anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Problema functionare Whatsapp WiFi

andreivna
Explorator

Buna ziua,

De la data de 1 august ma confrunt cu imposibilitatea de a efectua apeluri audio/video prin aplicatia WhatsApp utilizand reteaua WiFi de domiciliu.

Mentionez ca am resetat la initial routerul si nu am avut succes.

Daca ma conectez la retele WiFi de la alti furnizori, nu exista probleme.

Am nevoie sa ma conectez utilizand reteaua de acasa, nu prin datele mobile.

Echipamentul este un Sagemcom @5655 care a functionat fara probleme pana la data mentionata.

Va rog sa ma ajutati!

Multumesc!

47 Răspunsuri 47

loopzzz
Începător

Salutare

problema inca exista pe routerul OROC, routerul Telecom a fost inlocuit cu alt router Telecom rebranduit in Orange i-am dat factory reset iar pagina de login si interfata de administrare tot Telecom e.

am dat disable complet la firewall si nu merge sa suni spre alte retele.

am observat ca pe aceeasi router intre 2 telefoane merge sa suni.

loopzzz
Începător

SOLUTIE ORANGE OROC ROUTER TELEKOM WHATSAPP WIFI !!!

Faceti sesizare de problema tehnica si cei de la tehnic vor schimba routerul. Problema e routerul.

Daca aveti router Sagemcom F@st 5655v2 - trebuie inlocuit, are probleme interne si porturile folosite de whatsapp call sunt blocate din exterior.

Am primit router Huawei EchoLife HG8247H pe care acum merge Whatsappul

🤣Dar nu are WIFI 5G 🤣

Salut,

Bine de stiut. Mersi de sugestie!

Cat despre Huawei-ul respectiv, iti pot confirma ca are 5G (mai exact 5GHz) pe WiFi. Doar ca s-ar putea ca, implicit sa fie setat sa foloseasca un singur SSID. Si atunci, nu-ti departajeaza retelele in functie de frecventa, chiar daca el intern iti ofera 5GHz catre device-ul tau (presupunand ca suporta asa ceva, binenteles). Saaau...cineva a dezactivat partea de radio 5GHz. Caz in care nu trebuie decat reactivat din setarile router-ului.

Iar daca sunt unite frecventele sub acelasi nume, nu trebuie decat redenumita una dintre ele cu un sufix de genul "-5GHz".

Client Orange