anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming Olanda

AnaMaria2
Junior

Buna! Am o cartela prepay și am folosit-o in roaming timp de 2 luni cu opțiuni de 16 euro. Astăzi mi-a expirat opțiunea, cu ce pot incarca că măcar să pot primi apeluri? Mulțumesc 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut AnaMaria,

Cu credit (nu cu optiune). Vei fi taxata la tarifele standard pentru tara respectiva, dar macar vei putea folosi serviciile.

Problema cu roaming-ul este ca nu e facut pentru perioade lungi de timp. E facut pentru calatorii ocazionale. Problema apare in momentul in care, pe o perioada de 123 de zile (4 luni) ai fost preponderent in roaming. Ce inseamna asta? Inseamna undeva la 62 de zile (adica un pic mai mult de doua luni) de stat in roaming. 

Ai mai multe informatii referitoare la politica de utilizare rezonabila a serviciilor in Roaming aici.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut AnaMaria,

Cu credit (nu cu optiune). Vei fi taxata la tarifele standard pentru tara respectiva, dar macar vei putea folosi serviciile.

Problema cu roaming-ul este ca nu e facut pentru perioade lungi de timp. E facut pentru calatorii ocazionale. Problema apare in momentul in care, pe o perioada de 123 de zile (4 luni) ai fost preponderent in roaming. Ce inseamna asta? Inseamna undeva la 62 de zile (adica un pic mai mult de doua luni) de stat in roaming. 

Ai mai multe informatii referitoare la politica de utilizare rezonabila a serviciilor in Roaming aici.

Client Orange

Mulțumesc! Exista vreun minim cu care trebuie încărcat? Pentru că mi-am încărcat 10 euro cat mai aveam opțiunea activa, dar acum nu-i mai pot folosi aparent, deși mai am inca vreo 6. De când a expirat opțiunea nu pot primi apeluri, nici apela.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Suma cu care incarci depinde de taxarea tarii respective. Si, evident, de consumul tau. Despre ce tara vorbim?

Client Orange

In principal, Olanda

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Perfect! Pentru Olanda, ai aici tarifele standard pentru prepay (in partea stanga). Acuma, in functie de cat consumi, poti sa faci un calcul si cu cat incarci.

Client Orange

@AnaMaria2: Încarci cu un minim de 10 euro pentru activarea manuală a roamingului (care e posibil să fie dezactivat). Dar poți încărca și cu 16-20 euro, creditul fiind activ 60de zile.

Mulțumesc! Am încărcat deocamdată cu 10 euro

@AnaMaria2: Cât să ai roamingul activat este OK. Te asiguri să ai acces la nevoie la MyOrange, iar în rest alimentezi credit.... la nevoie, în funcție de ceea ce consumi. Preferabil (cu am mai menționat), date mobile cât mai puțin, pentru că vei consuma rapid și insesizabil tot creditul.

Numai bine. 

And04
Senior

Salutare, @AnaMaria2 

Ar trebui sa incarci cu credit. Am pus mai jos tarifele cu care se taxeaza atunci cand se depaseste limita de utilizare rezonabila:

"Suprataxa reprezintă tariful care se aplică pentru convorbirile/SMS/internet atunci când este detectată utilizarea abuzivă sau anormală a serviciilor de roaming.

Suprataxa se aplică peste tariful național aferent abonamentului sau cartelei prePay, însă fără a depăși 0.19 euro/min, 0.19 euro/SMS și 0.20 euro/MB (tarifele sunt in Euro fără TVA pentru abonament, sau euro credit pentru prepay):

  • 0.022 euro/min, pentru apeluri efectuate, inițiate și terminate în țări membre SEE
  • 0.0055 euro/min, pentru apeluri primite
  • 0.004 euro/SMS, pentru SMS trimis
  • 0.002 euro/MB, pentru Internet

"

FLo1
#StarMember

@AnaMaria2: Pentru a fi sigură că nu activezi vreo opțiune EO și nu o vei putea utiliza din cauza politicii consumului rezonabil de resurse în roaming, îți recomand să încarci cu CREDIT și să te asiguri ulterior că ai roaming-ul activat. Totuși, unde ai posibilitatea, în loc de date mobile comută pe date WiFi pentru reducerea costurilor. Succes.  

Cum a zis si @FLo1 , incearca apelurile folosind diferite aplicatii (WhatsApp, Messenger, Skype etc) si sa folosesti WiFi-ul daca e posibil, e mult mai rentabil...

DanielaH
Moderator

@AnaMaria2, ne bucurăm că ai rezolvat. Dacă te-au ajutat răspunsurile primite aici, te rugăm să-l marchezi ca soluție pe cel mai bun. Mulțumim și te mai așteptăm în Comunitate.