anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming SEE la abonament

DragOOne
Începător
M-am portat de curand la un abonament Orange. Spune ca am nelimitat in tara si SEE, dar de curand am aflat de problema asta, cum ca, daca ai mai multe convorbiri in roaming, in ultimele 4 luni, platesti sau se blocheaza apelurile. Este valabil si la abonament sau doar la cartela?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Chestia asta se numește ,,Politica de utilizare rezonabilă a resurselor în roaming'' și este valabilă atât pe prepay, cât și pe abonament, la toți operatorii. Ai detalii pe aici: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828 Nu există resurse nelimitate în roaming! Dacă folosești mai mult decât în țară resursele în afară, imediat ți se vor întrerupe serviciile și poți folosi doar credit la liber, pe prepay. Dar este foarte scump! Așa că, dacă stai mai mult într-o țară anume, ia-ți un prepay local sau folosește mai mult wifi! Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember
Salutare! Chestia asta se numește ,,Politica de utilizare rezonabilă a resurselor în roaming'' și este valabilă atât pe prepay, cât și pe abonament, la toți operatorii. Ai detalii pe aici: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828 Nu există resurse nelimitate în roaming! Dacă folosești mai mult decât în țară resursele în afară, imediat ți se vor întrerupe serviciile și poți folosi doar credit la liber, pe prepay. Dar este foarte scump! Așa că, dacă stai mai mult într-o țară anume, ia-ți un prepay local sau folosește mai mult wifi! Succes!

FLo1
#StarMember
@DragOOne: Bun venit în Comunitate. Politica pentru toți operatorii este cea menționată și de Vio. Însă dacă te-ai portat la Orange pentru roaming.... greșeala e fatală. Opțiuni de roaming mai convenabile găsești la alți operatori din Românica, deși politica celor ”4 luni” este aceiași la toți operatorii și pentru toți clienții.

Razvan
#StarMember
Resursele sunt valabile în roaming SEE, maxim 61 de zile, după care vei fi taxat la tarife standard. Dacă stai mai mult timp într-o țară, este recomandat să folosești un operator local.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Guys, eram curios de o chestie legata de roaming-ul asta in SEE. Cu atat mai mult cu cat vad ca sunt deschise din ce in ce mai multe thread-uri pe acelasi subiect in Comunitate. Mai exact, voiam o confirmare la partea in care stai mai mult decat e permis prin acea politica de utilizare rezonabila. Ce se intampla mai exact daca ramai peste cele 4 luni, dar continui sa platesti abonamentul/prepaid-ul la tarife standard? Ti se blocheaza la un moment dat de tot? Adica, presupunand ca ramai in roaming si alegi sa platesti la tarif standard (da, e foarte scump, dar ca idee) nu mai poti sa folosesti serviciile in roaming? Ramai fara roaming de tot? Se dezactiveaza cartela? Ce se intampla mai exact? Aveti idee? Sunt doar curios. Nu-mi amintesc sa fi vazut ceva legat de asta. Dar se prea poate sa-mi fi scapat mie.
Client Orange

DragOOne
Începător
Nu am vrut sa trec la Orange pt roaming, vroiam sa plec de la Vodafone pt ca era semnalul slabut unde stau eu in Romania, Orange e mai bun.Ideea este ca eu o sa vin cam o data la 3 luni in tara, dar stau doar 1 saptamana, asa ca nu prea ma coafeaza politica asta a lor. Chiar nu este nici o solutie? Se exemplu, telefonul meu nu este dual sim, dar daca imi redirectionez apelurile pe numarul din Cehia?

FLo1
#StarMember
Radule, din câte știu, dacă scoți mălaiu', beneficiezi de tot ce vrei. Scump, dar stai în față. Atât timp cât ai roamingul activat și utilizezi resursele pe credit... totul e posibil. Că nu ne putem abține și multe resurse consumate vor duce la un credit consumat destul de măricel, asta e altă poveste. Pe abonament ar trebui să te lase să-ți ”umfli” factura cu cost suplimentar. La prepay încarci cu credit cât ai nevoie.

delfinas
#StarMember
DragOOne, daca tu stai in țară doar o săptămână la 3 luni, mai bine îți iei o cartela din Cehia și o folosești acolo. Pentru România, e recomandat sa ai un prepay pe care să-l încarci cu credit care sa te țină activ minim 3 luni, pt a fi contactat eventuale oficialități, bănci, persoane cu care comunici mai rar, etc, iar cei apropiați să te sune pe numărul din Cehia, pe WhatsApp.

Salut, arsradu! Atunci cand utilizatorul depaseste cele 4 luni, tarifarea se face conform tarifelor standard. In continuare se va plati abonamentul si costul suplimentar aferent. Daca ai cartela PrePay vei consuma din credit. Accesul la servicii ca urmare a aplicarii politicii de utiliare rezonabila nu este restrictionat.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Orange Assistant, multumesc! Un raspuns clar si la subiect. 🙂 Mersi frumos!
Client Orange

Razvan
#StarMember
Este specificat și în ROLAH, că după perioada monitorizării, poți consuma resurse în roaming la tarife standard. https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/roaming-questions-answers