faci contractul: s-ar putea sa fie fibra doar pentru PJ si pe site nu apare. Daca vrei pe PJ, s-ar putea ca raspunsul sa fie altul. Mai bine intrebi la 300 (sau 0374.300.300) si verifici. Site-ul nu are intotdeauna ultimile actualizari de acoperire (tehnicienii bifeaza infrastructura, dar pana ajunge pe site s-ar putea sa dureze cateva zile pana la actualizare, sau chiar mai mult).

Totusi, ar fi solutia 4G+tv prin satelit daca te ajuta (depinde cum stai cu semnalul GSM in zona). Ar fi bine sa verifici (in 4G poti ajunge usor pe la 150-200Mbps, viteza suficienta pentru o gospodarie fara prea multi consumatori de net).