anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Problema functionare Whatsapp WiFi

andreivna
Explorator

Buna ziua,

De la data de 1 august ma confrunt cu imposibilitatea de a efectua apeluri audio/video prin aplicatia WhatsApp utilizand reteaua WiFi de domiciliu.

Mentionez ca am resetat la initial routerul si nu am avut succes.

Daca ma conectez la retele WiFi de la alti furnizori, nu exista probleme.

Am nevoie sa ma conectez utilizand reteaua de acasa, nu prin datele mobile.

Echipamentul este un Sagemcom @5655 care a functionat fara probleme pana la data mentionata.

Va rog sa ma ajutati!

Multumesc!

47 Răspunsuri 47

Salut @andreivna

Ce model de telefon ai si ce versiune de sistem de operare ai pe el?

Testat pe 4 dispozitive dupa cum urmeaza: 

1) Huawei, P30 Pro, Android 10;

2) Huawei, P20 Pro, Android 10;

3) Samsung, A52s 5G, Android 13;

4) Motorola, G73 5G, Android 13;

Comportamentul este identic in toate cele 3 locatii OROC.

Dar tu primesti eroare cu apelul atat pe date mobile cat si pe wifi? Intreb pentru ca intr-o captura de ecran ai datele mobile active si nu wifi?

Una din capturi, cea cu datele mobile este pe alt telefon cu care am simulat o convorbire ca si cum as fi plecat: eu de acasa cu WiFi si celalalt cu datele in deplasare. Pe date merge, doar pe WiFi nu.

@andreivna merci, acum are mai multa logica. Probleme pot fi multiple, ori de la router ori de la aplicație si setările telefonului. Încearcă si pașii de aici: https://www.youtube.com/watch?v=bA-AJLGfxYA asta daca nu ai încercat deja.

Multumesc pentru raspuns. Am facut si asta desigur, fara succes. 

Huawei P30 Pro, Android 10

andreivna
Explorator

Pe @5655 utilizatorul are acces la setari limitate. 

Eu l-am configurat o data si asa a ramas.

De la 1 august, au inceput problemele, in toate locatiile unde am internet de la acest provider, si alte routere in casa.

Eu as vrea sa se poata remedia software (porturi cel mai probabil sau un proxy), sa nu imi inlocuiasca echipamentul, am fost si sunt foarte multumit de el si plus de asta am configuratiile avansate, ceea ce ZTE nu stiu daca are.

Citisem tot pe comunitate ca ZTE are un FW pe OROC si altul pe Orange, ceea ce aduce anumite limitari.

ABreeg
Începător

Ma bucur sa aflu ca nu mi se intampla doar mie, desi asta nu chiar rezolva nimic :))) De pe la inceputul lunii septembrie asta patesc si eu. Merge pe alt wi-fi, merge pe conexiune de date, am restartat modem, am reinstalat aplicatia, problema persista exclusiv pe wi-fi de acasa de la Orange Communications 😞 

De curiozitate, ai incercat si versiunile puse de mine mai sus? Eventual cu dezinstalare prealabila.

Client Orange

Salut, am incercat eu, dar fara efect. M-am mai documentat, se aude ca au modificat ceva la FW (firmware) pe care l-au propagat pe echipament. 

Am trimis mail si la Sagemcom si astept raspuns.

andreivna
Explorator

Buna dimineata tuturor, 

A venit si raspunsul de la Sagemcom referitor la mesajul transmis de catre mine.

Eu in trei locatii intampin problema, intr-una din ele am doua access pointuri legate la router pentru partea de WiFi si este acelasi comportament.

Producatorul sustine ca numai furnizorul de servicii are acces la FW si actualizari si numai el poate face modificari din centrala, asadar merg in continuare pe ideea ca este o setare facuta din sistem.

A venit si echipa tehnica vinerea ce a trecut, cu singura solutie pe care o prefera, de inlocuire, am spus pas.

Eu am impresia ca vor sa inlocuiasca echipamentele preluate de la vechiul furnizor si sa le propage la utilizatori pe cele proprii, lucru nu tocmai normal.

Inca ma orientez in vederea gasirii unei solutii.

cristi65
Junior

Am si eu fix acceasi problema cu acelasi router Sagecom  si tot la inceput de august 2023  moștenit de la Telekom si rebranduit in  interfata de admin de Orange dupa preluare..

Posibil utimul firmware OTA upgrade e de vina !!

E cineva de Orange care poate remedia pb de firmware? whatsap nu are mimic merge pe mobile data si pe alte retele / alte routere

 

Pololică
#StarMember

Daca tot discutam de Whatsapp si WiFi: a primit cineva actualizarea de azi (2.23.21.77 parca e)? Tot am crash pe ea. Am revenit la 2.23.21.76 si imi functioneaza bine (telefon Huawei Nova 8i, EMUI 11.0.1.255/Android 10 fara Google).

La mine pe Android11 este 2.23.20.76. Deocamdată fără alte actualizări disponibile.